Czujesz ciągłe zmęczenie? Przeżywasz kryzys energetyczny
Niewytłumaczone i częste poczucie zmęczenia, apatia, problemy z utrzymaniem wagi, poirytowanie - to typowe objawy zaburzenia poziomu cukru we krwi. Aby zniwelować te objawy konieczna jest zmiana diety, która powinna obfitować w białko i produkty o niskim indeksie glikemicznym.
"Niezdolność utrzymania stałego poziomu cukru we krwi w ciągu dnia jest - według mnie - jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości trapiących ludzi, którzy teoretycznie na nic nie chorują, w rzeczywistości nie są w pełni sił" - zauważa Maria Cross, specjalistka z zakresu żywienia medycznego, autorka książki "Nie powinnaś tego jeść".
Gdy zatem z niewyjaśnionych przyczyn zaczniemy odczuwać ciągłe zmęczenie, coraz częściej odczuwalny jest brak koncentracji i nieodparta ochota na coś do zjedzenia, a także wahania nastrojów i poirytowanie, warto prześwietlić swój codzienny jadłospis. Może się bowiem okazać, że przyczyną tych uciążliwych dolegliwości nie jest przemęczenie, stres czy jesienna chandra, a zła dieta bogata w węglowodany i produkty przetworzone.
"Dieta, która wpływa na zaburzenia poziomu cukru we krwi jest bogata w cukier i przetworzone węglowodany, zaś uboga w białko, które jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniej równowagi poziomu cukru we krwi. Paradoksalnie pacjenci, często tłumaczą się, że jedzą słodkie potrawy, aby dodać sobie energii, utożsamiają cukier z energią i wytrwale pochłaniają pożywienie, które jest przyczyną ich zmęczenia" - wyjaśnia Cross.
Na czarnej liście spożywczych "wampirów energetycznych" znalazły się m.in.: dżemy, płatki śniadaniowe, słodycze, białe pieczywo, biały ryż i makarony. Ważnym elementem obniżającym nasz poziom energii w ciągu dnia jest również omijanie posiłków.
Jak wskazuje Cross można wprowadzić kilka prostych zmian do codziennej diety, aby poczuć różnicę i zyskać energię. Po pierwsze, śniadanie. Choć nie każdy jest zwolennikiem wczesnych posiłków i jedyne co z łatwością przełyka jest poranna kawa, warto przed wyjściem z domu zjeść kilka migdałów lub owoc.
Kolejnym ważnym elementem w codziennej diecie są produkty bogate w białko, tj. ryby, mięso, jaja, nabiał, fasola i soczewica, produkty sojowe. Jak pisze Cross jest ono niezbędne do równoważenia poziomu cukru we krwi. Specjalistka zachęca, aby białko znalazło się w naszym śniadaniu, w ten sposób unikniemy utrzymujących się w ciągu dnia wahań cukru we krwi. Do tej listy warto również dodać produkty o niskim indeksie glikemicznym.