Reklama

Domowe sposoby na ból głowy i migrenę

Bóle głowy, włączając w to migreny, są powszechną dolegliwością. Ponieważ mogą mieć różną naturę i przyczyny, niektórzy ludzie są zmuszeni poszukiwać środków niosących ulgę niemal każdego dnia. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc i ulżyć nawet w silnym bólu głowy. Oto lista domowych środków na ból głowy, które masz pod ręką.

Olejek lawendowy

Lawenda nie tylko pięknie pachnie, jest także doskonałym środkiem łagodzącym bóle głowy i migreny. Olejek lawendowy może być inhalowany lub stosowany miejscowo.

Rozpuść 2-4 krople olejku w 2-3 szklankach gotującej się wody i wdychaj opary. W przeciwieństwie do wielu olejków medycznych, olejek lawendowy może być także wcierany w bolące miejsce, bez konieczności rozcieńczania go. Olejku nie wolno konsumować.

Olejek miętowy

Mięta jest znanym domowym środkiem łagodzącym bóle głowy o podłożu napięciowym. Olejek miętowy posiada właściwości rozszerzające naczynia krwionośne, co wspomaga kontrolę krążenia krwi w organizmie. Bóle głowy i migreny mają często swoje źródło w problemach z krążeniem krwi, olejek miętowy natomiast pomaga w prawidłowej pracy systemu żylnego i naczyniowego. Olejek działa także oczyszczająco na zatoki i wspomaga dotlenianie organizmu.

Reklama

Olejek bazyliowy

Bazylia, zioło o bardzo silnym aromacie, używane jako dekoracja i przyprawa do pizzy i makaronów, z całą pewnością jest smaczne i fantastycznie pachnie. Jednocześnie dla osób, które potrzebują szybkiego domowego leku na ból głowy, może zaoferować świetne rozwiązanie w postaci olejku. Działa on relaksująco na mięśnie, dlatego jest szczególnie skuteczny w bólach głowy o podłożu napięciowym i wywołanych spiętymi mięśniami.

Poprawki w diecie

Jednym z najbardziej użytecznych i sprawdzonych sposobów na ograniczenie bólów głowy jest wprowadzenie zmian w diecie. Niektóre potrawy zwiększają możliwość wystąpienia i natężenie bólu głowy. Są to produkty mleczne, czekolada, masło orzechowe, niektóre owoce, takie jak banany, awokado, cytrusy, cebula, mięsa zawierające nitraty, takie jak bekon, parówki, potrawy zawierające glutaminian sodu; potrawy zawierające tyraminy, aminokwas występujący w czerwonym winie oraz potrawy fermentowane i kiszone. Zwracaj uwagę na ilość zjadanych przez ciebie potraw tego typu i spróbuj porównać z częstotliwością pojawiania się bólów głowy, których doświadczasz.

Masaż głowy

Masaże rodzaju „zrób to sam” mogą być doskonałą metodą na łagodzenie migreny, a przy tym dodatkowo są bardzo przyjemne. Badacze z Brazylii udowodnili, że masaż okolic nerwu potylicznego większego – to jest okolic tyłu głowy, przy podstawie czaszki - znacząco redukuje ból migrenowy. Masaże zasadniczo uchodzą za doskonałą domową metodę radzenia sobie z bólami głowy, szczególnie interesuje się tym refleksologia (masaże punktów refleksyjnych na dłoniach i stopach).

Złocień maruna (Feverfew)

Złocień, mylony często z rumiankiem, jest rośliną stosowaną w zwalczaniu gorączki, ale także pomaga się pozbyć bólów głowy. W domowej apteczce zagościł około 1980 roku, kiedy przełomowe badania brytyjskie wykazały, że 70% uczestników odnotowało znaczący spadek w częstotliwości i sile migren, po tym, jak zażywali złocień każdego dnia. Od tamtego czasu wiele innych badań potwierdzało skuteczność złocienia. Niektóre badania pokazywały także skuteczność codziennego stosowania złocienia w połączeniu z białą wierzbą, inną rośliną posiadającą właściwości podobne do działania aspiryny.

Siemię lniane

Niektóre bóle głowy wywoływane są stanem zapalnym organizmu, który można leczyć spożywając kwasy tłuszczowe omega-3. Ponieważ siemię lniane jest bogate w kwasy omega-3, może być ono skutecznie wykorzystywane w leczeniu bólów głowy zarówno w formie oleju, jak i pełnych i zmielonych nasion.

Gryka

Przydatność gryki w łagodzeniu i zapobieganiu bólom głowy i migrenom wynika z faktu, że zawiera ona flawonoid o nazwie rutyna. Flawonoidy to substancje fitochemiczne, które wykazują właściwości przeciwutleniające, które przeciwdziałają uszkodzeniom komórek. Dodatkowo, badania naukowe wykazały, że flawonoidy mają także działanie łagodzące na stany zapalne organizmu, częstą przyczynę bólów głowy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy