Reklama

Chwasty, które wzmacniają zdrowie

Rosną wszędzie – na łąkach, w lasach, parkach czy nawet w naszych przydomowych ogrodach. Niepozorne chwasty albo nie zwracają naszej uwagi, albo chcemy jak najszybciej się ich pozbyć. Tymczasem wiele z nich to zioła o niezwykle korzystnych właściwościach dla naszego zdrowia. Mniszek lekarski, pokrzywa czy podbiał to tylko kilka z nich, które dzięki cennym substancjom, wzmacniają organizm i pomagają walczyć z różnymi chorobami. Podpowiadamy, w czym mogą pomóc nam pospolite chwasty i w jaki sposób można je wykorzystać.

Mniszek lekarski

Jedną z najpopularniejszych roślin w Polsce, którą można spotkać na łąkach i w ogrodach, jest mniszek lekarski. Nazywa się go też mleczem. Często chcemy się go szybko pozbyć i kosimy nasze trawniki. Jednak zanim to zrobimy, warto dowiedzieć się, jakie właściwości posiada mlecz i dlaczego warto go zbierać. Napar z mniszka lekarskiego działa moczopędnie i przeczyszczająco. Wspomaga też produkcję soku żołądkowego i poprawia trawienie. Stosowany jest przy niestrawności i braku apetytu. Mniszek usprawnia także przepływ żółci, dzięki czemu łagodzi schorzenia wątroby i woreczka żółciowego. Ponadto obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi. Z mlecza można zrobić również gęsty syrop o działaniu przeciwwirusowym na infekcje i przeziębienie.

Reklama

Podbiał pospolity

Cennym ziołem, uważanym za chwast, jest też podbiał pospolity. Porasta dziko skraje dróg i lasów oraz gliniaste skarpy nadrzeczne. Zawiera w sobie wiele korzystnych dla zdrowia składników, m.in. flawonoidy, garbniki, inulinę, śluzy, fitosterole oraz minerały, takie jak potas, żelazo, wapń i cynk. Zawarty w podbiale śluz działa wykrztuśnie i zwalcza kaszel. Podbiał pomaga więc na zapalnie gardła i krtani oraz na podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej. Wykazuje też właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Łagodzi szczególnie stany zapalne górnych dróg oddechowych. Roślina ta działa również ochronnie na jelita, nerki i wątrobę.

Babka lancetowata

Na łąkach i trawnikach spotkać można także babkę lancetowatą. Jej liście są źródłem flawonoidów, glikozydów, garbników, śluzów i enzymów, które pomagają trawić białka. Babka zawiera też cynk, potas, magnez oraz witaminy C i K. To cenne lecznicze zioło działa antybakteryjnie i antyseptycznie, przyspiesza gojenie się ran, owrzodzeń i ukąszeń, zapobiega też wdaniu się zakażenia. Ma również właściwości detoksykacyjne, świetnie regeneruje wątrobę i nerki. Oprócz tego pomaga przy dolegliwościach pokarmowych, np. przy nieżycie żołądka, biegunce czy chorobach jelit. Babka rozrzedza też zalegającą w górnych drogach oddechowych wydzielinę i wspomaga leczenie kaszlu.

Pokrzywa

Pokrzywę można spotkać niemal wszędzie, gdzie tylko występuje jakiś skrawek zieleni. Wielu osobom źle się kojarzy przez to, że jej dotknięcie wywołuje dokuczliwy świąd i wysypkę. Jednak jest to bezcenny surowiec leczniczy, który wykazuje szerokie spektrum właściwości. Pokrzywa zawiera kwas mrówkowy, magnez, żelazo, krzem, a także witaminy C i K. Ma działanie moczopędne i przeciwbiegunkowe. Stosowana jest najczęściej na infekcje dróg moczowych i kamicę nerkową. Pokrzywa oczyszcza też krew, pobudza krążenie i działa odtruwająco. Ponadto wspomaga perystaltykę jelit oraz korzystnie wpływa na pracę wątroby i trzustki. Ten „pospolity chwast” zawiera także sporo żelaza, więc zalecany jest osobom osłabionym i chorującym na anemię. Nie można też pominąć właściwości kosmetycznych pokrzywy, poprawia ona stan skóry, włosów i paznokci.

Krwawnik pospolity

Na nieużytkach i łąkach powszechnie rośnie także krwawnik pospolity. Roślina była już od dawna wykorzystywana w medycynie ludowej, ze względu na właściwości przeciwkrwotoczne i bakteriostatyczne. W krwawniku znajdziemy m.in. azulen, mangan oraz terpeny: cyneol i pinen. Roślina hamuje krwawienia w przewodzie pokarmowym i przyspiesza gojenie się ran. Stymuluje również wydzielanie soku żołądkowego i usprawnia trawienie. Działa przy tym odtruwająco na organizm. Pomaga przy niestrawności, nudnościach, zaparciach i wrzodach żołądka. Ze względu na właściwości przeciwzapalne, krwawnik warto stosować na ból gardła, kaszel i choroby dziąseł. Kobiety ucieszą się natomiast z faktu, że to zioło reguluje cykl menstruacyjny i działa odmładzająco.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: chwasty | ziołolecznictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy