Reklama

Cztery produkty z codziennej diety, które wykańczają trzustkę w tempie ekspresowym

Źle zbilansowana dieta, pełna tłustych lub słodkich potraw wyrządza jej krzywdę każdego dnia. Trzustka, choć niewielka, pełni wyjątkowo ważną i odpowiedzialną rolę w organizmie. Nie tylko bierze udział w procesach trawiennych, ale także wytwarza kluczowe hormony. Które produkty warto wyeliminować z codziennej diety, by jak najdłużej cieszyła się dobrym zdrowiem? Sprawdź cztery produkty, które wyjątkowo jej szkodzą.

  • Dla wielu osób surowe owoce oraz warzywa stanowią podstawę domowych jadłospisów. Jeśli jednak nawet niewielka ich ilość wywołuje wzdęcia oraz dyskomfort, warto skierować się na wizytę u gastroenterologa, gdyż mogą źle działać na trzustkę.
  • Trzustka odpowiada za wytwarzanie enzymów umożliwiających szybsze i skuteczne trawienie pokarmów, a także reguluje metabolizm cukrów.
  • Badacze wskazują na silny związek między codziennym paleniem papierosów, a częstszym zapadaniem na ostre oraz przewlekłe zapalenie trzustki.

Reklama

Trzustka - ogromne znaczenie niewielkiego narządu

Nieduży narząd, który rozciąga się mniej więcej od środka brzucha w kierunku lewej strony - to właśnie trzustka, która w organizmie odgrywa bardzo ważną rolę. U większości ma ona ok. 15 cm długość, a waży maksymalnie 100 gramów. Co ciekawe, u wyższych osób może osiągać nieco większe rozmiary niż u ludzi niewysokich.

Trzustka zbudowana jest z miąższu, który w codziennym funkcjonowaniu wydziela hormony oraz inne substancje niezbędne do rozkładania spożywanych pokarmów oraz przyswajania powstających w ten sposób licznych substancji odżywczych. Specjalny przewód trzustkowy, którym płyną produkowane enzymy trawienne, łączy ją z dwunastnicą. Narząd pełni więc dwie podstawowe funkcje - hormonalną oraz trawienną. Zakłócenia w jej prawidłowym działaniu wywołuje zazwyczaj nieprawidłowa dieta, a zwłaszcza kilka głównych produktów. Sprawdź, które lepiej wykluczyć z jadłospisu.

Sprawdź: Co najbardziej szkodzi trzustce?

Szkodliwy alkohol

Szacuje się, że alkohol - jedna z najpopularniejszych używek, przyczynia się od 40 do 60% przypadków ostrego zapalenia trzustki. Nieleczona choroba może być śmiertelna, dlatego nie należy bagatelizować jej pierwszych objawów. Na jakie niepokojące sygnały warto zwrócić uwagę? Dolegliwość objawia się przede wszystkim silnym bólem podbrzusza, który z czasem upośledza działanie narządu.

Zniszczona alkoholem trzustka jest bardziej podatna na szybszy rozwój komórek rakowych, a w szczególności tych o najbardziej niekorzystnym rokowaniu. Statystyki przygotowane na podstawie licznych badań i obserwacji wskazują, że w trakcie 5 lat od pierwszego rozpoznania raka trzustki, mimo podjętego leczenia, umiera ok. 95% chorych. Zbyt częste sięganie po procenty wzmaga ścinanie oraz nieodwracalne uszkadzanie struktury białek błony śluzowej. Tym samym działa nie tylko na trzustkę, ale także doprowadza do stanu zapalnego oraz nieżytu żołądka.

Sprawdź: Przyczyny bólu trzustki

Tłuste i smażone dania

Ociekający tłuszczem kotlet w chrupiącej panierce, apetyczne skrzydełka z kurczaka, a do tego frytki prosto z domowej frytkownicy. Jeśli na myśl o niezdrowych potrawach dostajesz ślinotoku, pomyśl o negatywnym działaniu na prawidłowe funkcjonowanie trzustki.

Dietetycy od lat zwracają uwagę na to, że dania smażone na dużych ilościach oleju, smalcu oraz masła są wyjątkowo ciężkostrawne, co przekłada się na jeszcze bardziej wytężoną pracę trzustki. Spożywanie sporej ilości tłuszczów trans, czyli utwardzanych olejów roślinnych, wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania na cukrzycę oraz choroby trzustki. To także nawyk nieuchronnie prowadzący do otyłości.

Sprawdź: Choroby trzustki, które ujawniają się na skórze

Nadmierna ilość mięsa

Wyłożone w sklepowych chłodniach mięsa przyciągają wzrok nienagannym wyglądem oraz idealnym kolorem. Bardzo często taki efekt uzyskuje się za pomocą polepszaczy, których zadaniem jest przekonanie klientów, że sięgają jedynie po świeży oraz najwyższej jakości produkt. Część takich środków nie pozostaje bez wpływu na zdrowie.

Najbardziej niebezpieczne są sole azotanowe, które z jednej strony chronią przed jadem kiełbasianym, ale podczas obróbki termicznej wytwarzają szkodliwe oraz kancerogenne związki azotowe. Chcąc zachować trzustkę w dobrej formie, lepiej zrezygnować z częstego spożywania pasztetów, flaków, żołądków, wątróbek oraz parówek. Ich negatywny wpływ zaobserwujemy również w podniesionym poziomie złego cholesterolu.

Sprawdź: Jak rozpoznać chorobę trzustki?

Słodkie przekąski

Wydawać by się mogło, że pociąg do wszystkiego, co słodkie na stałe wpisał się w ludzkie DNA. Co ważne, to właśnie nadmierne spożywanie deserów oraz innych przekąsek ze sporą ilością cukru przyczynia się do szybszego rozwoju wielu chorób. Na pierwszy ogień idzie trzustka, która każdego dnia odpowiada za szybkie i prawidłowe regulowanie poziomu cukru we krwi. Jeśli wyraźnie zwiększymy częstotliwość podjadania słodkiego, przestanie wyrabiać, a to doprowadzi do zwiększenia ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Podjęcie decyzji o ograniczeniu spożywania cukru do minimum tylko z pozoru wydaje się prostym zadaniem. Wiele produktów, które nie kwalifikują się do kategorii słodyczy, zawiera sztuczne słodziki lub syrop glukozowo-fruktozowy, który również nie jest odpowiednią alternatywą. Choć zdaje się być mniej szkodliwy dla trzustki, z efektami ubocznymi jego spożywania zmagają się osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego.

Sprawdź również:

Co na obiad? Propozycje szybkich, zdrowych i obłędnych w smaku potraw

Kotlety z brokułów i jajka

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy