Domowe kuracje na łzawiące oczy
Dużo czytasz, pracujesz przed komputerem? Oto proste sposoby, jak uchronić się przed przykrymi objawami.
Oczy łzawią z wielu powodów. Przyczyną może być alergia, dostanie się do oka ciała obcego (np. rzęsy), wiatr, zbyt ostre światło, dym. Często jednak to efekt zmęczenia, gdy zbyt długo przesiadujemy przed ekranem komputera lub telewizorem.
Gdy łzawieniu towarzyszy ropna wydzielina, to znak że mamy do czynienia z infekcją bakteryjną (np. zapaleniem spojówek) i trzeba pójść do okulisty. W pozostałych przypadkach wystarczą drobne zmiany, by zatrzymać łzy.
Wystarczą niewielkie zmiany, by zabezpieczyć oczy przed szkodliwymi czynnikami. Oto lista najważniejszych zasad, gdy...
- ...korzystasz z komputera. Ustaw monitor w odległości 40-50 cm od oczu. Zadbaj, aby nie padało na niego światło słoneczne - odbijając się od ekranu nie tylko męczy oczy, ale może też wywołać tzw. efekt olśnienia, czyli wrażenie oślepienia. Nosisz okulary? Na czas pracy przy komputerze zakładaj tzw. szkła antyrefleksowe.
- ...czytasz. Zadbaj o dobre oświetlenie. Włącz dodatkową lampkę. Jeśli jesteś praworęczna, ustaw ją z lewej strony, by nie zasłaniać sobie światła.
- ...odpoczywasz. Wyłącz światło. Oczy regenerują się w ciemności.
Uwaga: niezależnie, czy czytasz czy korzystasz z komputera, rób krótkie przerwy, np. wpatruj się w najdalszy punkt za oknem.
Gdy nieprzyjemne objawy (łzawienie, zaczerwienienie, pieczenie) nasilą się, zacznij działać. Oto kilka prostych zabiegów, dzięki którym twoje oczy znów będą w doskonałej kondycji.
- Usuń zanieczyszczenia. Podrażnienie oczu często jest spowodowane przez krążące w powietrzu pyłki, kurz. Dlatego tuż przed snem przemywaj oczy roztworem soli fizjologicznej. Na co dzień noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
- Stosuj krople ze świetlikiem lub okłady z naparu świetlika. Działają kojąco i szybko łagodzą podrażnienie wywołane np. klimatyzacją, suchym powietrzem, wiatrem, słońcem.
- Aplikuj sztuczne łzy. Łzawienie oczu często jest skutkiem... zbyt małej ilości łez. Pozbawione tej naturalnej ochrony oczy reagują podrażnieniem na czynniki zewnętrzne, np. ostre światło. Aby temu zapobiec, stosuj krople nawilżające, czyli sztuczne łzy.
Uwaga: zużyj krople w ciągu miesiąca, bo po tym czasie stracą sterylność.
Wieczorem, tuż przed snem, zastosuj kompres z rumianku, który działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
- Dwie saszetki rumianku włóż do filiżanki, zalej wrzątkiem, przykryj. Po 10 minutach torebki wyjmij, osącz, wystudź i połóż na powiekach. Poleż z nimi 15 minut, zdejmij.