Reklama

Co dzieje się w twoim organizmie, gdy rzucisz palenie?

Chyba wszyscy zdają sobie sprawę, jakie negatywne skutki dla organizmu przynosi palenie papierosów. Nie każdy jednak ma na tyle silnej woli, aby rzucić nałóg i wybiera przyjemność zamiast rozsądku. Czasem, pomimo że wiemy jakie konsekwencje przynosi papieros, nie potrafimy lub nie chcemy zwizualizować skutków i wolimy się okłamywać, że nas nie dotyczą. Aby ułatwić wielu osobom decyzję o rzuceniu nałogu, przedstawiamy listę 10 zaskakujących faktów, pokazujących zmiany, jakie zachodzą w naszym ciele, po rzuceniu palenia. Zachęcamy wszystkich palaczy, aby zapoznali się dokładnie z całą listą.

20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa

Zacznijmy od początku. Już po 20 minutach, od wypalenia ostatniego papierosa, nasz organizm zaczyna się stabilizować, a ciśnienie powoli wraca do normalnego poziomu. Jeżeli nie paliłeś dużo papierosów dziennie, ten czas może nieznacznie się wydłużyć, bo organizm mniej odczuje brak kolejnej porcji nikotyny.

8 godzin po wypaleniu ostatniego papierosa

Już po 8 godzinach poziom dwutlenku węgla we krwi znacznie spada (nawet o 50 procent), a poziom tlenu wraca do normy. Dzięki temu poczujesz się znacznie lepiej, twoje płuca przyjmą więcej tlenu, a lepiej dotleniony organizm, to świeższy umysł i mniejsze uczucie zmęczenia.

Reklama

2 dni po wypaleniu ostatniego papierosa

Po dwóch dniach od porzucenia nałogu, twoje ciśnienie i poziom tlenu w krwi są już ustabilizowane, co pozytywnie wpływa na serce. Nie jest już przeciążone nadciśnieniem i szybszą pracą aby dostarczyć tlen do każdej komórki w twoim ciele. Dzięki temu ryzyko ataku serca znacznie się zmniejsza. Ponadto organizm powinien oczyszczać się z nikotyny, dzięki czemu uczucie odzyskasz 100 procentowy smak i węch,

3 dni po wypaleniu ostatniego papierosa

Twój układ oddechowy powinien szybko wracać do normy. Po trzech dniach pozbędziesz się części substancji zalegających w twoich płucach (niestety większość zalegających chemikaliów pozostanie w twoich płucach już na stałe). Dzięki temu wydolność oddechowa gwałtownie się zwiększy, a ty poczujesz przypływ dodatkowej energii.

2 tygodnie po wypaleniu ostatniego papierosa

Twój układ krążenia powinien przyzwyczajać się do nowej sytuacji. Wydolność krążeniowa będzie już zdecydowanie większa, jednak maksimum osiągnie dopiero około dwóch miesięcy po rzuceniu papierosów. Jednak już teraz poczujesz, jak rozpiera cię energii i chęć życia. Czynności które do tej pory szybko cię męczyły staną się łatwo osiągalne.

3 do 9 miesięcy  po wypaleniu ostatniego papierosa

Jest to okres w którym twój organizm powinien już całkowicie przystosować się do sytuacji. Wydolność oddechowa wzrośnie o około 10%, a uciążliwy kaszel palacza i problemy z układem oddechowym powinny stopniowo zanikać. Już prawie możesz odetchnąć pełną piersią.

1 rok po wypaleniu ostatniego papierosa

Twoje serce jest już niemal w pełni sił. Ryzyko zawału serca spadło o ponad 50 procent. Najważniejszy mięsień w twoim ciele pracuje pełną parą, jednak bez dodatkowych obciążeń. Odczujesz to szczególnie jeżeli uprawiasz jakiś sport. Zauważysz, że mniej się męczysz i jesteś w stanie wydłużyć trening bez dodatkowego obciążenia organizmu.

5 lat  po wypaleniu ostatniego papierosa

Od ostatniego papierosa minęło już sporo czasu. Jeżeli jesteś wytrwały w swoim postanowieniu, to twój organizm właśnie teraz osiągnął poziom sprzed nałogu. Możesz zacząć nowe życie od początku. Spójrz, jak wiele czasu musiało minąć, aby osiągnąć ten stan.

10 lat po wypaleniu ostatniego papierosa

Twoje płuca oczyściły się już z tego co tylko dało się usunąć. Ryzyko zachorowania na raka płuc zmalało, jednak nie można wykluczyć go zupełnie. Paląc pierwszego papierosa zgodziłeś się dobrowolnie na towarzyszące ci już niemal zawsze ryzyko chorób płuc, w tym także nowotworu. Jednak osoba nie paląca od 10 lat ma stosunkowo niskie ryzyko w porównaniu z kimś kto od 10 lat wciąż pali.

15 lat  po wypaleniu ostatniego papierosa

Osiągnąłeś już maksymalny etap oczyszczania organizmu. Od teraz wszystko co pozostało jako pamiątka po twoim nałogu, pozostanie na swoim miejscu. Musisz być świadom, że pewne substancje nie opuszczą już twojego organizmu. Jednak papierosy były twoim świadomym wyborem. Na tym etapie ryzyko zawału serca spowodowane paleniem papierosów jest już nieznaczne, jednak niższego poziomu już nie osiągnie. Od teraz już zawsze twój procent szans będzie nieznacznie wyższy, niż w przypadku osoby która nigdy nie paliła.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: papierosy | palenie tytoniu | nikotyna | rzucanie palenia | uzależnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama