Reklama

Depresja a niedobór witamin - czy istnieje związek

Czy twoja dieta pełna jest cukru, śmieciowego jedzenia, napojów gazowanych oraz produktów przetworzonych? Czy często pomijasz posiłki? Jeśli cierpisz na depresję lub zaburzenia nastroju, zacznij zapisywać wszystko to, co zjadasz każdego dnia. Możliwe, że w twojej codziennej diecie brakuje któregoś z opisanych poniżej składników odżywczych. Naukowcy odkryli, że osoby cierpiące na depresję oraz zaburzenia nastroju mają niedobory nie tylko jednego składnika odżywczego, ale kilku. Wszystkie one mają wpływ na występujące objawy.

Niedobór kwasów tłuszczowych omega 3:

Niedobór kwasów tłuszczowych omega 3 lub brak równowagi pomiędzy kwasami tłuszczowymi omega 3 i omega 6 może stanowić czynnik wpływający na twoją depresję. Kwasy omega 3 mają istotny wpływ na funkcjonowanie mózgu oraz na to jak z psychologicznego punktu widzenia odbierasz życie. Kwasy te pomagają również osobom, u których występują stany zapalne oraz dolegliwości bólowe.

Naukowcy odkryli, że wielu pacjentów cierpiących na depresję oraz zaburzenia nastroju ma niedobory kwasów tłuszczowych omega 3. Ważne, aby spożywać tłuszcz rybi, tłoczony na zimno i przebadany pod względem obecności metali ciężkich oraz innych zanieczyszczeń. Informacje te powinny się znajdować na etykiecie.

Reklama

Niedobór witaminy D:

21 stycznia 2013 roku magazyn The Journal Clinical Nutrition opublikował wyniki badania, w którym dokonano analizy niedoboru witaminy D u ponad 18 000 Brytyjczyków w odniesieniu do zaburzeń psychicznych. Naukowcy zauważyli, że niedobór witaminy D miał miejsce u pacjentów cierpiących na depresję oraz zaburzenia lękowe. Zgodnie z wynikiem badania, u osób z niedoborem witaminy D istnieje wyższe ryzyko wystąpienia depresji w późniejszym życiu. Większość osób starszych ma niedobory tej witaminy. Często występują one również u ludzi pracujących długie godziny w biurze.

Zatem wyjdź na słońce. Idź na spacer w przerwie na lunch albo wyprowadź psa. Pobaw się z dziećmi na świeżym powietrzu, z dala od komputerów i telewizorów. Wyjdź z domu i złap trochę słońca. Ale nie przesadź, jeśli jesteś wrażliwy na promienie słoneczne. Przesada w tej kwestii też nie jest dobra.

Niedobór witamin z grupy B:

Istnieje wiele badań przeprowadzonych w dziedzinie neuropsychiatrii, które udowadniają związek pomiędzy niedoborami witamin z grupy B a zaburzeniami nastroju, włączając depresję. Wybierz kapsułki żelowe zamiast tabletek, które zawierają co najmniej 25 mg każdej witaminy z grupy B wchodzącej w skład takiego suplementu.

Niedobory cynku, kwasu foliowego, chromu oraz żelaza:

U pacjentów z depresją często występują niedobory wielu składników odżywczych, włączając te wymienione powyżej. Niestety w jedzeniu obecnie często brakuje minerałów i mikroelementów.

Niedobór jodu:

Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Tarczyca wchodząca w skład układu hormonalnego jest jednym z najważniejszych gruczołów w twoim organizmie. Gruczoł tarczycy ma wpływ na każdą funkcję organizmu włączając temperaturę ciała, odporność czy funkcjonowanie mózgu.

Jod można znaleźć w produktach, takich jak ziemniaki, żurawina, wodorosty, wodorosty arame, algi Hijiki, kombu, wakame. Problem zaspakajania zapotrzebowania na jod został rozwiązany poprzez wprowadzenie soli jodowanej. Obecnie niedobory jodu ponownie zaczynają być problemem. Jest to związane z eliminacją soli w wielu dietach.

Słone chipsy, jedzenie przetworzone oraz jedzenie śmieciowe nie zawierają soli jodowanej.

Niedobór aminokwasów:

Istnieje 9 niezbędnych aminokwasów, których twój organizm nie produkuje. Ich źródło znajduje się w mięsie, jajach, rybach, fasoli dobrej jakości nasionach i orzechach. Twój mózg wykorzystuje aminokwasy pozyskane ze spożytego przez ciebie jedzenia do produkcji neuroprzekaźników niezbędnych do dobrego funkcjonowania mózgu.

Aby mózg funkcjonował prawidłowo potrzebuje równowagi pomiędzy neuroprzekaźnikami. Dzięki niektórym neuroprzekaźnikom mózg się uspokaja, a dzięki innym staje się pobudzony. Równowaga w ich działaniu zapewnia stabilność w zakresie emocji oraz myślenia. Często zdarza się, że depresja i inne zaburzenia psychiczne są powodowane brakiem równowagi w temacie neuroprzekaźników. Dopamina, noradrenalina oraz GABA to trzy istotne neuroprzekaźniki, które często nie funkcjonują właściwie u osób cierpiących na depresję.

Lekarze ortomolekularni odkryli, że kuracja z zastosowaniem aminokwasów, takich jak tryptofan, tyrozyna, fenyloalanina czy metionina może pozytywnie wpłynąć na leczenie różnych zaburzeń nastroju, jak na przykład depresja.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy