Reklama

Czy kadzidła są szkodliwe dla zdrowia? Oto możliwe skutki ich palenia

Zimowe wieczory często lubimy umilać sobie blaskiem świec i aromatem kadzideł. Te drugie jednak nie zawsze działają dobroczynnie na nasze zdrowie. Choć korzyści płynących z palenia kadzidła w domu jest sporo, to są jednak przypadki, w których ich stosowanie nie jest zalecane - zwłaszcza przy długotrwałym użyciu.

Kadzidła są substancjami zapachowymi, które uwalniają się podczas procesu spalania. Mogą przybierać różną formę: patyczków, stożków lub granulek. Często są stosowane podczas medytacji, jogi lub po prostu zapalamy je, by umilić klimat w mieszkaniu. Powinny być wykonane z materiałów naturalnych, jednak nie zawsze tak jest. Kiedy kadzidła są toksyczne i kto nie powinien z nich korzystać?

Popularność kadzidełek

Do okazjonalnego (3-4 razy w miesiącu lub częściej) używania kadzidełek, najczęściej typu indyjskiego (w formie pałeczek), przyznaje się około 40 proc. Amerykanów oraz około 30 proc. Europejczyków. Wszyscy użytkownicy, zarówno w krajach arabskich, Indiach, Chinach, jak i Europie czy USA, przypisują im właściwości lecznicze. Zawarte w nich substancje czynne według powszechnej opinii wspomagają układ oddechowy, układ krążenia, pomagają w leczeniu nerwicy i depresji.

Reklama

Zobacz także: Domowy odświeżacz powietrza za grosze. Wystarczą dwa produkty

Czy kadzidła są trujące?

Okazuje się, że długotrwałe wdychanie dymu z kadzidełek może powodować alergie, choroby górnych dróg oddechowych, a nawet nowotwory płaskonabłonkowe. Nad tematem wpływu kadzideł na zdrowie pochylili się naukowcy z University of North Carolina pod kierownictwem prof. Karin B. Yeatts. Postanowili oni zbadać te popularne środki do usuwania nieprzyjemnych zapachów.

Przeprowadzili oni próby w zamkniętych pomieszczeniach o objętości zbliżonej do objętości średniej wielkości pokoju. Spalano w nich kadzidła typu arabskiego (w bryłkach) i indyjskiego przez około trzy godziny, co odpowiada typowej długości spalania kadzidła. Następnie naukowcy zmierzyli koncentrację i poziom szkodliwych substancji i gazów jak tlenek węgla, tlenek siarki, tlenki azotu i formaldehyd. 

Jakie były wnioski? Znacznie bardziej szkodliwe okazały się kadzidła typu arabskiego. Przyczyną było m.in. rozpalanie ich przy pomocy bryłek węgla drzewnego, co zwiększa emisję tlenku węgla i związków siarki.

Wdychanie kadzideł. Wnioski

Co ciekawe, w pomieszczeniu, w którym spalano próbki, umieszczono na 24 godziny wyizolowane komórki płuc ludzkich, wystawiając je na dym kadzideł i związki lotne w nich zwarte, podobnie jak to się dzieje u osób, które przebywają w pokojach, w których pali się kadzidło. Próbki te następnie zbadano pod kątem ewentualnych zmian. We wszystkich komórkach odkryto odpowiedź zapalną, co w praktyce oznaczałoby zagrożenie zapaleniem zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Zbadane markery pozwoliły na stwierdzenie, iż długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach stale okadzanych może powodować astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zaś w krańcowych przypadkach, przy osłabionym systemie odpornościowym nawet raka płuc. Komórki płuc wystawione na działanie kadzidła wykazywały niemal taki sam skutek jak komórki płuc osób będących biernymi palaczami przez długotrwały czas.

Sprawdź: Jak odświeżyć powietrze w domu bez chemii

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama