Reklama

​Domowe sposoby na haluksy. Jak z nimi walczyć?

Haluks to choroba zwyrodnieniowa, z którą zmaga się wiele osób, przede wszystkim kobiet - dotyczy to aż połowy z nich. Konieczne jest leczenie, a często także operacja. Istnieją jednak domowe sposoby na haluksy, które mogą pomóc doraźnie.

Haluks to częsta choroba zwyrodnieniowa, która polega na koślawieniu największego palca u stopy i deformacji kości śródstopia. Wpływa to na kształt stopy, która wygina się w pierwszym stawie śródstopno-paliczkowym.

Z tego powodu haluksy są nie tylko poważnym problemem kosmetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Nienaturalnie, nierównomiernie ułożony ciężar ciała na stopie sprawia, że mięśnie słabną i łatwiej o nadmierne przeciążenia wewnętrznej części stopy. Tym samym haluksy utrudniają chodzenie, a ponadto powodują silny ból. Pojawia się też problem z doborem butów.

Reklama

Od czego robią się haluksy?

Przyczyny powstawania haluksów mogą być różne, jednak należy wiedzieć, że w znacznej większości jest to schorzenie przekazywane genetycznie. To po naszych rodzicach i dziadkach dziedziczymy kształt stawu śródstopno-paliczkowego oraz budowę i wygląd stopy — także egipski kształt stopy (duży palec jest dłuższy od drugiego palca), który może przyczyniać się do rozwoju haluksów.

Mimo to ważne są również czynniki zewnętrzne — to, jak dbamy o nasze stopy, ale też w ogóle o nasze zdrowie. O wiele częściej z powodu haluksów cierpią kobiety — jednym z powodów jest słabsza budowa mięśniowo-więzadłowa stopy. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni są wolni od tego problemu — ich także mogą dotknąć haluksy.

Czynnikiem, który może powodować powstawanie haluksów, jest noszenie obuwia na wysokim obcasie, obcisłego i z wąskimi noskami, które deformuje stopę. Tego typu zmiany zwyrodnieniowe mogą też wywoływać: nadwaga, stojący tryb życia, brak aktywności fizycznej czy urazy mechaniczne.

Domowe sposoby na haluksy - masaż i ćwiczenia

Masaż na haluksy to jeden z polecanych sposobów uporania się z tym uporczywym schorzeniem. Poprawi on krążenie krwi, a także uśmierzy ból. Najlepiej wykonywać go wieczorem, codziennie, przez ok. 15 minut. Należy odciągnąć duży palec do miejsca, w którym powinien się on znajdować i masować wgłębienie między pierwszym a drugim palcem. Podczas masażu warto skorzystać z olejku — najlepiej lawendowego — który ułatwi masowanie i dodatkowo będzie elementem przyjemnej, relaksującej aromaterapii. Ponadto działa on rozkurczająco i przeciwzapalnie.

Zamiast samodzielnego masażu, można także udać się do fizjoterapeuty. Przeprowadzi on profesjonalny masaż, a także zaleci zestaw ćwiczeń, które mogą okazać się bardzo pomocne w walce z haluksami.

Jakie ćwiczenia na haluksy się sprawdzą? Prosty trening, który pomoże w rozciągnięciu mięśni, leczeniu istniejących haluksów oraz zapobiegnie powstawaniu nowych. Przykładowe ćwiczenia na haluksy opierają się na rolowaniu podeszwy stopy np. piłeczką tenisową lub rollerem. Wystarczy usiąść na krześle, nogi opierając o podłoże, a pod bosą stopą umieścić piłeczkę lub roller. Następnie przez ok. pięć minut należy przetaczać przedmiot pod podeszwą.

Co na haluksy? Pomogą kąpiele z solą Epsom i maści

Bolące haluksy powinny przestać doskwierać, kiedy wymoczymy nogi w wodzie z solą Epsom, czyli solą angielską. Ma ona wiele zbawiennych dla naszego organizmu właściwości — zawiera siarczan magnezu, który działa przeciwzapalne, pomaga usunąć obrzęk i zmniejszyć ból. Wystarczy wymoczyć nogi przez ok. 20 minut w roztworze ciepłej wody wymieszanej z kilkoma łyżkami soli Epsom, do której można dodać także kilka kropel olejku lawendowego.

Skuteczne na walkę z haluksami mogą być również preparaty z solą biszofitu. Maść lub żel z tym składnikiem może pomóc znacznie zmiękczyć skórę i złagodzić uporczywe objawy. Wystarczy wmasowywać preparat raz dziennie i powtarzać zabieg przez ok. dziesięć tygodni.

Nakładki na haluksy. Kupisz je w aptece

Popularny sposób na haluksy to także specjalne nakładki, które korygują położenie wykoślawionego palca oraz hamują rozwój deformacji stopy. Można wybrać żelowe osłony lub plastry, separatory, poduszki ochronne czy peloty — specjalne wkładki, które poprawiają rozkład nacisku w stopie.

Przeczytaj też:

Często go bagatelizujemy. Może być objawem poważnych chorób

Nerwica niedzielna: Gdy wolny dzień staje się koszmarem

Czym grozi nieuprawianie seksu? Zdrowotne konsekwencje abstynencji seksualnej

* * *

Zobacz więcej:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy