Reklama

Dieta DASH: Najlepsza przy nadciśnieniu

Dieta DASH znajduje się w czołówce najzdrowszych sposobów odżywiania się. Opracowano ją z myślą o profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego. To częste schorzenie dotyczy coraz młodszych osób i jest ogromnym zagrożeniem dla układu krążenia. Wyniszcza naczynia krwionośne i kilkakrotnie zwiększa ryzyko udaru czy zawału serca. Tymczasem z nadciśnieniem można skutecznie walczyć poprzez odpowiednie odżywianie się. Na czym polega dieta DASH i jakie są jej największe zalety?

Czym jest dieta DASH i jak działa?

Dieta DASH (z ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension) powstała z myślą o profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Jest jednak polecana każdemu – zarówno dzieciom, jak i seniorom, bez względu na problemy z układem krążenia. Dieta DASH jest prosta, nie wymaga wielu wyrzeczeń, a przynosi mnóstwo korzyści. Składa się z trzech głównych posiłków i czterech przekąsek. Zakłada spożywanie 2000 kalorii dziennie. Przestrzegając jej zasad, można też schudnąć bez efektu jo-jo, wtedy jednak bilans energetyczny nie powinien przekraczać 1500 kalorii dziennie. Specjaliści przekonują, że efekty stosowania diety DASH są widoczne już po 2 tygodniach. Ciśnienie tętnicze obniża się nawet o 10 mm Hg.

Reklama

Zasady diety DASH

Główną zasadą diety DASH jest spożywanie jak najmniej przetworzonej żywności. Podstawą codziennych posiłków powinny być produkty pełnoziarniste, warzywa oraz owoce. Dieta obejmuje produkty, które w naturalny sposób obniżają ciśnienie, a także sprzyjają regulacji gospodarki węglowodanowej. Dzięki temu zmniejszamy też ryzyko wystąpienia cukrzycy. Każdego dnia należy jeść przynajmniej 6-8 niewielkich porcji produktów pełnoziarnistych (pieczywo, kasze, płatki owsiane). Zawierają one dużo błonnika, który korzystnie wpływa na pracę jelit, obniża poziom cukru we krwi i przyspiesza metabolizm. W diecie nie może też zabraknąć owoców i warzyw – przynajmniej 5 porcji dziennie. Ciśnienie tętnicze najskuteczniej obniżają banany, awokado, pomidory czy morele. 2-3 razy dziennie powinno się też jeść porcję chudego nabiału (kefir, jogurt naturalny, twarożki). Zawierają one dużo wapnia, który wzmacnia kości – jego niedobór osłabia krzepliwość krwi i sprzyja nadciśnieniu. Dieta DASH uwzględnia też mięso, ryby i tłuszcze, które mogą się znaleźć w posiłkach 2 razy dziennie w niewielkich ilościach. Ważne, by dominowało mięso chude (głównie drób) i oleje roślinne.

Dieta DASH a słodycze i przekąski

Warto wiedzieć, że dieta DASH nie zakazuje spożywania słodyczy ani zdrowych przekąsek. Ważne, jest jednak, by unikać produktów wysokoprzetworzonych, czyli batonów, ciastek czy cukierków ze sklepu. Najlepsze będą ciasta i desery przygotowane samodzielnie – na bazie bakalii, jogurtu czy galaretek. Polecana jest też gorzka czekolada (zawiera duże ilości magnezu, który obniża ciśnienie krwi) i naturalny miód. W ramach zdrowych przekąsek można też spożywać orzechy. Zawierają duże ilości zdrowych kwasów tłuszczowych, które wspierają pracę serca.

Dieta DASH – produkty zakazane

Dieta DASH zakłada też wyeliminowanie soli i produktów wysokosodowych, które w znacznym stopniu przyczyniają się do nadciśnienia tętniczego. Zakazane jest więc dosalanie potraw czy surowych warzyw. Unikać powinno się wędzonych ryb, kiełbas i wędlin, a przede wszystkim słonych przekąsek. Przyrządzając posiłki, zamiast soli najlepiej używać świeżych i suszonych ziół: bazylii, tymianku, oregano, pieprzu czy rozmarynu. Do zup warto z kolei dodawać lubczyk.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy