Czy szczepić przeciwko ospie?
Chciałabym zaszczepić córeczkę przeciwko ospie wietrznej, ale słyszałam, że po tym szczepieniu objawy alergii mogą się nasilić. Monika ma atopowe zapalenie skóry i boję się, że stan jej skóry jeszcze bardziej się pogorszy. Co robić?
Moim zdaniem maluchy, które cierpią na schorzenia przewlekłe, w tym dzieci alergiczne, warto profilaktycznie zaszczepić przeciw ospie wietrznej, bo tzw. wiatrówka zdecydowanie nasila u nich objawy uczulenia.
Szczepienia nie należy się obawiać. Udowodniono, że szczepionka przeciwko ospie wietrznej jest dobrze tolerowana, bezpieczna i rzadko wywołuje powikłania.
Choć ospa wietrzna jest chorobą zakaźną, traktuje się ją zwykle jako niegroźne schorzenie, nie wymagające żadnego leczenia. Objawy kliniczne u tzw. zdrowych dzieci rzeczywiście często są łagodne.
Natomiast przebieg zakażenia u maluchów cierpiących na różne schorzenia przewlekłe może być znacznie cięższy. Wysoka gorączka ze zmianami zajmującymi większą powierzchnię ciała nierzadko wymaga leczenia dziecka w szpitalu.
U malca z alergią, zwłaszcza z ciężkim atopowym zapaleniem skóry, dodatkowe wykwity ospowe pogarszają ogólny stan zdrowia. Z uwagi na uporczywy świąt często dochodzi wówczas do wtórnych powikłań bakteryjnych, wymagających podania antybiotyku.
Aby nie narażać dziewczynki na podobne ryzyko, lepiej zawczasu zaszczepić ją przeciwko ospie wietrznej.
Odpowiedzi udzieliła: dr Ewa Najberg, alergolog z wieloletnim doświadczeniem