Czym zastąpić cukier w diecie?
Desery i słodkie przekąski bez białych kryształków? To możliwe. Smaku dodadzą im suszone daktyle, figi, rodzynki, a także... niektóre warzywa.
Chipsy z jabłek
Umyj jabłka i pokrój w cienkie plasterki. Usuń gniazda nasienne. Aby owoce nie ciemniały, namocz je na 15 minut w soku cytrynowym. Rozłóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 70°C. Susz przy uchylonych drzwiczkach aż staną się sztywne. Przed suszeniem możesz posypać je cynamonem. Przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku, aby nie wilgotniały.
Nutella z awokado
Dojrzałe, obrane awokado zmiksuj z garścią namoczonych wcześniej daktyli, fig lub rodzynek, bananem i łyżką kakao. Daktyle możesz zastąpić łyżką miodu. Jest równie słodki jak cukier, ale znacznie zdrowszy. Do kremu dodaj drobno posiekane lub zmielone w młynku orzechy albo migdały. Nutella z awokado świetnie nadaje się do smarowania pieczywa, naleśników, wafli. Zawiera dużo witamin i minerałów.
Lody z banana
Do złudzenia przypominają zwykłe lody, a składają się tylko z banana i jogurtu. Obierz ze skórki 1-2 banany, pokrój na kawałki i włóż do zamrażarki na dwie godziny. Zblenduj razem z małym kubeczkiem naturalnego jogurtu. Podobnie możesz przygotowywać sorbety z mrożonych truskawek, borówek i innych owoców.
Ciasto z batata
Bez cukru, a nawet bez mąki możesz również piec ciasta. Mąkę zastąp np. gotowanymi batatami (słodkie ziemniaki), a cukier suszonymi daktylami. Słodyczy ciastom doda też starta marchew lub burak. Takie wypieki możesz jeść bez wyrzutów sumienia i częstować nimi dzieci.
Domowa galaretka
Gotowa ze sklepu zawiera sporo cukru i sztuczne barwniki. Nie kupuj jej. Wyciśnij sok z pomarańczy, podgrzej (nie gotuj!) i wymieszaj z namoczoną wcześniej w zimnej wodzie, napęczniałą żelatyną. Na szklankę soku potrzeba 1,5 łyżki żelatyny. Przelej do pucharków, a gdy ostygnie, wstaw na dwie godziny do lodówki. Zanim galaretka stężeje, możesz wrzucić do niej świeże owoce, np. cząstki pomarańczy lub mandarynek, winogrona bez pestek. Nie wkładaj kiwi, bo galaretka się nie zetnie.
Wykorzystaj w inny sposób
Ogranicz cukier w diecie, ale nie wysypuj go do kosza. Małą miseczkę (kieliszek) z cukrem postaw obok serów w lodówce, a dłużej zachowają świeżość i nie spleśnieją. Plamę z trawy na odzieży łatwiej wywabisz, gdy godzinę przed praniem zwilżysz ją wodą i posypiesz cukrem.
Jeśli w młynku do kawy mieliłaś inny produkt (np. pieprz) i nie możesz pozbyć się jego resztek i zapachu, wsyp trochę cukru i włącz młynek. Nie tylko usuniesz niechciany zapach, ale także oczyścisz wnętrze urządzenia.
Użyj cukru zamiast peelingu. Wymieszaj go z żelem pod prysznic (pół na pół) i masuj zmoczone ciało kolistymi ruchami, od nóg aż do szyi. Następnie spłucz. Po takim zabiegu skóra będzie gładka i nawilżona.
Dlaczego cukier szkodzi
Powoduje próchnicę i pozbawia kości wapnia. Nie tylko więc osłabia zęby, ale sprzyja też osteoporozie.
Słodka dieta obniża odporność organizmu i naraża go na ataki bakterii, wirusów oraz grzybów. Jeśli często dopadają cię infekcje, odstaw słodycze i słodkie napoje, a szybciej wyzdrowiejesz.
Cukier niszczy pożyteczne bakterie żyjące w jelitach, a są one niezbędne do syntezy witamin z grupy B. Jeśli często sięgasz po słodycze, możesz doprowadzić do niedoboru tych witamin i zaburzenia pracy układu nerwowego, problemów skórnych, kłopotów z koncentracją. Uczucie ciągłego zmęczenia również może być efektem nadmiaru cukru w diecie. Wprawdzie zjedzenie cukierka lub batonika dodaje energii, ale trwa to krótko. Po godzinie zmęczenie staje się jeszcze bardziej dokuczliwe. Dołączają do niego pogorszenie nastroju i senność.