Reklama

Czarci pazur: Roślinny środek przeciwbólowy. Ulga dla nadwyrężonych mięśni

Wędrując po sawannach Zimbabwe, Botswany oraz Namibii napotkamy wyróżniającą się nietypowym wyglądem roślinę. Określa się ją mianem hakorośli rozesłanej, w Polsce znanej jako czarci pazur. To właśnie rdzenni mieszkańcy tych regionów jako pierwsi odkryli i zaczęli stosować cenne właściwości prozdrowotne bulwiastych korzeni. Współcześnie ich popularność nadal nie maleje. Koncerny farmaceutyczne chętnie dodają wyciągi z rośliny do licznych suplementów. Dlaczego warto zaufać naturalnej sile czarciego pazura? Podpowiadamy.

  • Produkty z czarcim pazurem wykorzystuje się w leczeniu dolegliwości bólowych oraz w trakcie przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów.
  • Surowiec sprzyja skutecznej stymulacji apetytu - ma to związek z działaniem pobudzającym produkcję soków trawiennych.
  • Odradza się sięganie po produkty na bazie rośliny przed oraz po planowanym szczepieniu ochronnym, a także w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na substancje czynne.

Czarci pazur - czym jest?

Diabelski szpon oraz czarci pazur to dwie najpopularniejsze nazwy hakorośli rozesłanej, czyli niepozornej rośliny płożącej. Gatunek porasta przede wszystkim tereny Afryki Południowej, a z wyglądu przypomina zakrzywione szpony lub pazury. Bylina wyróżnia się także zielonymi i pierzastymi liśćmi oraz niebieskofioletowymi kwiatami przypominającymi trąbki. Co ciekawe, nazwa rośliny wzięła się od jej owoców. 

Reklama

Początkowo są nieduże i miękkie. Z czasem twardnieją, a na ich powierzchni pojawiają się wyrostki zakończone charakterystycznymi ostrymi haczykami. Najcenniejszą częścią jest bulwiasty korzeń, wrastający na ponad metr w głąb ziemi, który zbiera się tuż po przekwitnięciu rośliny. W kolejnym kroku poddawany jest suszeniu, a następnie w formie sproszkowanej lub płynnej trafia do koncernów farmaceutycznych, które wzbogacają nim liczne preparaty sprzedawane w aptekach. W obu postaciach wykorzystuje się go do produkcji maści, nalewek, tabletek oraz kapsułek.

Sprawdź: Czarci pazur i jego niesamowite właściwości lecznicze

Skład i właściwości czarciego pazura

Przyglądając się składowi czarciego pazura, znajdziemy w nim przede wszystkim szereg roślinnych związków o charakterze leczniczym. Prym wiodą irydoidy, których głównym składnikiem aktywnym jest herpagozyd. Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, porównywalne do zażywania leków dedykowanych chorobom reumatycznym. Nie zabrakło w nim także flawonoidów, pełniących funkcję przeciwutleniaczy oraz naturalnych środków owadobójczych.

Na liście znalazły się także triterpeny i sterole, pomagające obniżać zbyt wysoki poziom złego cholesterolu. Dzięki temu korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, biorąc jednocześnie udział w syntezie hormonów steroidowych. Fenolokwasy to kolejna spora grupa związków występujących w czarcim pazurze. Charakteryzują się działaniem bakteriostatycznym oraz biorą udział w produkcji żółci. Roślina znana jest także ze skutecznego odtruwania organizmu z nagromadzonych toksyn. Naukowcy potwierdzili działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz hamujące rozwój komórek nowotworowych. Diabelski pazur wykorzystuje się w leczeniu osteoartrozy.

Sprawdź: Jakie są naturalne sposoby na bóle stawów?

Skład i właściwości czarciego pazura

Mimo licznych zalet i, w dużej mierze, pozytywnego działania na organizm, nie zaleca się stosowania czarciego pazura w kilku przypadkach. Badania wykazały zależność między składnikami obecnymi w roślinie a zażywaniem stałych leków nasercowych. Odradza się go także osobom zmagającym się z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Lekarze kategorycznie zakazują stosowania produktów z czarcim pazurem osobom ze zdiagnozowaną cukrzycą. Wśród osób, które nie powinny po nie sięgać, są także kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Warto mieć na uwadze, że przyjmowanie diabelskiego szponu w nadmiernych ilościach wywołuje nieprzyjemnie skutki uboczne, m.in. alergię.

Sprawdź: Domowe sposoby na reumatyzm

Produkty z czarcim pazurem w składzie

W aptekach oraz sklepach zielarskich dostaniemy czarci pazur w wielu postaciach. Dostępne są przede wszystkim:

  • balsamy,
  • żele,
  • maści,
  • kremy,
  • kapsułki,
  • tabletki,
  • napary,
  • ekstrakty,
  • proszki do rozpuszczenia.

Niezwykle istotne jest stosowanie zakupionych preparatów zgodnie z zaleceniami lekarza, specjalisty oraz producenta. Część herbacianych oraz ziołowych kuracji zakłada picie naparów 3 razy dziennie przez ok. 8 tygodni, po których następuje dłuższa przerwa. Pierwsze efekty związane ze stosowanie czarciego pazura zaobserwujemy po ok. 2 miesiącach.

Sprawdź również:

"Witamina młodości" i "eliksir" za grosze. Tak działa na zmarszczki

Miasto 7 sekretów i najlepszej kuchni. Co faktycznie warto zobaczyć w Bolonii?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny lecznicze | medycyna naturalna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy