Reklama

Domowe sposoby na artretyzm i ból stawów

Nie doceniamy wolności, jaką daje nam możliwość poruszania się, póki nie zostanie ona ograniczona. Dla wielu osób przyczyną może być artretyzm lub zapalenie stawów. Artretyzm występuję w dwóch głównych odmianach - reumatoidalne zapalenie stawów oraz choroba zwyrodnieniowa stawów, które mają różny wpływ na nasze stawy. Choroba zwyrodnieniowa stawów występuje wtedy, kiedy chrząstka znajdująca się pomiędzy kośćmi zużywa się i kości zaczynają ocierać się o siebie. Reumatoidalne zapalenie stawów ma podłoże autoimmunologiczne, przez co pojawia się stan zapalny błony maziowej (delikatna tkanka, która chroni stawy), co może doprowadzić to utraty masy kostnej. Na obie te przypadłości istnieją naturalne sposoby, które pozwalają radzić sobie z bólem oraz łagodzić inne dolegliwości.

1. Kurkuma i herbata imbirowa

Kurkuma i imbir mają właściwości przeciwzapalne i mogą być pomocne zarówno w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów jak i choroby zwyrodnieniowej. W ostatnim czasie bardzo dużo uwagi skupia się wokół kurkumy. Jej aktywnym składnikiem jest kurkumina, która jest bardzo silnym antyoksydantem. Zmniejsza ona poziom dwóch enzymów odpowiedzialnych za powstawania zapalenia (co jest częstą dolegliwością przy artretyzmie). Można ją przyjmować w formie kapsułek lub codziennej porcji przyprawionej nią herbaty.

Potrzebujesz...

• 2 szklanki wody

• pół łyżeczki zmielonego imbiru

Reklama

• pół łyżeczki zmielonej kurkumy

• miód do smaku

Przepis:

Zagotuj 2 szklanki wody i dodaj pół łyżeczki kurkumy i imbiru. Zmniejsz ogień i gotuj przez około 10-15 minut. Odcedź wodę i dodaj miodu do smaku. Pij 2 razy dziennie.

2. Sól Epsom

Sól Epsom zawiera siarczan magnezu. Mimo że brzmi to strasznie, to jest to naprawdę wyjątkowa substancja. Siarczan magnezu jest naturalnie występującym minerałem, który używany był do łagodzenia bólu dzięki wysokiej zawartości magnezu

Potrzebujesz...

• pół szklanki soli Epsom

• duża miska

• ciepła woda

Przepis

Napełnij dużą miskę ciepłą wodą i dodaj pół szklanki soli Epsom. Wymieszaj ją, a następnie zanurz w niej bolące stawy. Jeśli twoje dolegliwości bólowe występują w takim miejscu jak kolana, możesz spróbować wziąć kąpiel z dodatkiem soli. Wypełnij wannę ciepłą wodą i dodaj 2 szklanki soli. Kąpiel powinna trwać co najmniej 15 minut.

3. Magnez

Nasz organizm potrzebuje magnezu, jednak nie jest w stanie sam go wyprodukować. Bierze on udział w ponad 300 reakcjach biochemicznych, rozluźnia mięśnie oraz zakończenia nerwowe, usuwa uczucie sztywności i ból. Magnez jest potrzebny nawet do tego, aby nasze serce mogło bić. Nie tylko rozluźnia mięśnie i zmniejsza ból (związany z artretyzmem), lecz także pomaga w mineralizacji kości. Magazyn "The American Journal of Clinical Nutrition" przeprowadził jedno z wielu badań dotyczących magnezu, które pokazało że osoby mające dietę bogatą w ten pierwiastek lub zażywający suplementy posiadają większą gęstość kości, stają się one także mocniejsze. Istnieje wiele sposobów na dostarczenie organizmowi większej ilości magnezu.

Suplementy:

Codziennie spożywanie suplementów z magnezem jest dobrym pomysłem, jednak najlepsze działanie wykazuje w połączeniu z dobrze dobraną dietą.

Dieta:

Suplementy nie załatwią wszystkiego. Należy spożywać produkty z wysoką zawartością magnezu takie jak zielone warzywa liściaste (szpinak), orzechy oraz rośliny strączkowe (fasola).

Olej:

Istnieje rodzaj oleju z magnezem, który może być stosowany miejscowo i wchłaniany przez skórę. Należy wetrzeć go w bolące stawy.

4. Oliwa z oliwek

Konsystencja oliwy z oliwek sprawia, że z łatwością można natrzeć nią bolące stawy i zniwelować ból. Jej głównym składnikiem jest EVOO, czyli oleokantal, który hamuje enzymy zapalne COX-1 i COX-2, tak samo jak Advil czy aspiryna. Badania pokazują, że półtorej łyżki oliwy równa się 200 mg ibuprofenu. Należy jednak pamiętać, że nie oliwa oliwie nie równa. Ciepło niszczy oleokantal, dlatego najlepiej jest używać oliwy extra virgin lub tłoczonej na zimno. Znaczenie ma również to jak bardzo dojrzałe były oliwki podczas tłoczenia. Im oliwa ma mocniejszy smak, tym większa zawartość oleokantalu. Oliwa z oliwek ma dużą zawartość kalorii, dlatego zaleca się, aby podczas jej stosowania zastąpić nią podczas gotowanie inne tłuszcze takie jak masło.

Potrzebujesz...

- 2-3 łyżki oliwy extra virgin

Przepis

Masuj bolące stawy odrobiną oliwy z oliwek dwa razy dziennie. Możesz również spożywać 2-3 łyżki dziennie, jednak pamiętaj, aby odstawić inne tłuszcze.

5. Liście mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski zawiera dużą ilość witaminy A i C, przez co pomaga w odbudowywaniu uszkodzonych tkanek oraz wspomaga wątrobę w usuwaniu toksyn z krwi. Badania pokazują również, że zawartość kwasu linolowego wpływa na jego działanie przeciwzapalne. Kwas linolowy jest nienasyconym kwasem tłuszczowym, który jest potrzebny do produkcji prostaglandyny, która reguluje odpowiedź układu odpornościowego oraz zmniejsza stan zapalny. Dzięki temu mniszek lekarski wykazuje dobre efekty w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Możesz je dodać do sałatki lub herbaty.

Potrzebujesz...

• 3 łyżeczki świeżych liści mniszka lekarskiego lub 1 łyżeczka suszonych liści

• 1 szklanka zagotowanej wody

• garść świeżych liści (jeśli robisz sałatkę)

• odrobina oliwy extra virgin (jeśli robisz sałatkę)

Przepis

Aby przygotować herbatę z mniszka lekarskiego, wsyp trzy łyżeczki świeżych liści lub 1 łyżeczkę suszonych do gorącej wody. Odsącz wodę i pij dwa razy dziennie. Ostrzegam, że herbata ta jest bardzo gorzka! Jeśli chcesz możesz dodać do niej odrobinę miodu. Aby przygotować sałatkę dodaj do niej liście mniszka lub jedz osobno z odrobiną oliwy extra virgin. Jeśli chcesz zmiękczyć starsze liście, to możesz je odrobinę podsmażyć.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy