Reklama

Reklama

Dlaczego tak trudno schudnąć

Próbowałaś różnych diet, a wskazówka wagi ani drgnęła? Być może twój organizm wysyła ci ostrzegawcze sygnały.

Odchudzanie warto rozpocząć pod kontrolą dietetyka – opracuje najlepszy dla ciebie plan działania. Zwykle problemy ze zgubieniem zbędnych kilogramów wynikają z błędów żywieniowych: jemy za dużo i za tłusto lub nieregularnie, co sprawia, że metabolizm zwalnia, a organizm magazynuje zapasy tkanki tłuszczowej.

Czasami jednak kłopoty z nadwagą mogą mieć inną przyczynę. Opisujemy najczęstsze sytuacje, kiedy tak się dzieje, i podpowiadamy, co robić, by stracić na wadze.

Niedoczynność tarczycy

Gruczoł ten wytwarza hormony, które m.in. regulują przemianę materii w organizmie. Gdy jest ich za mało (a tak dzieje się w przypadku niedoczynności tarczycy), metabolizm zwalnia, czego efektem jest tycie.

Reklama

Co o tym świadczy? Zdarza się, że kobieta przybiera na wadze nawet dwa kilogramy w ciągu miesiąca. Osoby z niedoczynnością tarczycy skarżą się także na ciągłe uczucie zmęczenia i senności, zaparcia, rozbicie psychiczne, problemy z pamięcią, obrzęk powiek i twarzy, a także ciągłe uczucie zimna.

Co robić? Chorobę potwierdzi badanie krwi na poziom hormonów: TSH, FT4 i FT3. Leczenie polega na doustnym przyjmowaniu brakujących hormonów.

Radzimy: Stosuj dietę bogatą w jod (znajduje się m.in. w rybach, np. w dorszu i halibucie). Pobudza tarczycę do produkcji hormonów regulujących przemianę materii.

Niedobór ważnych składników

Problemy z wagą mogą się też pojawiać, gdy brakuje ci chromu i magnezu.

Co o tym świadczy? Możesz mieć ataki głodu – ich przyczyną są duże spadki poziomu glukozy we krwi, którym sprzyja niedobór chromu. Z kolei brak magnezu sprawia, że jesteś zmęczona i rozdrażniona – a to wzmaga apetyt na tuczące przekąski.

Co robić? Lekarz zleci badanie krwi i dobierze suplement. Ty ogranicz kawę (wypłukuje magnez), a ochotę na słodkości zaspokajaj kostką gorzkiej czekolady.

Schorzenia intymne

U kobiet nadmierne tycie często jest związane z zaburzeniami w układzie rozrodczym, np. ze schorzeniami jajników.

● Co o tym świadczy? Ostatnio sporo przytyłaś, a jednocześnie zauważyłaś u siebie trądzik i owłosienie np. nad górną wargą? Może to świadczyć o zespole policystycznych jajników. Podczas owulacji, zamiast dojrzewających jajeczek, w jajniku tworzą się torbiele, co powoduje, że produkcja żeńskich hormonów spada.

Z kolei pojawiają się męskie hormony, które wywołują zmiany w wyglądzie.

Co robić? By stwierdzić chorobę, niezbędne jest USG jajników i testy hormonalne. Na ich podstawie lekarz zleci terapię.

Radzimy: Jednocześnie z kuracją zaleconą przez lekarza stosuj niskokaloryczną dietę i sta- raj się być aktywna – badania potwierdziły, że to poprawia skuteczność leczenia.

Stosowanie niektórych leków

Antydepresanty, zalecane w astmie sterydy czy środki hormonalne – te leki najczęściej powodują przybieranie na wadze.

Co o tym świadczy? Masz dużo większy apetyt niż zwykle i pojawiły się obrzęki. Zawarte w lekarstwach składniki mogą zakłócać przemianę tłuszczów i węglowodanów, zatrzymywać wodę w organizmie.

Co robić? Nawet jeśli podejrzewasz, że to leki są przyczyną tycia, nie odstawiaj samodzielnie tabletek ani nie zmniejszaj dawek lekarstw. Decyzję powinien podjąć twój lekarz prowadzący.

Możesz jednak wprowadzić kilka zmian w jadłospisie. Postaraj się ograniczyć do minimum sól (sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie) i unikaj zawierających ją produktów. Jedz też mniej węglowodanów – ziemniaków, pieczywa, słodyczy – a więcej świeżych warzyw.

Radzimy: Gdy leki, które bierzesz (np. hormonalne), powodują uciążliwe skutki uboczne, poproś lekarza, by przepisał ci inne. 

Konsultacja: dr Grzegorz Prasałek, internista

Naj
Dowiedz się więcej na temat: lekarz | problemy | odchudzanie | rady dietetyka | dieta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy