Reklama

Danie „biedoty” wraca do łask. Jedz, by poskromić skoki cukru we krwi

Kariera kaszy w polskim jadłospisie pełna jest wzlotów i upadków. Przed wiekami pojawiała się na królewskich i szlacheckich stołach, lecz z czasem zaczęła być postrzegana jako chłopska żywność dla biedoty. Od jakiegoś czasu ponownie obserwujemy jej renesans, a dania z kaszą serwowane bywają na wiele wymyślnych sposobów. W codziennym menu nie powinno brakować gruboziarnistej kaszy pęczak. Indeks glikemiczny tego produktu czyni z niego naszego sprzymierzeńca w walce z gwałtownymi wahaniami poziomu glukozy we krwi. Na tym jednak nie kończą się jego dobroczynne właściwości.

Co to jest pęczak?

Coraz chętniej eksperymentujemy w kuchniach, dodając różnego rodzaju kasze nie tylko do zup, ale też sałatek. Wiele osób uznaje je za kapitalną alternatywę dla ziemniaków w porze obiadu. Kasza pęczak to doskonały materiał do przygotowania kaszotto, będącego swojską odpowiedzią na włoskie risotto. Czas dokładniej poznać jej charakterystykę.

Zalicza się do jednego z rodzajów kaszy jęczmiennej. Pozyskiwana jest z ziaren jęczmienia zwyczajnego i cechuje się małym stopniem przetworzenia. Choć pozbawiona jest łusek, stanowi całe ziarno, dzięki czemu zachowuje większość składników odżywczych i cieszy się opinią jednej z najzdrowszych kasz, jakie możemy umieścić na naszych talerzach.

Reklama

Ciągle odczuwasz głód? Podpowiadamy, co jeść, by nie podjadać między posiłkami

Indeks glikemiczny kaszy pęczak: O czym warto wiedzieć?

Pojęcie indeks glikemiczny pojawia się często w kontekście żywności, ale czym dokładnie jest? Najprościej rzecz ujmując, opisać go można jako sposób klasyfikowania żywności pod kątem wpływu konkretnych produktów na poziom glukozy we krwi po posiłku. Niski indeks glikemiczny oznacza, że pokarm jest wchłaniany powoli, nie doprowadzając do gwałtownych wahań i wysokich skoków glukozy oraz insuliny. Jak w tym kontekście wypada kasza pęczak? Jej indeks glikemiczny wynosi 25, co stawia ją w pozycji jednej z najzdrowszych kasz dla cukrzyków oraz osób zmagających się z insulinoopornością.

Kasza pęczak a odchudzanie

Ze względu na niski poziom przetworzenia kasza pęczak jest doskonałym źródłem błonnika nierozpuszczalnego. Mimo że nie ulega on procesom trawienia, spełnia szereg ważnych funkcji w organizmie i okazuje się substancją kluczową dla osób walczących z nadwagą i otyłością. To właśnie on zapewnia uczucie sytości po posiłku, które utrzymuje się długo i powstrzymuje nas przed sięganiem po kolejne przekąski. Pożegnaj nagłe napady głodu. Dlaczego jeszcze warto włączyć kaszę pęczak jako dobre źródło błonnika?

  • Poprawia perystaltykę jelit, ułatwiając usuwanie treści pokarmowej i regulując rytm wypróżnień.
  • Niweluje zaparcia.
  • Wspiera usuwanie z organizmu toksyn oraz metali ciężkich.
  • Pomaga chronić przed poważnymi schorzeniami, w tym przed rakiem jelita grubego.

Kasza na zdrowie!

Pęczak można włączać do posiłków w porze obiadu, kolacji, ale także śniadania. Okaże się bardzo smaczną i pożywną alternatywą dla tradycyjnych owsianek. Nie warto postrzegać jej jedynie w kategoriach "wypełniacza", który ma ukoić burczący brzuch. Kasza pęczak to skarbnica witamin i minerałów, które oddziałują na większość procesów w organizmie.

W jej składzie nie brakuje białka, ale też potasu, magnezu, fosforu, cynku i żelaza. To bardzo dobre źródło witamin z grupy B, niezbędnych dla prawidłowego działania mózgu i całego układu nerwowego. Ziarna skrywają także witaminy: A, E oraz K. W jaki sposób właściwości kaszy pęczak przekładają się na funkcjonowanie ludzkiego ciała? Wśród jej zalet wyróżnić można:

  • wzmacnianie naczyń krwionośnych i ochronę przed zakrzepami oraz żylakami;
  • pomoc w obniżaniu poziomu złego cholesterolu;
  • udział w zapobieganiu miażdżycy;
  • wsparcie serca, trzustki oraz śledziony.

Włącz do diety. Tarczyca będzie pracować bez zarzutu

Jak ugotować kaszę pęczak na sypko?

Aby zachowała pełnię swoich walorów, kaszy nie należy rozgotowywać. Podczas długiej obróbki węglowodany złożone obecne w jej składzie zostają rozłożone do prostszych związków, co może skutkować nagłym wzrostem cukru we krwi. Jak gotować kaszę pęczak na sypko?

  • Zawsze stosuj proporcję, według której na jedną porcję kaszy potrzeba dwóch porcji wody.
  • Kaszę pęczak przełóż na durszlak i wypłucz zimną wodą.
  • Uruchom kuchenkę i zagotuj wodę z niewielką ilością soli. Pęczak zawsze należy wrzucać do wrzątku.
  • Gotuj pod przykryciem do momentu, aż kasza wchłonie cały płyn. Potrwa to około 15 minut.
  • Po zakończeniu obróbki, odstaw garnek z kaszą na 15 minut. Gotowe!

Polecamy:

Orientalna przyprawa na poprawę libido i zwalczanie stresu. Sekret działania ashwagandhy

Co pić na szybszą przemianę materii, czyli właściwości zdrowotne herbaty

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy