Reklama

Dlaczego warto jeść jajka?

Jajka to podstawowy element diety wielu z nas. Jeszcze niedawno dietetycy ostrzegali przed ich szkodliwym wpływem na nasze zdrowie. Przypisywano im działanie podwyższające poziom złego cholesterolu i sprzyjające otyłości. Obecnie wielu specjalistów do spraw żywienia zalicza jajka do grupy najzdrowszych produktów. Dlaczego tak nagle zmieniła się opinia fachowców na temat jajek? Okazuje się, co potwierdzają badania, że jajka wykazują szereg dobroczynnych właściwości dla naszego zdrowia i są produktem szczególnie bogatym w wartości odżywcze. Mówiąc ściślej, jajka zawierają wszystko, czego potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Przedstawmy zatem ich cenne właściwości.

Cenne źródło wartości odżywczych

Wielu z nas nie ma o tym pojęcia, ale jajka to jeden z produktów, które zawierają największą ilość wartości odżywczych. W ich składzie znajdziemy 13 różnych witamin (m. in. A, E, D, B2, B9 i B12), najlepszej jakości białko, sporo antyoksydantów, a także cenne minerały: fosfor, potas, wapń, żelazo, cynk, magnez i jod. Jajko to idealny produkt śniadaniowy, który dostarczy energii na cały dzień.

Wspomagają odchudzanie

Wbrew temu, co twierdzą niektórzy dietetycy, należy zaznaczyć, że jajka są niskokaloryczne i nie powodują wzrostu cholesterolu. Co więcej, wspomagają odchudzanie, ponieważ są bardzo sycące, ale nie tuczące. Jeśli chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów, jedz codziennie na śniadanie jajka na twardo z pełnoziarnistym pieczywem. Sytość i solidna dawka energii gwarantowane!

Reklama

Zawierają białko w najczystszej postaci

Według Światowej Organizacji Zdrowia jajka to źródło białka w jego najczystszej postaci. Dzięki temu jajka wykorzystywane są do pomiaru zawartości aminokwasów w innych produktach. Ze względu na sporą zawartość wzorcowego białka w jajkach, powinny być one nieodłącznym elementem diety dzieci.

Zapobiegają anemii

Jajka to nie tylko cenne źródła wartościowego białka, ale także najłatwiej przyswajalnego żelaza. Ugotowane jajo zawiera około dwóch miligramów żelaza. Najwięcej tego cennego minerału znajdziemy w jajach indyczych, bo aż cztery miligramy w 100 gramach! Jedno kurze jajko zawiera jedną piątą dziennego zapotrzebowania organizmu na żelazo. Regularne spożywanie jajek pozwala utrzymać prawidłowy poziom żelaza we krwi, a także uzupełnić jego niedobory. Jajka powinny być stałym elementem diety osób, które zmagają się z nawracającą anemią.

Wzmacniają pamięć i koncentrację

Dzięki sporej ilości choliny, czyli witaminy B4, jajka pozytywnie wpływają na pracę umysłową. Szczególnie wzmacniają pamięć i koncentrację. Cholina jest podstawowym budulcem neuronów i komórek glejowych w mózgu. Bierze udział w najważniejszych procesach zachodzących w organizmie i zapewnia prawidłową pracę mózgu. Ponadto, nasz organizm potrzebuje witaminy B4 do szybkiej regeneracji po wysiłku fizycznym.

Zapobiegają chorobom serca

Tę właściwość jajka również zawdzięczają witaminie B4, która odgrywa najistotniejszą rolę w rozkładzie aminokwasu, zwanego homocysteiną. Ten niebezpieczny związek powstaje w wyniku trawienia białka zwierzęcego i uszkadza śródbłonek wyścielający naczynia krwionośne. Efekt? Szkodliwy cholesterol szybciej osadza się na ściankach naczyń, a następstwem są już tylko choroby układu sercowo-naczyniowego. Regularne jedzenie jajek hamuje proces gromadzenia się cholesterolu, chroniąc nasz organizm przed poważnymi schorzeniami.

Ponadto, jajka pozytywnie wpływają na rozwój płodu, wzmacniają skórę, włosy i paznokcie, wykazują działanie przeciwzapalne, a także zapewniają prawidłowy rozwój mięśni i kości.

Jakie jajka najlepiej kupować?

Oczywiście najlepiej jeść jajka od kur, które chowane są na wolnym wybiegu. Dobrej jakości jajka są zazwyczaj oznaczone literą A na opakowaniu. Zdecydowanie ten typ jajek, zaraz obok jaj z prywatnego chowu, jest najzdrowszy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: właściwości jajek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy