Czy pokrzywa wpływa na zdrowie prostaty?
Pokrzywa jest prawdopodobnie jednym z najbardziej popularnych preparatów ziołowych na świecie. Placówki ochrony zdrowia zalecają jej powszechne używanie w walce z zaczerwienieniami, obrzękami jak również wszelkiego rodzaju problemami z odpornością. Przy kuracji pokrzywą, u badanych stwierdzono unormowanie stężenia cukru we krwi i poziomu cholesterolu. Korzyści jednak na tym się nie kończą. Dla mężczyzn pokrzywa zapewnia wsparcie dla gruczołu krokowego oraz chroni dolne drogi moczowe.
Łagodny rozrost gruczołu krokowego dotyka wielu mężczyzn w średnim wieku. Badania wykazały, że 50% mężczyzn między 51 – 60 i 90% mężczyzn powyżej 80 roku życia cierpi na łagodny przerost prostaty. Skutki uboczne tego zjawiska to częste parcie na mocz, szczególnie w nocy, a także ryzyko rozwoju w kierunku bardziej poważnych problemów z prostatą.
W niedawnym badaniu 100 pacjentów z BPH (łagodny przerost prostaty) stwierdzono, że pokrzywa skutecznie zmniejsza wielkość gruczołu krokowego, a także łagodzi objawy z tym związane.
Dla wielu ludzi, zwłaszcza starszych mężczyzn, problemy z dolnymi drogami moczowymi są dolegliwością bardzo częstą. Objawy obejmują częste, pilne potrzeby oddania moczu ze słabym strumieniem i często niepełne oddawanie moczu z pęcherza. Pokrzywa była testowana jako środek do usunięcia tych problemów, ponadto wraz z innymi badanymi ziołami zmniejszała objawy u 85% pacjentów. Stwierdzono u nich znaczne zmniejszenie bolesnych i drażniących objawów.
Naukowcy ciągle ciężko pracują aby lepiej zrozumieć mechanizmy działania odpowiedzialne za skuteczność pokrzywy w walce przeciwko BPH i problemom układu moczowego. Niedawne badania wykazały, że pokrzywa posiada związki, które mogą hamować enzym 5-alfa reduktazy. Enzym ten przekształca testosteron w dihydrotestosteron (DHT), silny androgen hormonu związanego z przerostem prostaty, niskim poziomem testosteronu u starszych mężczyzn i wypadaniem włosów. Poprzez zmniejszenie konwersji testosteronu obszary te nie cierpią na skutki obecności DHT. Większość tej konwersji występuje w mieszkach włosowych i w prostacie. Dalsze badania z pewnością potwierdzą w jaki sposób pokrzywa łagodzi objawy BPH i dlaczego zmniejsza obrzęk powiększonej prostaty.