Reklama

Dlaczego nie warto pić kawy na czczo?

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia od wypicia filiżanki aromatycznej kawy. Jej codzienne spożywanie przynosi wiele korzyści dla organizmu: prócz dostarczenia energii, może poprawić krążenie krwi, wspomagać pamięć i koncentrację oraz sprzyjać zachowaniu dobrego samopoczucia. Niestety, niektórzy piją kawę od razu po przebudzeniu, a na dodatek na pusty żołądek, co może odbić się niekorzystnie na zdrowiu i samopoczuciu. To może przyczynić się do problemów z układem trawiennym, a także spowodować nagłe pogorszenia nastroju! Dlaczego nie warto pić kawy na czczo?

Picie na pusty żołądek kawy może szkodzić?

Wypicie kawy na pusty żołądek może przyczynić się do wzmożonej produkcji kwasów żołądkowych, a co za tym idzie, do jego podrażnienia. Poza tym istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia choroby refluksowej żołądka, co objawia się pieczeniem przełyku oraz odbijaniem się treścią żołądkową. Najlepiej, aby kawę wypić po zjedzeniu śniadania.

Kawa może nie pobudzić

Zadaniem porannej kawy jest pobudzenie organizmu – takie działanie ma kofeina. Niestety, jej działanie jest krótkotrwałe, a w przypadku osób pijących ją regularnie, czasem nawet niezauważalne. Zdarza się tak, że po wypiciu filiżanki małej czarnej, już po godzinie czujemy spadek energii. Dzieje się tak, że po wstaniu z łóżka w organizmie jest najwyższe stężenie kortyzolu – hormonu odpowiedzialnego za stres. W połączenie tych dwóch substancji działa około godzinę, a później jest już niezauważalny.

Reklama

Wilczy apetyt

Choć regularne picie kawy w racjonalnych ilościach może podkręcić metabolizm i wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej, to niekiedy może ona również wzmagać apetyt. Jeśli wypijemy kawę na pusty żołądek, a następnie przygotujemy śniadanie, może okazać się, że porcja będzie większa, niż potrzebujemy. Gorzej, jeśli całkowicie rezygnujemy ze śniadania: wtedy w ciągu dnia, łatwiej sięgnąć po niezdrowe przekąski, które mogą być przepustką do wystąpienia nadwagi i otyłości.

Kawa może odwodnić

Kawa i zawarta w niej kofeina działa moczopędnie, dlatego zaraz po jej wypiciu, niektórzy muszą skorzystać z toalety. Należy pamiętać, aby uzupełniać poziom płynów, np. szklanką wody mineralnej z odrobiną mięty albo cytryny – zwłaszcza w upalne dni.

Kiedy najlepiej pić kawę?

Aby kawa działała najkorzystniej na organizm, warto pić ją w określonych porach. Najlepiej po zjedzeniu śniadania, kiedy jesteśmy już nasyceni i zmniejszy się ryzyko wystąpienia uczucia głodu. Warto również poczekać z jej zaparzeniem i wypić ją mniej więcej godzinę po przebudzeniu: wtedy poziom kortyzolu spadnie i można zastąpić go kofeiną.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama