Reklama

Domowe sposoby na haluksy

Haluks to schorzenie stopy, którego cechą charakterystyczną jest ból kości przy dużym palcu. Najczęstszą przyczyną powstawania haluksów jest tendencja do ich dziedziczenia lub źle dobrane obuwie. W ich zwalczaniu mogą pomóc proste domowe metody. Istnieje kilka nieinwazyjnych sposobów, które pomogą zmniejszyć ból oraz dyskomfort związany z koślawym paluchem. Poniżej podpowiadamy, jak zapobiegać oraz walczyć z haluksami.

Czym jest haluks?

Haluks, czyli inaczej paluch koślawy, jest schorzeniem polegającym na bocznym odchyleniu największego palca u stopy. Kość śródstopia jest zniekształcona i wychylona w kierunku zewnętrznym. Bardzo często deformacja występuje w przypadku obu kończyn. Deformacja stopy jest bolesna i ogranicza normalne funkcjonowanie. W pierwszej fazie choroby haluksy są bardzo małe, praktycznie niewidoczne. Dopiero po pewnym czasie zaczynają dawać o sobie znać. Pojawia się stan zapalny oraz silny ból stopy. Problem może stanowić nawet włożenie obuwia. Pozostawione bez żadnej interwencji haluksy mogą przyczynić się do poważnych powikłań zwyrodnieniowych.

Reklama

Czemu powstaje tzw. paluch koślawy?

Haluksy są dziedziczone aż w 88 procentach! Dodatkowo, jeśli twoi rodzice lub dziadkowie mieli tzw. płaskostopie, u ciebie także może wystąpić w przyszłości ten problem. A niestety niesie on ze sobą większe prawdopodobieństwo wystąpienia koślawego palucha.

Drugim aspektem jest źle dobrane obuwie. Zbyt ciasne oraz niedobrze wyprofilowane buty są powodem powstawania palucha koślawego. Buty muszą być wygodne, dobrze dobrane do stopy. Osobom, które borykają się z haluksami, zaleca się obuwie sportowe na płaskiej, ale niebyt miękkiej podeszwie.

Osoby walczące z nadwagą również są narażone na deformację stopy. Jest to spowodowane nierównomiernie rozłożonym ciężarem ciała. Paluch przestaje pełnić swoją podstawową funkcję. Mianowicie jest on podstawowym punktem oparcia podczas chodu. W konsekwencji przeciążona krawędź stopy prowadzi do powstania bolesnego haluksa.

Domowe sposoby na pozbycie się haluksów

Jeśli problem palucha koślawego nie jest na tyle poważny, by konieczna była operacja usunięcia przerośnięcia kości, można wypróbować domowe sposoby na zmniejszenie dolegliwości spowodowanych haluksami. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Zbawienny wpływ liści laurowych

Wywar z liści laurowych może skutecznie złagodzić ból spowodowany wystąpieniem haluksów. Sposób przygotowania jest bardzo prosty, wystarczy pokruszyć ok. 15 g liści i zalać je gorącą wodą w naczyniu o pojemności 400 ml. Wywar możesz pić przez cztery kolejne dni, aż do zmniejszenia się bólu spowodowanego wystąpieniem haluksów. Ponadto napar z liści laurowych zmniejsza stany zapalne, które spowodowane są występowaniem palucha koślawego.

Kosmetyki na haluksy

Maść, która zawiera tzw. sól biszofitu, jest wykorzystywana do leczenia haluksów. Preparat ten zawiera mieszankę soli zmiękczających oraz cennych mikroelementów. Jej zastosowanie zmiękcza zrogowaciałą skórę w obrębie haluksa oraz niweluje stan zapalny. Wystarczy zaaplikować niewielką ilość maści raz dziennie. Całą kurację należy stosować przez 10 tygodni.

Warto zobaczyć: Grzybica płuc. Atakuje najsłabszych, udaje inne choroby 

Ćwiczenia rozciągające

Jeśli walczysz z haluksami lub chcesz w profilaktyczny sposób zapobiec ich rozwojowi, warto postawić na ćwiczenia rozciągające. Najważniejsze jest, aby wzmocnić ścięgna i mięśnie w stopie. Tego typu gimnastyka pomoże zniwelować ból u osób, u których już pojawiły się haluksy.

Roztwór z jodyny

Jodyna jest preparatem, który pozwoli na zmiękczenie bolesnych zgrubień oraz złagodzi stany zapalne. Do stworzenia tego preparatu wystarczy jedna łyżka płynu oraz dwie pokruszone aspiryny. Za pomocą materiału opatrunkowego nasączonego mieszaniną, okryj szczelnie paluch. Taki opatrunek należy trzymać przez kilka godzin. Działa ona odkażająco i przeciwzapalnie.


Jak zapobiegać powstawaniu koślawego palucha?

Profilaktyka jest najlepszą metodą w walce z haluksami. Jak już wyżej zostało wspomniane, najważniejsze jest dobrze dopasowane obuwie. Specjaliści zalecają też - szczególnie osobom, które dodatkowo zmagają się z płaskostopiem - noszenie wkładek ortopedycznych. Jeśli wiesz, że w twojej rodzinie występuje schorzenie koślawego palucha, już teraz zadbaj o siebie. Wykonywanie regularnych ćwiczeń, dbanie o prawidłową masę ciała oraz odpowiednie buty, to najlepsze, co możesz zrobić, aby zapobiec rozwojowi haluksów.

Polecamy:

Zespół Roszpunki. Co to jest za choroba? 

Witamina D - rano czy wieczorem? Przed, w trakcie czy po posiłku

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy