Reklama

Dlaczego lepiej nie spać na brzuchu?

Ulubiona pozycja do spania? Jedni mówią, że wysypiają się, kiedy ułożą się na lewym boku. Inni nie wyobrażają sobie spania na plecach. Niektórzy decydują się na spanie na brzuchu - pozycja bardzo popularna, ale jedna z najgorszych, na którą moglibyśmy się zdecydować, jak podkreślają specjaliści, może wiązać się z przykrymi konsekwencjami dla kręgosłupa i nie tylko.

Ból pleców, przewlekłe bóle głowy, to tylko początek listy dolegliwości, które związane są z tym, w jakiej pozycji śpimy. Specjaliści podkreślają, że śpiąc na brzuchu, wybieramy najgorszą opcję i narażamy nie tylko kręgosłup, ale i cały organizm.

Spanie na brzuchu - wady

Spanie na brzuchu wygodnie jest do pewnego momentu, później zaczynają się problemy np. z kręgosłupem. Nie jest on prawidłowo ułożony, co może skończyć się sztywnością karku czy przewlekłym bólem pleców. Spanie na brzuchu także źle wpływa na odcinek piersiowy, lędźwiowy i szyjny. Jeśli nie chcemy przyczynić się do rozwoju chorób kręgosłupa czy też nabawić się dodatkowych problemów - lepiej wybierzmy inną, bezpieczniejszą pozycję.

Reklama

Śpiąc na brzuchu, często odwracamy twarz na bok, a wtedy uciskamy tętnicę szyjną, co może powodować zaburzenia dopływu krwi do mózgu. Mogą przez to pojawić się m.in.:

  • bóle głowy
  • nudności
  • pogorszenie widzenia

Śpiąc w ten sposób, układamy także nogi w pozycji, która nie jest korzystna dla naszych stawów (przede wszystkim biodrowego).

Spanie na brzuchu - negatywny wpływ na układ oddechowy czy trawienny 

Leżąc na brzuchu, uciskamy także narządy wewnętrzne, co negatywnie wpływa na działanie układu trawiennego.  To może wiązać się m.in. z dokuczliwymi bólami brzucha czy refluksem. Uciskamy także na płuca - spłycamy oddech, zmniejsza się dopływ tlenu do krwi. 

Po nocy przespanej na brzuchu wstajemy zazwyczaj "połamani", odczuwamy ból w różnych miejscach i wyglądamy na zmęczonych. 

Czytaj również: Najgorsze i najlepsze pozycje do snu

Kiedy spać na brzuchu?

Czy spanie na brzuchu może mieć jakieś zalety? Pozycja ta, jak i spanie na boku stosowane są jedynie, aby zminimalizować ryzyko chrapania. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spanie | pozycje do spania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy