Reklama

Chroń włosy przed słońcem. Sprawdzone sposoby

W upalne dni nie ruszamy się z domu bez okularów przeciwsłonecznych i kremu z filtrem. Chronimy nasze oczy, skórę, ale zapominamy o włosach, które również narażone są na szkodliwe działanie słońca. Jeśli nie zadbamy o włosy, pod wpływem promieni UV mogą stać się suche, łamliwe, matowe, mogą zacząć wypadać i puszyć się. Jak powinniśmy chronić włosy w lecie?

Jak słońce szkodzi włosom?

Promienie UVA i UVB, emitowane przez słońce, szkodzą włosom na różne sposoby.

Zewnętrzna warstwa włosa zbudowana jest z komórek zwanych łuskami. Keratynowe łuski połączone są ze sobą spoiwem, którego głównym składnikiem są lipidy. Lipidy działają jak naturalna ochrona przed czynnikami środowiskowymi. Długotrwała ekspozycja na słońce może rozbić zewnętrzną warstwę lipidów, sprawiając, że włosy staną się suche, szorstkie w dotyku czy zaczną się puszyć. Kiedy dochodzi do naruszenia warstwy lipidów, niemożliwe staje się bowiem utrzymanie odpowiedniej wilgoci we włosie.

Reklama

Słońce mogą doprowadzić do uszkodzeń również wewnątrz włosa - mogą znacznie osłabić włosy i sprawić, że staną się łamliwe, a końcówki zaczną się rozdwajać.

Słońce wpływa także na kolor włosów. Działanie promieni UV porównywane jest niekiedy do działania wybielacza.

Włosy a słońce - które są najbardziej narażone?

Słońce może zaszkodzić wszystkim rodzajom włosów. Nie ma znaczenia ich kolor czy tekstura - powierzchnia, którą można ocenić przy pomocy zmysłów wzroku i dotyku. Jednak pewne typy włosów są bardziej narażone. Do tej grupy należą włosy cienkie, w jasnym kolorze lub rozjaśniane.

We włosach znajduje się melanina - naturalny pigment, który chroni przed promieniami słonecznymi. Im go więcej, tym włosy są lepiej chronione. Włosy jasne lub rozjaśniane mają go mniej, a ciemniejsze więcej. Ciemniejsze, ale i grubsze włosy zapewniają bardziej naturalną ochronę przed słońcem.

Jak podkreślają i trycholodzy, i fryzjerzy, na uszkodzenia zewnętrzne, jak i wewnętrzne bardziej podatne są włosy farbowane.

Włosy zniszczone słońcem - objawy

Włosy zniszczone słońcem to włosy:

  • które zmieniły kolor (zmiany nie można wyjaśnić koloryzacją; nagła zmiana koloru włosów to sygnał, że promienie UV zareagowały ze znajdującą się we włosach melaniną);
  • które stały się suche, szorstkie, kruche i łamliwe (wcześniej były gładkie i sprężyste);
  • których końcówki zaczęły się rozdwajać.

Jak chronić włosy przed słońcem?

Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest dla nas naturalne, noszenie okularów przeciwsłonecznych także. Dlaczego więc ochrona włosów przed słońcem nie mogłaby taka być? W upalnie dni musimy im poświęcić zdecydowanie więcej uwagi.

Jeśli słońce mocno przygrzewa, nie wychodź na zewnątrz bez czapki czy kapelusza (najlepiej z szerokim rondem). Dziwi nas wciąż widok ludzi z parasolami na ulicach, kiedy nie pada, ale parasol też chroni przed słońcem.  

Powtarza się, by unikać ekspozycji na słońce w najgorętszych porach dnia i będzie to także korzystne dla włosów. O ile to możliwe, najlepiej przebywać na zewnątrz rano lub późnym popołudniem. Intensywność promieniowania UV jest największa między godz. 10 a 16.

Jeśli podczas wakacji masz częsty kontakt z chlorowaną wodą, zakładaj czepek lub wiąż włosy w wysoki kok, aby pozostały suche. Jeśli doszło do ich zamoczenia, spłucz je potem zwykłą wodą.

I wreszcie. Na rynku dostępne są produkty do włosów chroniące przed słońcem, z filtrami UV. Przed wakacjami zaopatrz się np. w spray, odżywkę, maskę czy olejki.

CZYTAJ TAKŻE: 

Dieta wysokotłuszczowa prowadzi do przerzedzenia i utraty włosów

Wypadające włosy? Przyczyną może być twoja dieta

Jak chronić wzrok przed słońcem? 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: włosy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama