Dieta dla palaczy
Wszystkie badania wykazują, że żadna dieta nie gwarantuje zdrowia nałogowym palaczom. Prawidłowe odżywianie jest jednak o tyle ważne, że trucizny znajdujące się w dymie gwałtowniej atakują osoby z niedoborami pokarmowymi.
Palenie niszczy naturalne systemy obronne organizmu, w dymie jest ponad 50 substancji rakotwórczych. Jeśli palisz, paliłeś lub często przebywasz wśród palących:
Stosuj dietę warzywną, jedz codziennie owoce i warzywa ciemnozielone i żółtopomarańczowe, bogate w beta karoten (gotowanie go nie niszczy), kwas foliowy, wit. B. Marchew, brokuły, szpinak, jarmuż, brukselka, dynia, pomarańcze, stanowią naturalną ochronę przeciwnowotworową. Zbadano, że palacze cierpią na niedobory powyższych pierwiastków.
Jedz potrawy z wit. C, organizm palacza potrzebuje jej 3 razy więcej niż niepalącego.
Pij zieloną herbatę, działa ochronnie na przewód pokarmowy i płuca. Według niedawnych badań amerykańskich - Japończycy, którzy piją jej dużo, rzadziej chorują na raka płuc.
Bardzo korzystne jest jedzenie soi i przetworów sojowych, warzyw strączkowych oraz świeżych ryb, zamiast mięsa.
Jeśli próbujesz rzucić palenie lub właśnie to zrobiłeś, niektóre pokarmy pozwolą ci przetrwać, zmniejszyć objawy gwałtownego niedoboru nikotyny:
Płatki i otręby owsiane zmniejszają pociąg do palenia (gotowany owies był od dawna używany w medycynie ludowej jako środek zmniejszający uzależnienie od narkotyków).
Potrawy zasadowe utrzymują poziom nikotyny w organizmie, co zmniejsza głód nikotynowy (rodzynki, figi, migdały, fasola)
Potrawy zakwaszające - wręcz przeciwnie - sprzyjają wypłukiwaniu nikotyny, co zwiększa chęć palenia (mięso, podroby, jajka, sery, orzechy, alkohol, kawa).
Zamiast sięgać po papierosa, jedz pestki słonecznika lub dyni.