Dieta w kamicy nerkowej
W ciągu ostatnich 25 lat naukowcy zauważyli wzrost zachorowań na kamicę nerkową wynoszący aż 75 procent. Głównie wśród mężczyzn w średnim wieku, żyjących w krajach wysoko rozwiniętych, których dieta składa się głównie z białka, rafinowanych węglowodanów, tłuszczów, soli kuchennej, a coraz mniejszej ilości błonnika.
Kamienie wapniowe powstają przez nadmierne stężenie wapnia w moczu. Wzrost jego zawartości może byś spowodowany przez choćby nadmierne spożycie mleka, bądź leków na nadkwasotę żołądka. Kamica nerkowa powstaje również przy nadmiernym spożyciu witaminy D, która zawiera mięso niektórych ryb, przede wszystkim węgorza, śledzia, dorsza i łososia.
Do powstania kamicy nerkowej dorzuca swoje trzy grosze również nieprawidłowa czynność przytarczyc, tarczycy i nadnerczy oraz genetyka. Jednak jedną z najważniejszych przyczyn powstawania kamieni nerkowych pozostaje nieprawidłowa dieta, która przyczynia się do wzrostu stężenia kwasu szczawiowego w moczu i formowania się kamieni szczawianowo-wapniowych.
Często, mimo prawidłowego odżywiania, kamica nerkowa daje o sobie znać. Wówczas należy natychmiast udać się do lekarza, który określi rodzaj kamicy i zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz dietę.
Jedyne co łączy wszystkie diety zalecane na kamicę, to zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Zaleca się, aby by było to przynajmniej 2,5 litra, a najlepiej nawet 5 litrów na dobę. Pić należy również w nocy, nie powodując przerw w przyjmowaniu płynów.
Bardzo pomocne przy zwalczaniu kamieni są napary ziołowe. Ze względu na działanie moczopędne i dezynfekujące drogi moczowe powinno się pić napary z: kłącza perzu, korzenia lubczyka, korzenia pietruszki, liści topoli osiki, korzenia i liści pokrzywy, brzozy, mącznicy lekarskiej, nawłoci oraz skrzypu. Hamują one krystalizację moczu. Dodatkowo powinno się jeść duże ilości owoców, ponieważ zamieniają one odczyn moczu na zasadowy.
Dieta stosowana przy kamicy jest uzależniona głównie od jej rodzaju. Najpopularniejsza odmiana, moczanowa, która dotyka głównie osoby z nadwagą wymaga, aby w diecie uwzględnić: mleko i jego przetwory, warzywa oraz orzechy. Należy unikać czerwonego mięsa, ryb, produktów zbożowych i ryb.
Jeśli już zdecydujemy się na potrawę mięsną, powinna być ona gotowana. Należy za wszelką cenę unikać potraw pieczonych czy smażonych.
Lekarze zwracają uwagę na ograniczenie puryn, ponieważ są one metabolizowane do kwasu moczowego i ostatecznie zwiększają jego stężenie. Dlatego należy unikać grzybów, mięsnych galaretek i wywarów, oraz wymienionych wyżej ryb.
Kamica szczawianowa stanowi drugą, najpopularniejszą odmianę choroby. W tym przypadku prym wiodą szczawiany wokół których tworzą się kamienie. Aby zapobiegać, albo później ewentualnie leczyć tę odmianę choroby należy unikać spożywania buraków, szczawiu, szpinaku, rabarbaru, śliwek, a także czekolady, kakao, kawy i herbaty.
Należy natomiast zwiększyć spożycie błonnika do 40 gramów na dobę, a także białka do 90 gramów. Należy również jeść produkty, które zawierają odpowiednie proporcje wapnia i szczawianów jak ziemniaki, kalafior, sałatę, czy owoce jagód.
W tym przypadku sprawa wydaje się być najprostszą. Kamienie nerkowe tworzą się w dwóch przypadkach: albo z fosforanu wapnia, albo z fosforanu amonowo-magnezowego, co wynika z alkalicznego odczynu moczu.
W pierwszym przypadku należy ograniczyć spożycie produktów, które zawierają wapń, jak masło i wszystkie jego przetwory, a w drugim należy zakwasić mocz produktami zbożowymi.
Najrzadszymi rodzajami kamicy nerkowej są wapniowa i cystynowa. Pierwsza jest kombinacją powyższych rodzajów w połączeniu z solami wapnia. Daje to kilka podrodzajów kamic: moczanowo-wapniową, szczawianowo-wapniową lub fosforanowo-wapniową.
Przy tym rodzaju kamicy ogranicza się spożycie wapnia, o ile nie jest ona spowodowana większym wchłanianiem go bezpośrednio z przewodu pokarmowego. Tego typu kamicę najczęściej leczy się farmakologicznie i dieta jest jedynie dodatkiem do procesu leczenia.
W przypadku kamicy cystynowej należy wykluczyć całkowicie mięso, a jedynym źródłem białka zwierzęcego może pozostać mleko i jego przetwory. Wynika to ze źródła tego rodzaju kamicy - wchłaniania zwrotnego cystyny. Dlatego też należy ograniczyć wszystkie produkty, które zawierają ten aminokwas, a także metioninę, która metabolizuje się do cystyny.
Jak przeciwdziałać nawrotom kamicy nerkowej
10 przykazań dla zdrowych nerek
Czynniki sprzyjające powstawaniu kamieni w nerkach
Od piasku w nerkach do kamicy moczowej