Reklama

Dlaczego dotyk matki jest zbawienny dla dziecka?

W mediach regularnie pojawiają się doniesienia potwierdzające korzystny wpływ dotyku mamy na noworodki i niemowlęta. O wyjaśnienia, dlaczego tak jest, poprosiliśmy naszego redakcyjnego eksperta.

Barbara Jaworska: Naukowcy już dawno temu udowodnili, że bezpośredni kontakt skóra do skóry nowo narodzonego dziecka z matką jest niezwykle istotny dla nich obojga. U matki wzmacnia więź emocjonalną z maleństwem, zaś u dziecka wspomaga jego prawidłowy rozwój.

Kangurowanie - bo tak też inaczej określa się taki sposób przytulania niemowlęcia - praktykowane jest w wielu krajach oraz kulturach. Maluszek wtulony w mamę, natychmiast rozpoznaje znajome bicie serca, głos i zapach.

Dzięki temu dziecko czuje się bezpieczne - szybciej się uspokaja i łatwiej zasypia. U malucha znacznie lepiej funkcjonuje też wówczas układ immunologiczny (stres znacznie bowiem obniża odporność dzieci!), więc smyk mniej choruje.

Reklama

W ostatnich latach udowodniono również, że dotyk matki ma zbawienny wpływ także na wcześniaki. W ich przypadku kangurowanie jest zalecane przez lekarzy jednak dopiero po ustabilizowaniu się stanu zdrowotnego maleństwa.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy