Reklama

Dieta Ornisha: Najlepsza przy chorobie wieńcowej

Dieta Ornisha zaliczana jest do najzdrowszych sposobów odżywiania się. Określa się ją często mianem niskotłuszczowej diety wegetariańskiej. Stosowana przez dłuższy czas pozwala unormować gospodarkę węglowodanową i chroni przed cukrzycą typu 2. Pomaga schudnąć i utrzymać wagę na stałym poziomie, poprawia też kondycję skóry, włosów i paznokci, opóźnia procesy starzenia się organizmu. Jednak jej największym atutem jest zbawienny wpływ na układ krążenia. Dieta Ornisha jest skutecznym sposobem na walkę z miażdżycą i chorobą wieńcową. Już po kilku tygodniach daje spektakularne efekty i pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu nawet o 40 proc. Sprawdź, na czym polega dieta Ornisha i poznaj jej wpływ na zdrowie.

Zasady diety Ornisha

Dieta została opracowana już w latach 70. XX wieku przez dr. Dean’a Ornisha – lekarza z Uniwersytetu w San Francisco. Z powodzeniem była stosowana u pacjentów z problemami kardiologicznymi, a jej pozytywny wpływ został udowodniony naukowo.

Dieta Ornisha jest niskotłuszczową dietą wegetariańską. Podstawą codziennego jadłospisu są warzywa (przede wszystkim strączkowe), owoce, produkty pełnoziarniste i sojowe, jaja, a także zdrowe tłuszcze pochodzenia roślinnego i beztłuszczowe produkty mleczne (olej lniany, rzepakowy, niskotłuszczowe jogurty naturalne itp.). Zrezygnować należy z mięsa i ryb, a tłuszcze nie powinny przekraczać 10 proc. codziennej kaloryczności. Ograniczyć należy węglowodany proste, a także alkohol. Do najzdrowszych przekąsek zalicza się różne orzechy (np. włoskie, brazylijskie, migdały, pistacje itp.), a także pestki dyni czy słonecznika. Sól należy zastąpić ziołami i innymi przyprawami, warto też zrezygnować z kawy i mocnej herbaty.

Reklama

Dieta Ornisha a choroba wieńcowa

Złe nawyki żywieniowe, otyłość i brak aktywności fizycznej to najczęstsze przyczyny schorzeń cywilizacyjnych, w tym miażdżycy i choroby wieńcowej. Dieta Ornisha to jeden z najlepszych naturalnych sposobów profilaktyki i zwalczania tych problemów zdrowotnych. Prawidłowo zbilansowana dieta już w ciągu kilku tygodniu pozwala zredukować stężenie złego cholesterolu nawet o 40 proc. Zdrowe tłuszcze roślinne, a także witaminy, minerały i naturalne przeciwutleniacze wzmacniają naczynia krwionośne i ułatwiają usuwanie blaszek miażdżycowych. Dieta pomaga też uregulować ciśnienie tętnicze i poprawić lipidogram krwi pacjenta. Prowadzi też do redukcji masy ciała, co zmniejsza ryzyko dalszych powikłań, w tym zawału serca i udaru mózgu.

Dieta Ornisha a zdrowie i wygląd

Dieta Ornisha ma zbawienny wpływ na cały organizm. Reguluje wchłanianie tłuszczów i węglowodanów do organizmu, odciąża wątrobę i trzustkę, a nawet zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2. Kluczowe jest spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym, a także jedzenie niewielkich porcji co kilka godzin. Dieta Ornisha pozwala więc pozbyć się nadprogramowych kilogramów (pod warunkiem ograniczenia liczby przyjmowanych kalorii) i korzystnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Na dłuższą metę taki sposób odżywiania się (ograniczający żywność wysokoprzetworzoną na rzecz owoców i warzyw bogatych w witaminy i przeciwutleniacze) ujędrnia cerę i pomaga pozbyć się niedoskonałości. Spowalnia też naturalne procesy starzenia się organizmu.

Dieta Ornisha a styl życia

Dieta Ornisha uwzględnia nie tylko to, jakie posiłki powinniśmy spożywać, ale też aktywność fizyczną i unikanie stresu. Liczy się nie tylko to, co jemy, ale też w jaki sposób. Najlepiej, by posiłki były spożywane powoli, w niewielkich ilościach, a także w towarzystwie bliskich osób, co pozwala zredukować stres. Kluczowa jest też regularna aktywność fizyczna dostosowana do potrzeb i preferencji. Najlepsze efekty przynosi jednak trening aerobowy i siłowy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy