Reklama

Domowa kiszona kapusta z kurkumą – sfermentowany eliksir zdrowotny

O wyjątkowych właściwościach kurkumy mówi się wszędzie. Ta silna i aromatyczna przyprawa w ostatnich latach zyskuje na popularności, dlatego warto bliżej przyjrzeć się jej niezwykłym zaletom. Kurkuma i kurkumina są najczęściej badanymi przyprawami przez naukowców. Szczególnie ze względu na wspomniane rozliczne właściwości prozdrowotne. W połączeniu z innymi produktami, np. kiszoną kapustą, kurkumina może okazać się fenomenalnym eliksirem poprawiającym nasze zdrowie.

Prozdrowotne właściwości kurkumy

Kurkuma, poza tym, że jest oryginalną, wyrazistą przyprawą, bywa wykorzystywana również w medycynie, szczególnie chińskiej i ajurwedyjskiej, ze względu na właściwości prozdrowotne. Głównym składnikiem tej przyprawy jest kurkumina - jeden z najmocniejszych przeciwutleniaczy o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, oczyszczającym i antynowotworowym. Ze względu na właściwości przeciwzapalne i hamujące nowotwory, kurkuma jest intrygującym przedmiotem badań naukowców. Lekarze zalecają jej stosowanie w przypadku stanów zapalnych, nowotworów, depresji, cukrzycy czy przy tzw. zespole jelita drażliwego. Jest również doskonałym preparatem poprawiającym urodę! Nacieranie kurkumą zębów skutecznie je wybiela. Poza tym kurkuma wspomaga odchudzanie - przyspiesza metabolizm, trawienie oraz zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Działa oczyszczająco na krew, wspomaga pracę trzustki i wątroby. Obniża poziom złego cholesterolu oraz pobudza wydzielanie żółci. Dodając kurkumę do naszego jadłospisu, możemy być pewni, że zostawi ona pozytywne efekty dla naszego zdrowia.

Reklama

Najcenniejsze źródła kurkumy

By kurkuma zadowoliła nas swoimi właściwościami, powinniśmy spożywać ją z wiarygodnego źródła oraz w połączeniu z innymi prozdrowotnymi substancjami. Korzystanie z produktów nieprzetworzonych jest zawsze najlepszą opcją. Najwięcej właściwości prozdrowotnych posiada zatem kurkuma w swojej naturalnej postaci – korzeniu lub proszku bez chemicznych dodatków. Pamiętajmy, że kurkuma jest metodą suplementacji zdrowej diety i nie ma na celu jej zastąpienia. Jej wyjątkowe właściwości możemy dostrzec po połączeniu przyprawy z innymi wartościowymi produktami. Pierwszy z nich to nasycone i zdrowe tłuszcze, które są niezbędne do procesu wchłaniania kurkuminy, czyli aktywnego składnika kurkumy. Zaleca się używać kombinacji organicznego proszku z kurkumy lub świeżego korzenia razem z olejem kokosowym, masłem z mleka krowy karmionej trawą, masłem ghee lub zrównoważonym olejem palmowym. Kurkumę warto spożywać również z czarnym pieprzem. Zawiera on tzw. piperynę, która odpowiedzialna jest za poprawę wchłaniania oraz biodostępności. Kurkuma będzie idealnie przyswajalna dla naszego organizmu tylko wtedy, gdy będzie w sfermentowanej postaci.

Proces fermentacji

Fermentacja takiego rodzaju produktów jest stosunkowo prosta. Jedno z badań, o którym można przeczytać w Journal of Food Science and Technology wykazuje, że biodostępność i wchłanianie kurkuminy wzrasta, jeśli jest ona w pełni sfermentowana. Podczas trawienia są przez nią przetwarzane różne metabolity, które stają się łatwiej przyswajalne dla naszego organizmu. Warto wiedzieć, że sfermentowane produkty wspomagają również trawienie w naszym organizmie. Jeśli miewasz problemy z układem trawiennym, kurkuma może okazać się skutecznym lekarstwem dla twoich dolegliwości. Jej składniki łatwo wchłaniają się do krwi, przez co organizm tylko na tym korzysta! Jeśli masz uczucie wzdęcia po posiłku, oznacza to, że nie do końca wchłaniasz składniki odżywcze. Możesz cierpieć na ich niedobór, mimo praktykowania organicznej i zdrowej diety. Powodem natomiast, może być nieefektywne trawienie.

Zalety fermentacji

Proces fermentacji posiada wiele zalet. Co ciekawe, ten sposób konserwowania żywności znany był już w starożytności! Obecnie najbardziej popularny i prosty jest proces laktofermentacji, w którym bakterie żywią się skrobią i cukrem zawartym w jedzeniu, przez co powstaje kwas mlekowy. Dzięki temu procesowi wydłuża się data ważności produktu, a jednocześnie wytwarzane są minerały, enzymy, witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3, szczepy bakterii oraz cenne antyoksydanty. Ponadto, kwas mlekowy odgrywa ważną rolę w rozwoju zdrowej flory bakteryjnej w jelitach, która jest niezbędna do budowania odporności i utrzymania zdrowia jelit.

Kapusta kiszona z kurkumą

Jednym ze znanych sfermentowanych produktów, który posiada szereg dobroczynnych dla zdrowia składników jest kapusta kiszona. Spożywanie jej z dodatkiem kurkumy jest doskonałym sposobem na dostarczenie naszemu organizmowi składników odżywczych. Oto przepis na pyszną i bogatą w cenne właściwości kapustę kiszoną z kurkumą. Z poniżej podanych składników przygotujemy dwa duże słoiki kapusty.

Potrzebne składniki:

 jedna średnia starta kapusta, od dwóch do czterech łyżek świeżo startego korzenia kurkumy , jedna łyżka soli himalajskiej , 1/8 lub 1/4 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu

Będziesz potrzebować również:

 Rękawiczek, Dużej miski, Dużego ostrego noża, Deski do krojenia, Garnka lub dużego słoika do kiszenia

Sposób przygotowania:

Usuń zewnętrzne liście kapusty i pokrój ją na ćwiartki. Odkrój twardą część i zetrzyj na długie i cienkie kawałki (możesz to zrobić przy pomocy tarki lub ręcznie). Do wymieszania kapusty użyj miski ze stali nierdzewnej lub szkła. Następnie oprósz ją solą i rękami w rękawiczkach i zacznij ugniatać. Kapusta powinna puścić soki i stać się miękka. Ugniataj ją około pięć minut. Kiedy zaczną wytwarzać się bąbelki z soku, dodaj pieprz oraz kurkumę, a następnie wszystko dokładnie wymieszaj (czasami można usłyszeć bulgotanie kwaśnego soku). Następnie umieść kapustę w garnku do fermentacji lub szklanym dużym słoiku. Powinna ona być tak ciasno upchana, aby wyeliminować powstające bąbelki powietrza. Możesz użyć do tego specjalnego tłuczka do kiszonej kapusty lub zaimprowizować i użyć łyżki lub szpatułki. Kapusta powinna być cała zakryta sokiem. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu proces fermentacji zakończy się sukcesem. Jeśli używasz słoika, zakręć go specjalną szczelną pokrywką, która stworzy odpowiednie środowisko i nie pozwoli na rozwój bakterii. Przechowuj go w pokojowej temperaturze w ciemnym miejscu. Możesz również użyć kamienia lub małego słoika wypełnionego wodą, który postawisz na naczyniu z kapustą. Dzięki temu proces fermentacji nie zostanie zakłócony. Kapusta powinna fermentować od czterech tygodni do sześciu miesięcy. To sporo czasu, ale warto pamiętać, że im dłuższy proces fermentacji, tym kapusta będzie mocniejsza. Kiszoną kapustę można przechowywać w domowej temperaturze przez osiem tygodni lub włożyć ją do lodówki, w której może być przechowywana od sześciu do 12 miesięcy.

Cenne wskazówki Przeprowadzenie procesu fermentacji w prawidłowy sposób to sztuka! Jeśli wyczuwasz, że w trakcie kiszenia, zapach lub smak kapusty jest niedobry, po prostu ją wyrzuć. Kiszenie kapusty wymaga praktyki i cierpliwości. Efekty tej sztuki są wyśmienite dla podniebienia i zbawienne dla naszego zdrowia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kapusta kiszona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy