Reklama

Czy dłubanie w nosie jest szkodliwe?

Dłubanie w nosie zazwyczaj kojarzy się z zachowaniem małych dzieci, z którym próbują walczyć rodzice. Jest to jednak nawyk, który występujące także wśród dorosłych. Dłubanie w nosie wynika przede wszystkim z chęci pozbycia się zalegającej wydzieliny, ale może być także zachowaniem kompulsywnym.

Czy dłubanie w nosie jest szkodliwe?

Najczęstszym czynnikiem wpływającym na dłubanie w nosie jest chęć pozbycia się zalegającej zaschniętej wydzieliny. Czasami jednak może wiązać się z nerwowym nawykiem lub kompulsywnym zachowaniem.

Uznaje się, że dłubanie w nosie nie jest szkodliwe. Istnieje jednak ryzyko m.in. uszkodzenia tkanki i struktury wewnątrz nosa, a także wystąpienia krwawienia. Ponadto dłubanie w nosie wiąże się z wprowadzeniem wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń do nosa lub przeniesieniem ich z nosa na inne powierzchnie.

Mukofagia, czyli zjadanie wydzieliny z nosa

U niektórych osób dłubaniu w nosie towarzyszy zjadanie wydzieliny. Mukofagia jest klasyfikowana jako zaburzenie odżywiania. 

Reklama

Chociaż zjadanie wydzieliny z nosa wywołuje u innych obrzydzenie i jest postrzegane jako niehigieniczne zachowanie, to często ma ono podłoże emocjonalne i nasila się w pewnych sytuacjach. 

To zaburzenie psychiczne, które objawia się obsesyjnym dłubaniem w nosie oraz zjadaniem znajdującej się w nim wydzieliny najczęściej występuje wśród dzieci i młodzieży. 

Mukofagia może jednak pojawić się także u osób dorosłych. Diagnozowanie mukofagi opiera się na sprawdzeniu, czy objaw utrzymuje się co najmniej miesiąc. 

Pojawiły się głosy, że zjadanie wydzieliny z nosa może prowadzić do uodpornienia organizmu na niektóre bakterie i wirusy. Nie ma jednak wystarczających dowodów świadczących o tym, że dzięki temu można poprawić odporność. 

Czytaj więcej:

Zioła, które zapewniają zdrowy sen

Kreatynina: Czym jest? Za co odpowiada? O czym świadczy jej nadmiar?

O czym może świadczyć osłabienie uścisku dłoni?

Zobacz także:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama