Dlaczego marnujesz tyle czasu?
Czy tobie też zdarza się odkładać rejestrację u lekarza, posprzątanie garażu albo zapłacenie podatków całymi miesiącami? Problem z notorycznym odkładaniem rzeczy na później nazywa się kunktatorstwo. Każdemu się czasem przytrafia. Jednak jeżeli stracisz kontrolę nad wykonywaniem swoich obowiązków na czas, możesz doczekać się prawdziwych kłopotów. Musisz zastanowić się nad tym, co powoduje twoje opóźnienia – wtedy będziesz mogła pracować nad produktywnym wykorzystywaniem twojego czasu.
Kiedy musisz zrobić coś, na co zupełnie nie masz ochoty, nietrudno o stres. Jednak odkładanie tego na później nie jest dobrym rozwiązaniem i, na dłuższą metę, nie pomożesz sobie w ten sposób. Problem polega na tym, że odkładając to w czasie i tak masz świadomość, że przecież kiedyś będziesz musiała się do tego zabrać, więc stresujesz się, denerwujesz i czujesz się winna. Postaraj się zapanować nad swoim nastawieniem poprzez regularny wysiłek fizyczny, ograniczenie alkoholu i kofeiny (które zwiększają poziom stresu) oraz wysypanie się. Zacznij mówić o swoich problemach bliskim i zaufanym osobom.
Jesteś zmęczona?
Siła twojej woli zmienia się każdego dnia i zależy od wielu czynników, na przykład od tego, czy się wyspałaś. Jeśli spałaś krócej, niż 6 godzin, twój mózg może mieć problem ze skupieniem, łatwo będziesz się rozpraszać i nie będziesz wstanie ukończyć swoich zadań na czas.
Zapewnij sobie dobry nocny odpoczynek, postaraj się kłaść i wstawać mniej więcej o tych samych porach każdego dnia. Nie pal, ogranicz spożycie alkoholu, kofeiny i zrezygnuj z dużych posiłków, jeśli wiesz, że już za kilka godzin wpadniesz w objęcia Morfeusza.
Ta przypadłość występuje, kiedy mózg zbyt gwałtownie reaguje na negatywne emocje. Stale spodziewasz się najgorszego, chociaż w rzeczywistości nie ma najmniejszego zagrożenia. Niektóre osoby mające stany lękowe, zużywa codziennie tak dużo energii na zamartwianie się o rodzinę, zdrowie, finanse czy pracę, że nie wystarcza im jej na wykonywanie codziennych obowiązków.
Aby uniknąć stanu lękowego, weź powoli 10 głębokich oddechów, postaraj się zastąpić negatywne myśli przyjemnym wspomnieniem lub skojarzeniem.
Cierpisz na depresję?
Depresja wpływa na funkcjonowanie twojego mózgu. Możesz mieć bardzo mało energii i być niechętna wobec swoich ulubionych czynności lub hobby. Częste są także poczucie bezradności i samokrytyka, które mogą sprawić, że zamkniesz się w sobie i zupełnie stracisz zapał.
Jeśli cierpisz na to zaburzenie, twój mózg nie potrafi rozróżnić, kiedy wykonuje czynność poprawnie. Zamiast tego stale czujesz, że to, co robisz nigdy nie jest dostatecznie dobre. Zamiast kończyć powierzone ci zadania, nieustannie szukasz „idealnego” rozwiązania.
Leki zwalczające stany lękowe oraz antydepresanty mogą pomóc także w przypadku nerwicy natręctw. Wiele osób korzysta także z terapii poznawczo-behawioralnej lub terapii ekspozycji. Dzięki nim uczą się jak stawić czoło swoim lękom.
Kiedy przyłapiesz się na marnowaniu czasu, wybacz sobie zamiast popadać w złość. Nie wytwarzaj złych skojarzeń, ponieważ mogą one wpłynąć negatywnie na twoje nastawienie. Daj sobie trochę luzu.