Reklama

Dlaczego warto jeść warzywa strączkowe?

Są pełne cennych wartości odżywczych, dzięki czemu pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Kojarzymy je jednak z problemami gastrycznymi, dlatego często rezygnujemy z ich jedzenia. O czym mowa? O warzywach strączkowych, które mają fenomenalny wpływ na nasze samopoczucie. Weźmy pod lupę te najpopularniejsze.

Fasola "Jaś"

Fasola "Jaś" to zdecydowanie najchętniej kupowany rodzaj fasoli w Polsce. Dodajemy ją do grochówki, fasolki po bretońsku czy barszczu. Wykazuje silne właściwości odkwaszające i oczyszczające organizm. Ponadto jest niskokaloryczna i zawiera niewiele tłuszczu. W zamian za to znajdziemy w niej sporo fosforu, magnezu, wapnia, cynku oraz witamin: A, B i PP. Ma korzystny wpływ na pracę wątroby oraz na układ oddechowy. Jedzona regularnie pozytywnie działa również na skórę.

Czerwona fasola

Coraz chętniej jedzonym warzywem strączkowym jest również czerwona fasola, która jest podstawowym składnikiem dań meksykańskich. Czerwona fasola to bogate źródło witaminy B, która odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego. Ponadto, znajdziemy w niej wiele witamin. Udowodniono, że czerwona fasola przeciwdziała depresji, poprawia pamięć i koncentrację, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Reklama

Czarna fasola

W ostatnim czasie popularność zyskała również czarna fasola. Jest pyszna, a w dodatku bardzo zdrowa. Znajdziemy w niej witaminę A, żelazo, mangan, wapń, błonnik pokarmowy oraz białko. Czarna fasola zawiera również spore ilości flawonoidów, które usuwają z organizmu wolne rodniki odpowiedzialne za większość chorób. Ponadto, czarna fasola dobroczynnie wpływa na stawy i kości, układ oddechowy oraz pracę nerek.

Fasola mung

Z kolei fasola mung uznawana jest za najzdrowszą odmianę fasoli. Zawiera sporo witamin oraz minerałów. Doskonale oczyszcza organizm, korzystnie wpływa na wątrobę, a także łagodzi dolegliwości układu trawiennego. Fasola mung dobroczynnie wpływa również na pracę serca.

Ciecierzyca

Ciecierzyca, zwana również cieciorką, wykazuje liczne właściwości prozdrowotne. Reguluje ciśnienie krwi, wspomaga odchudzanie, zbija cholesterol i działa jak afrodyzjak. W ciecierzycy znajdziemy sporo białka, witamin, a także minerałów. Ciecierzyca to przede wszystkim bogate źródło potasu oraz kwasu foliowego.

Soczewica

Pozytywny wpływ na nasz organizm ma również soczewica. Z powodzeniem możemy zastąpić nią mięso, ponieważ jest bogatym źródłem dobrze przyswajalnego białka. Ponadto, soczewica dostarcza organizmowi sporo żelaza, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B.

Soja

Specjaliści twierdzą, że soja to jedno z najcenniejszych naturalnych źródeł białka. Jedzona regularnie doskonale wpływa na kości, mięśnie oraz zęby. Wykazano również, że obniża poziom cholesterolu we krwi i może hamować rozwój nowotworów. Nie bez przyczyny zaliczana jest do grupy superfood.

Groszek zielony

Niepozorny zielony groszek kryje w sobie bogactwo wartości odżywczych. Znajdziemy w nim witaminy: A, B, C, E i K. Wpływają one pozytywnie na wygląd skóry, jakość krwi, odporność organizmu i ogólne samopoczucie. Zielony groszek zawiera również sporo błonnika. Jego systematyczne spożywanie reguluje przemianę materii i pomaga utrzymać zgrabną sylwetkę. Badania wykazały również, że regularnie jedzony zielony groszek może zmniejszać ryzyko rozwoju nowotworów.

Fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa to jeden z najstarszych rodzajów roślin strączkowych. Również dlatego króluje w wielu kuchniach świata. Ma niewiele kalorii, jest lekkostrawna, a przy okazji bogata w witaminy, minerały oraz błonnik. Osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy powinny koniecznie uwzględnić ją w swojej diecie.

Warzywa strączkowe powinny znaleźć się w jadłospisie każdego, kto dba o swoje zdrowie. Nie wydamy na nie fortuny, a w dodatku możemy przyrządzać je na wiele sposobów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywa strączkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy