Ciało dziwnie pachnie? Te choroby, które poznasz po zapachu

Każda choroba wpływa w jakiś sposób na funkcjonowanie naszego organizmu. Niektóre schorzenia zmieniają zapach, jaki wydziela nasza skóra bądź jaki wydobywa się z jamy ustnej. Nawet gdy dbamy o higienę, woń ciała może powiedzieć wiele o naszym zdrowiu i zasygnalizować pojawienie się chorób.

123RF/PICSEL
Cukrzyca to jedna z chorób, która może objawiać się niecodziennym zapachem skóry
Cukrzyca to jedna z chorób, która może objawiać się niecodziennym zapachem skóry123RF/PICSEL

Organizm ludzki radzi sobie z filtrowaniem różnych substancji wieloma drogami. Jeśli coś jest nie tak, związki, które normalnie są rozkładane i wydzielane, wydostają się na zewnątrz bądź dają o sobie znać. Zdarza się, że w takich wypadkach zmienia się zapach naszej skóry, zapach potu czy zapach z ust.

Wąchanie to oczywiście nie diagnostyka. Ale dziwny, nieprzyjemny lub nawet inny aromat może być sygnałem, że z naszym zdrowiem dzieje się coś złego. Jakim chorobom może towarzyszyć zmieniony zapach ciała?

Grypa i zapalenie gardła

Choć jedna z najpopularniejszych chorób zakaźnych na świecie daje szereg innych objawów, to często nie mamy pewności, z czym tak naprawdę się zmagamy. Obok gorączki, bólu mięśni czy kataru o tym, że chorujemy na grypę może być nieprzyjemny zapach z ust. To przez namnażające się w jamie ustnej bakterie, które zaczynają gnić, wydzielając cierpką woń.

Podobnie jak w przypadku grypy, bakterie, które odpowiedzialne są za stan zapalny gardła, namnażają się w głównie w jamie ustnej i żywią się komórkami naszej błoną śluzową. Efektem także jest przykry aromat.

Cukrzyca

Jednym z objawów częstej choroby, jaką jest cukrzyca, jest ostry zapach przypominający zgniłe jabłka lub w ostrzejszych przypadkach aceton. Ten ostatni związek występuje w naszym organizmie w śladowych ilościach. Kiedy nasza gospodarka węglowodanowa jest zaburzona, na przykład gdy niedobór insuliny sprawia, że cukier nie jest transportowany w odpowiedni sposób do komórek, może pojawić się kwasica ketonowa. Jednym z jej charakterystycznych objawów jest właśnie kwaśna woń wydzielana przez skórę i jamę ustną.

Bakterie gnijące podczas grypy dają przykry zapach z jamy ustnej
Bakterie gnijące podczas grypy dają przykry zapach z jamy ustnej 123RF/PICSEL

Zapalenie migdałków

Słodki, silny zapach z ust pojawiający się przy okazji silnego bólu gardła, drapania w przełyku i problemów z przełykaniem to częsty towarzysz zapalenia migdałków. Bakterie atakujące tkankę chłonną z czasem zaczynają produkować dziwny aromat. To pomaga lekarzom w rozpoznaniu stanu chorobowego, w niektórych przypadkach jesteśmy w stanie nawet wyczuć to sami.

Choroby nerek

Głównym zadaniem nerek w naszym organizmie jest wytwarzanie moczu, wraz z którym ciało wydala niepotrzebne, a czasem szkodliwe produkty przemiany materii: kwas moczowy, mocznik czy toksyny, które dostały się różnymi drogami. Gdy organizm nie może pozbyć się ich dzięki nerkom, próbuje innych sposobów, na przykład wydalając mocznik przez skórę. Jeśli nerki chorują i nie są w stanie prawidłowo funkcjonować, nasz pot zaczyna dosłownie pachnieć moczem, a niekiedy amoniakiem.

Choroby wątroby

Problemy z wątrobą mogą objawić się zapachem ciała
Problemy z wątrobą mogą objawić się zapachem ciała123RF/PICSEL

Problemy z wątrobą mogą objawiać się niekiedy bardzo dziwnym zapachem skóry. Niektórzy mówią o kwaśnym, wręcz cierpkim aromacie, inni o woni, która przypomina... wątróbkę. Wątroba pełni niezwykle ważną funkcję w naszym organizmie, oczyszczając go praktycznie przez całą dobę. Gdy zaczyna szwankować, związki takie jak chociażby amoniak, wydostają w postaci gazu przez otwory w skórze. Wtedy właśnie zaczyna ona wydzielać tajemniczy smród.

„Przychodzi baba do lekarza”: Chroniczne zmęczenie. Jakie mogą być przyczyny?Polsat Cafe

Refluks żołądkowo - przełykowy

Refluks to zarzucanie treści pokarmowej z żołądkowa z powrotem do przełyku. Nieprzyjemnym objawom - zgadze, pieczeniu, bólu brzucha - towarzyszy często przykry zapach z ust. Dzieje się dlatego, że wraz z częściowo strawionym jedzeniem, z żołądka wydostaje się także kwas solny i enzymy trawienne produkowane wewnątrz. To wszystko razem wzięte daje bardzo nieprzyjemny aromat, przypominający czasem sfermentowane lub zgniłe owoce.

Kandydoza

Kandydoza to jedna z wielu chorób cywilizacyjnych. Zażywanie leków obniżających odporność, źle prowadzona terapia antybiotykowa czy zła dieta kończą się czasem infekcją grzybów Candida - Candida albicans, Candida tropicalis, Candida famata i Candida glabrata. Nieprzyjemny zapach potu oraz woń zgnilizny wydobywająca się z jamy ustnej może świadczyć o tym, że nasze ciało zaatakowały te właśnie grzyby.

Niedoczynność tarczycy

Kiedy rano po przebudzeniu wydzielany przez ciało pot ma woń podobną do octu, może to świadczyć o niedoczynności tarczycy. Zaburzenia funkcjonowania jednego z największych gruczołów w ludzkim ciele to dość częsty problem. W nocy nasz metabolizm zwalnia, jeśli tarczyca nie pracuje prawidłowo, ciało próbuje pozbyć się nadmiaru kwasów przez skórę.

Choroby tarczycy także są wyczuwalne w zapachu ciała
Choroby tarczycy także są wyczuwalne w zapachu ciała123RF/PICSEL

Zakażenie pałeczką ropy błękitnej

Rzadka, ale groźna przypadłość, jaką jest zakażenie pałeczką ropy błękitnej, może prowadzić do silnego zatrucia organizmu, a ostatecznie nawet do śmierci. Bakterie Pseudomonas aeruginosa występują w glebie, w wodzie czy na skórze zwierząt. Niekiedy śladowe jej ilości znajdowanie są w ludzkim przewodzie pokarmowym. Zakażenie pałeczką objawia się między innymi niecodziennym, bo teoretycznie przyjemnym, zapachem skóry, który przywodzi na myśl miód lub słodkie aromaty.

INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?