Reklama

Czy kolor flegmy świadczy o naszym zdrowiu?

Flegma odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie i wbrew pozorom może nam dużo powiedzieć o aktualnym stanie zdrowia. Produkowana jest przez tkanki w organizmie, które wytwarzają śluz znajdujący się w jamie ustnej, nosie, zatokach przynosowych, krtani, płucach oraz w przewodzie pokarmowym. Flegma pełni rolę ochronną i nie powoduje wysychania tkanek. Posiada również pewną funkcję, która jest przydatna najczęściej w okresie jesienno-zimowym, jest ona świetną pułapką na bakterie i wirusy, które są zabijane przez enzymy.

Nasz organizm produkuje około 1-1,5 litra śluzu każdego dnia i ma on istotne znaczenie dla naszego organizmu. Istnieją pewne przypuszczenia, że kolor flegmy może pomóc określić stan naszego zdrowia, jednak nie jest to stu procentowo potwierdzone, ponieważ wiele czynników może wpływać na kolor śluzu. Jednak jest to jedna z najbardziej sprawdzonych metod i bez większego wysiłku możemy sprawdzić, co mówi kolor flegmy o naszym zdrowiu:

Jasna barwa

Kiedy mamy do czynienia z przezroczystym śluzem, możemy być pewni, że w naszym organizmie nie ma śladu stanu zapalnego. W celu utrzymania prawidłowego stanu zdrowia, warto pić dużo wody. Dobrze nawodniony organizm będzie w stanie bronić się przed chorobami, nawet w najbardziej kryzysowym momencie. Dbaj o to, aby śluzówka nosa i jamy ustnej była zawsze nawilżona. Do płukania nosa możesz śmiało użyć wody morskiej, która jest dostępna w aptekach.

Reklama

Biały lub szarawy odcień

Istnieją pewne przypuszczenia, że spożywanie dużej ilości produktów mlecznych prowadzi do zabarwienia śluzu na biały, a nawet szary kolor, jednak nie ma naukowego potwierdzenia tej tezy. Prawdą jest, że nabiał powoduje znaczne zagęszczenie śluzu, co sprawia, że trudno się go pozbyć. Gdy siąkając nos zauważymy, że śluz jest biały lub szary, możemy być pewni, że pochodzi on z zatok. Mogą to być pierwsze objawy stanu zapalnego, którego nie wolno lekceważyć.

Żółty lub zielony kolor

Jeśli wydzielina jest koloru żółtego, a wręcz nawet zielonego, nie musimy od razu wpadać w panikę. Może to być oznaka infekcji, która powoli rozwija się w naszym organizmie. Takie objawy najczęściej towarzyszą przy przeziębieniu lub grypie, kiedy to siąkając nos możemy zaobserwować zielonkowaty odcień śluzu. Jeśli sytuacja z zabarwionym na zielono śluzem powtarza się dość często, warto sprawdzić u lekarza specjalisty, czy nie jesteśmy na coś uczuleni. Niekiedy zielona lub żółta barwa śluzu, może być wynikiem sezonowej alergii i nie ma nic wspólnego z zakażeniem wirusowym, czy bakteryjnym.

Ciemnożółty i brązowy odcień

Istnieje kilka możliwych powodów, które bezpośrednio wpływają na kolor wydzieliny. Jeśli jesteś osobą palącą, śluz może zmienić barwę z przezroczystej na ciemno żółtą, a nawet brązową. Powodem są trujące substancje występujące w papierosach, które negatywnie wpływają na cały nasz organizm. Jeśli jednak, nie jesteś osobą palącą, zwróć uwagę na produkty, które spożywasz. Pewien rodzaj napojów, takich jak kawa, czekolada oraz wino, mogą powodować zabarwienie wydzieliny.

Różowy oraz czerwony kolor

Gdy śluz jest koloru różowego lub czerwonego, jesteśmy w stanie zauważyć niewielkie ilości krwi. Często zdarza się tak, że krew pochodzi z naczyń krwionośnych w nosie. Jednak różowy odcień sugeruje, że czas najwyższy odwiedzić lekarza, ponieważ mogą to być pierwsze objawy obrzęku płuc, gruźlicy, zapalenia płuc, a nawet nowotworu. W obu przypadkach koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Czarny kolor

Czarny śluz może oznaczać, że od dłuższego czasu przebywasz w zanieczyszczonym środowisku. Brud, kurz, pył, sadza oraz inne niekorzystne czynniki środowiska mogą wpływać na kolor śluzu. Jeśli jednak problem się nasila i przez dłuższy czas zauważasz u siebie czarną barwę wydzieliny, może to świadczyć o przewlekłym zapaleniu zatok.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy