Cudowne właściwości lnu
Len, a właściwie jego ziarna zwane siemieniem lnianym, od lat cenione są za dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. Olej lniany w medycynie naturalnej stosowany jest jako środek leczący wiele schorzeń. Szczególnie popularny jest w łagodzeniu dolegliwości układu trawiennego. Ponadto, wspomaga odchudzanie i pozytywnie wpływa na serce. Trudno się dziwić, że tak korzystnie wpływa na nasz organizm, gdyż bogaty jest w wiele cennych wartości odżywczych. Bez dwóch zdań warto włączyć len do codziennej diety. Poznaj jego dobroczynne dla zdrowia właściwości.
Len zwyczajny zaliczany jest do roślin jednorocznych. Znany i uprawiany jest od kilku tysięcy lat. Źródła historyczne podają, że len uprawiano jeszcze Mezopotamii. Ta cenna roślina pochodzi z umiarkowanych stref Europy oraz Azji. Obecnie uprawiany jest na całym świecie. Swoje zastosowanie znajduje w medycynie i w kulinariach. Sprawdźmy, dlaczego len tak dobroczynnie wpływa na nasz organizm.
Skład lnu
Swoje właściwości len zawdzięcza przede wszystkim wartościom odżywczym, które występują w jego składzie. Co konkretnie znajdziemy w tej wyjątkowej roślinie? Po pierwsze spore ilości białka, steroli, błonnika, a także kwasów organicznych, enzymów oraz minerałów. Len zawiera dużo magnezu, cynku i żelaza, czyli najważniejszych dla organizmu składników mineralnych. Ponadto, w lnie występuje naturalny olej, który jest bogatym źródłem glicerydów, kwasów nienasyconych i witaminy E.
Do najważniejszych właściwości lnu należy zaliczyć:
Pozytywny wpływ na układ trawienny
Dzięki dużej zawartości błonnika len wpływa pozytywnie na pracę całego układu trawiennego. Przyspiesza metabolizm, łagodzi niestrawność i uczucie wzdęcia, działa ochronnie na żołądek, a także poprawia perystaltykę jelit.
Wspomaganie odchudzania
Duża zawartość błonnika sprawia, że len przyspiesza spalanie tłuszczu i wspomaga odchudzanie. Ponadto, zawiera lignany – naturalne związki chemiczne, które działają podobnie do estrogenów. Mają zatem znaczny wpływ na tempo przemiany materii i przemiany węglowodanów w organizmie. Len powinien znaleźć się w każdej diecie, w szczególności u osób, które mają nadwagę lub często miewają dolegliwości trawienne.
Pozytywny wpływ na urodę
Len doskonale wpływa również na włosy i skórę. Olej lniany sprawi, że zniszczone włosy wrócą do formy, a skóra będzie jędrna i gładka. Wykazano również, że len wspomaga leczenie trądziku, gdyż reguluje wydzielanie sebum. Natomiast witamina E, którą zawiera len zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Len można śmiało dodawać do kosmetyków codziennej pielęgnacji – np. kremów do twarzy i balsamów.
Regulacja poziomu cholesterolu we krwi
Len wykazuje również dobroczynne działanie dla układu krążenia. Zawarte w lnie fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe skutecznie usuwają nadmiar złego cholesterolu LDL z organizmu. Co więcej, te cenne kwasy usprawniają pracę mięśnia sercowego i zmniejszają ryzyko nadciśnienia, a także przewlekłych chorób układu sercowo-naczyniowego.
Ponadto len wykorzystuje się w leczeniu:
• nowotworów: prostaty, piersi;
• stanach zapalnych układu pokarmowego;
• ropni, czyraków i zakażeń bakteryjnych;
• wysypkach i alergiach;
• oparzeń jamy ustnej;
• miażdżycy;
• różnego rodzaju chorób skóry.
Len najlepiej stosować w postaci proszku, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Można przygotować z niego napar (200 mililitrów wrzątku na dwie łyżeczki siemienia), a także dodawać go do potraw i niewielkich przekąsek. Dwie łyżeczki lnu codziennie zapewnią nam zdrowie i witalność.