Reklama

Cynk: Niezbędny dla kości, skóry, włosów i paznokci

Nadmiernie wypadające włosy, kruche i łamliwe paznokcie oraz pozostawiająca wiele do życzenia kondycja skóry to najczęstsze symptomy niedoboru cynku. Mimo że występuje on w ilościach śladowych, to jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i pełni w nim kluczowe funkcje. Niebezpieczne deficyty można zniwelować włączając do diety naturalne produkty. Mowa o ziarnach sezamu, migdałach, dzikim ryżu, czosnku, ostrygach czy krewetkach. Sięgaj po nie często, a z pewnością dostarczysz sobie solidnego zastrzyku z tego cennego pierwiastka.

Cynk: Dlaczego jest tak ważny dla organizmu?

Niebezpodstawnie w kontekście cynku pojawia się formułka wskazująca na to, że jest to pierwiastek kluczowy z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu. W dodatku na każdym etapie życia. W fazie prenatalnej minimalizuje ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, a w przypadku dzieci zapewnia prawidłowy rozwój kości i odpowiedni wzrost. Przynosi także ukojenie kobietom zmagającym się z dolegliwościami typowymi dla PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Z kolei mężczyzn zabezpiecza przed przerostem prostaty.

Jakie produkty dostarczą nam cynku?

Reklama

Wspomniane już zostało, że najbardziej czytelnymi symptomami niedoboru cynku są zła kondycja skóry, nadmierne wypadanie włosów oraz łamliwe paznokcie. Cynk zapewnia bowiem odpowiednią odnowę komórek skóry. Jeśli zaobserwujesz u siebie podobne objawy, nie wpadaj w popłoch, tylko odpowiednio zmodyfikuj swoją dietę i wprowadź do niej najbardziej pożądane produkty. Na "żelaznej liście" powinny się znaleźć m.in. ziarna sezamu, migdały, ostrygi czosnek. Ale o tym co nieco poniżej.

Ziarna sezamu: Skarbnica cynku

Lubisz pyszne, a przy tym odżywcze przekąski? Sięgnij po apetyczne ziarna sezamu. Doskonale smakują w formie surowej, jak i pieczonej, a przy tym dostarczą solidnej porcji cynku. W 100 g produktu znajdziemy go aż 10 mg, co sprawia, że gwarantuje nam dziennie zapotrzebowanie. Poza cynkiem ziarna sezamu dostarczą nam też równie cennych pierwiastków,

jakimi są wapń, magnez, fosfor, żelazo i miedź oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym przede wszystkim kwasu oleinowego oraz kwasu linolowego, aminokwasów egzogennych, fitosteroli roślinnych i witamin z grupy B - B2, B3, B6 i B1. Oczywiście, wszystko co w nadmiarze szkodzi, dlatego pamiętajmy, że w 100 g ziaren sezamu indyjskiego znajdują się aż 647 kcal.

Migdały: Porządny zastrzyk cynku

Skoro zaczęliśmy od zdrowych przegryzek, sięgnijmy też po migdały, bo naprawdę warto. W końcu nie bez przyczyny zyskały przydomek "króla orzechów". Poza porządnym zastrzykiem cynku dostarczą nam solidnej porcji witaminy E, witaminy B2, nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika oraz selenu i potasu. Migdały stanowią doskonały dodatek do płatków, ciast, deserów, a nawet finezyjnych potraw mięsnych. Miłośnicy ciekawych smaków z pewnością nie pogardzą też mlekiem migdałowym. Przepis jest bananie prosty. Wystarczy, że szklankę obranych migdałów zmielisz/zmiksujesz na proszek, dodasz do nich szklankę gorącej wody i przecedzisz. Gotowe!

Czosnek a źródła cynku

Czosnku nikomu specjalnie zachwalać nie trzeba. Ten naturalny antybiotyk skutecznie stymuluje pracę naszego układu immunologicznego, leczy przeziębienia i grypę, wzmacnia serce oraz wykazuje właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Poza cynkiem znajdziemy w nim antyoksydanty, flawonoidy,

olejki eteryczne oraz lotne i organiczne związki siarkowe, czyli allinę i skordyninę, witaminy z grupy B, witaminę C, potas, żelazo i magnez.

Dziki ryż, czyli pokłady cynku

Nazwany przez Indian "świętym zbożem" dziki ryż to prawdziwa skarbnica cennych witamin i pierwiastków. Poza cynkiem dostarczy nam równie pożądanych przez organizm fosforu, magnezu, żelaza oraz witamin z grupy B. Przeprowadzone badania dowodzą, że wprowadzenie go do diety dobroczynnie wpłynie na nasz układ immunologiczny i trawienny, wzmocni kości i uzupełni o cenne antyoksydanty. Dodać też warto, że dziki ryż to znakomity zamiennik makaronu, który doskonale komponuje się z rozmaitymi sosami i dodatkami.

Ostrygi, czyli bogactwo cynku

O ostrygach pisze się dużo i często, ale głównie w kontekście afrodyzjaków. Tymczasem to jednocześnie doskonałe źródło cennych składników odżywczych, zwłaszcza białka i pierwiastków, w tym między innymi cynku. Zaledwie 100 g ostryg pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Jeśli zatem, tylko najdzie was ochota, zajadajcie się owocami morza śmiało. Z pewnością dostarczą wam smakowych fantazji i uzupełnią niebezpieczne deficyty niezbędnych składników.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy