Dlaczego warto jeść mrożonki?
Często zapadasz na infekcje? Brak witamin i składników mineralnych uzupełnią mrożone owoce, warzywa i ryby.
Warto sięgać po mrożone warzywa i owoce. Mrożonki, które kupujemy w sklepie, w ciągu kilku minut są zmrażane w temp. -18, -20 lub -30°C. Przedłuża to trwałość owoców i warzyw bez konieczności stosowania konserwantów i sprzyja zachowaniu większości składników odżywczych, m.in. minera- łów, chlorofilu i karotenoidów.
Faktem jest, że pod wpływem niskiej temperatury tracimy 5-30 proc. witaminy C i witamin z grupy B, ale tracimy je również podczas transportu warzyw i owoców z pola do sklepu (trwającego kilka dni) - i to od 5 do 20 proc.
Szpinak
Czy mielony w formie brykietów, czy zmrożone liście - szpinak działa krwiotwórczo, jest źródłem składników mineralnych oraz chlorofilu, który wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Po wyjęciu z zamrażarki, szpinak wystarczy wrzucić na patelnię i dusić na wolnym ogniu, doprawić solą, pieprzem, dodać czosnek. Masę dodać do makaronu, zapiekanki lub roladek mięsnych.
Ryby
Mrożone nie różnią się od świeżych smakiem, barwą ani zapachem. Długo zachowują trwałość (świeże ryby szybko się psują!). Zwykle są mrożone tuż po odłowieniu, dzięki czemu nie tracą cennych składników pokarmowych. Dadzą jod (co ważne dla cierpiących na niedoczynność tarczycy) oraz kwasy omega-3 ważne dla serca i mózgu.
Wiśnie
Wpływają na odporność, przyspieszają przemianę materii, regulują gospodarkę kwasowo-zasadową w organizmie. Wiśnie dostarczą też sporo silnych przeciwutleniaczy (antocyjanów), które spowalniają procesy starzenia i chronią przed wieloma chorobami. Mrożone są źródłem naturalnego błonnika, obniżają poziom cholesterolu, zapobiegają anemii, stabilizują pracę serca, ułatwią zasypianie. Po wyjęciu z zamrażalnika najlepiej pozostawić je w folii spożywczej w dolnej części lodówki do rozmrożenia.
Truskawki
Wzbogacą zimowe menu dzieci w wit. z grupy B i C oraz minerały: potas, magnez, wapń, żelazo, cynk, miedź. Mają ich tyle samo, co świeże owoce. Mrożonki różnią się jedynie nieco niższą zawartością wit. C (mrożonki - 56 mg, świeże - 66 mg) oraz kwasu foliowego (mrożonki 15 mg, świeże truskawki - 17 mg). Rozmrażaj je w lodówce.
Kalafior i brokuły
Zawierają wit. A, C, B1, B2 i PP oraz wapń, żelazo, fosfor, sporo magnezu, siarki i potasu. Brokuły świeże i mrożone dadzą nam porcję przeciwnowotworowych antyoksydantów. Brokuł mrożony z łodygami w paczkach najczęściej jest podzielony na małe kawałki. Brokuły najlepiej rozmrozić na parze (podczas gotowania szybko chłoną wodę i tracą smak, gotowanie wypłukuje też sole mineralne). Zmrożone warzywa gotują się szybciej niż świeże. Najlepiej gotować je krótko, na chrupko.