Co pić w upały? Oto najlepsze napoje na lato
Nie można igrać z upałami - niby wszyscy o tym doskonale wiedzą, ale co roku pogotowie ma pełne ręce roboty. Nie tylko wtedy doskwierają nam problemy kardiologiczne, ale także udary cieplne oraz omdlenia. Cześć z nich można uniknąć, chociażby poprzez uniknięcie odwodnienia. Co pić podczas upałów? Przekonajmy się.
W czasie upałów trzeba pić wodę - najlepiej mineralną. Dlaczego? Ponieważ to właśnie ona dostarcza organizmowi niezbędnych składników, któremu - z racji pocenia się - zaczyna brakować w gorące dni. Eksperci wskazują, że w ciągu doby najlepiej pić minimum trzy litry wody mineralnej. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby do szklanki z wodą dodać kilka listków mięty albo plasterek cytryny - one nie tylko polepszą jej smak, ale także orzeźwią spragniony organizm.
Napoje izotoniczne są chętnie pite przez sportowców, ponieważ dostarczają niezbędnych elektrolitów, których organizm pozbywa się wraz z potem. Takie specyfiki - dostępne w każdym sklepie - również szybko uzupełniają brak wody w organizmie, a także zapewniają odpowiednią dawkę witamin oraz węglowodanów.
Jeśli akurat nie mamy pod ręką tzw. izotonika w czasie upałów, można przygotować go samodzielnie. Wystarczy pół litra wody wymieszać z sokiem z połowy cytryny i szczyptą soli. Choć ten ostatni składnik jest kontrowersyjny, to podczas upałów trzeba zapewnić sobie niewielką dawkę sodu.
Niektórzy uwielbiają pić napary i, nawet w czasie upałów, sięgają po czarną herbatę. Kiedy temperatury dają się we znaki, wtedy lepiej sięgnąć po herbaty ziołowe, a tym bardziej herbatę miętową. Taki napój orzeźwia, o czym doskonale wiedzą np. mieszkańcy Bliskiego Wschodu, którzy na co dzień sięgają po napar z mięty.
Warto wiedzieć, że najlepsze działanie miętowej herbaty w czasie upałów będzie wtedy, gdy będzie ona albo gorąca, albo w temperaturze pokojowej.
Dobrym pomysłem na upały jest także wypicie szklanki soku pomidorowego. To nie tylko solidna dawki likopenu, który jest naturalnym antyoksydantem, ale - nie od dziś wiadomo - że te czerwone warzywa to doskonałe źródło potasu. Pierwiastek ten nie tylko wspiera układ krążenia, w tym normalizuje ciśnienie tętnicze, ale także ma korzystny wpływ na działanie układu nerwowego, który jest nadwyrężony poprzez działanie wysokich temperatur.
Latem to sezon na świeże owoce i warzywa, które są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Nie tylko latem smakują najlepiej, ale także dostarczają ogromnej ilości wody. Jeśli akurat nie czujemy pragnienia, to i tak trzeba dostarczać organizmowi wodę - owoce i warzywa w tej roli sprawdzą się idealnie. Po co sięgnąć w czasie upałów? Oto najlepsze propozycje:
- truskawki,
- czereśnie,
- morele,
- melony,
- arbuzy,
- cytrusy,
- ogórki.
Doskonale wiemy już, co pić w czasie upałów. Istnieją jednak również napoje, których warto się w takie dni wystrzegać. Są to: alkohol, mocna kawa i mocna czarna herbata. Dlaczego warto z nich zrezygnować? Ponieważ szybko prowadzą do odwodnienia i mogą pogorszyć naszą kondycję na czas upałów.
WAŻNE: warto pamiętać, aby w czasie upałów pić napoje albo gorące, albo w temperaturze pokojowej. Ciepłe napoje powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, intensywniejsze pocenie się i szybsze schłodzenie organizmu.