Domowe sposoby pielęgnacji stóp. Pożegnaj twardą skórę i brzydki zapach!

Aktualizacja

Nagminnie zapominamy o odpowiedniej pielęgnacji stóp, a przecież to one każdego dnia narażone są na bardzo duże obciążenia. Ból, opuchlizna i zrogowacenia są w stanie skutecznie uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. Można temu w łatwy sposób przeciwdziałać, stosując sól do moczenia nóg. Nadaje się do tego nawet najzwyklejsza sól kuchenna! Zobacz, jak zorganizować domowe spa i poznaj korzyści wynikające z moczenia nóg w wodzie z solą.

Regenerującą i relaksującą kąpiel stóp bez trudu przygotujesz w domowym zaciszu
Regenerującą i relaksującą kąpiel stóp bez trudu przygotujesz w domowym zaciszu123RF/PICSEL

Domowe środki na stopy: Od czego zacząć?

Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że różne rodzaje soli mają odmienne właściwości. Choć popularna sól kuchenna ma sporo zalet pielęgnacyjnych, gdy mowa o stopach, nie należy bazować wyłącznie na niej. Sól morska czy himalajska też mogą wiele zdziałać. Przydatne będą również olejki eteryczne, które pomogą pozbyć się różnych dolegliwości: od opuchlizny, aż do przykrego zapachu.

Jak przygotować kąpiel do stóp?

Zanim skupimy się na konkretnych produktach, zacząć trzeba od samych podstaw. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca, ponieważ mogłaby negatywnie wpłynąć na krążenie. Dla skutecznego działania ważna jest regularność, ale z kąpielami nie należy przesadzać. Powtarzaj dwa lub trzy razy w tygodniu. Upewnij się, że masz dostęp do zegarka. Kąpiel z solą nie powinna trwać dłużej niż 20 minut.

Sól na zmęczone i opuchnięte stopy

Zarówno siedzący, jak i stojący tryb życia nie sprzyjają dobrej kondycji stóp. Kąpiel z solą przyniesie niemalże natychmiastową ulgę. By pozbyć się opuchlizny, użyj soli kamiennej lub himalajskiej. Dla odprężającego efektu dodaj kilka kropel olejku eterycznego: rumiankowego, lawendowego, szałwiowego albo z krwawnika. Ból i uczucie ciężkości znikną bardzo szybko. W tym przypadku w zupełności wystarczy letnia woda.

Sól a dezynfekcja stóp

Nawet zwykła sól kuchenna wykazuje właściwości antybakteryjne i odkażające, więc warto stosować ją w profilaktyce grzybicy. Kiedy należy to robić? Dezynfekującą kąpiel stóp zaleca się po każdorazowym pobycie w miejscu, gdzie skóra była narażona na kontakt ze szkodliwymi drobnoustrojami. Baseny, parki wodne, sauny, łazienki w hostelach i hotelach. Nie dopuszczaj do rozwoju choroby, by zachować wyłącznie miłe wspomnienia!

Jeśli jednak infekcja już cię dotknęła, kąpiele w soli stosuj jako kurację pomocniczą. Oprócz soli, do wody dodaj ekstrakt z kory dębu.

W pielęgnacji stóp używaj różnych olejków eterycznych, np. eukaliptusowego
W pielęgnacji stóp używaj różnych olejków eterycznych, np. eukaliptusowego123RF/PICSEL

Sól na wstydliwą przypadłość

Dbać o swój komfort i higienę trzeba na różnych polach. Z nadmiernym poceniem się stóp możesz mieć do czynienia nie tylko w czasie największych letnich upałów. Może ona wynikać też z noszenia butów i skarpet wykonanych ze sztucznych tworzyw, które nie sprzyjają wentylacji wrażliwej skóry. By odświeżyć stopy i ograniczyć nadmierne pocenie, wykonuj kąpiel w soli z dodatkiem olejku miętowego.

Domowa kuracja pomoże walczyć z nieprzyjemnym zapachem
Domowa kuracja pomoże walczyć z nieprzyjemnym zapachem123RF/PICSEL

Pożegnaj suche i popękane pięty

Pielęgnacja pięt nie przynosi efektów lub trochę zaniedbaliście ten obszar w ostatnim czasie? Wszystko jest do naprawienia, a zająć się piętami należy nie tylko wtedy, gdy w perspektywie mamy wyjście na miasto w sandałach. Kilkunastominutowa kąpiel stóp w cieplej wodzie podziała oczyszczająco i skutecznie zmiękczy twardą skórę. Dzięki temu łatwiej będzie usunąć martwy naskórek. Działanie soli możesz wzmocnić preparatami z mocznikiem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas