Reklama

Domowe sposoby na infekcje intymne

Infekcje intymne mogą być bardzo bolesną dolegliwością. Objawiają się bólem podczas oddawania moczu i w trakcie stosunku. Dodatkowo panie skarżą się na uciążliwy świąd, pieczenie i trudności w opróżnianiu pęcherza. Często pojawiają się obfite upławy o przykrym zapachu. W takim wypadku niezbędna jest wizyta u specjalisty, który wdroży skuteczne leczenie farmakologiczne. Jeśli termin wizyty jest odległy, można próbować sobie pomóc domowymi metodami. Co przyniesie ulgę podczas infekcji intymnych? Co je wywołuje?

Przyczyny infekcji intymnych?

Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu infekcji intymnych, trzeba wiedzieć, w jaki sposób powstają. Najczęściej odpowiadają za nie bakterie oraz grzyby. Za pojawienie się infekcji odpowiada niedostateczna higiena osobista, stosowanie antybiotykoterapii, uboga w składniki odżywcze dieta, a także zmiany hormonalne (menopauza, ciąża) oraz występowanie chorób, takich jak np. cukrzyca.

Kąpiel z dodatkami

Podczas infekcji intymnych warto zafundować sobie aromatyczne kąpiele. Warto do wanny dodać garść kwiatów nagietka (suszonych lub świeżych), babki lancetowatej, krwawnika pospolitego, nawłoci, przewrotnika, pięciornika czy dziurawca. Dobrym sposobem jest również dodatek sody oczyszczonej (łyżeczka na litr wody). Należy pamiętać, aby woda w wannie była ciepła, ale nie za gorąca. Kąpiele powinny trwać nie dłużej niż kwadrans (nie częściej niż dwa razy w tygodniu).

Reklama

Pierwsza pomoc

Aby złagodzić dolegliwości intymne, należy zwrócić większą uwagę na higienę osobistą. Ważnym jest, aby stosować naturalne kosmetyki do pielęgnacji (np. szare mydło), a także odpowiednie te przeznaczone do higieny intymnej (o odpowiednim pH), które nie mają zbyt wielu sztucznych składników. Trzeba również na pewien czas zrezygnować z perfumowanego papieru toaletowego, który może podrażniać okolice intymne. Dobrym pomysłem jest stosowanie osobnego ręcznika do wycierania krocza oraz nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę.

Nasiadówki

Pomocne w leczeniu infekcji intymnych są tzw. nasiadówki. Wystarczy do większej miski nalać pięć litrów wrzącej wody i dodać zioła, takie jak kilka saszetek rumianku, szałwii lekarskiej lub dwóch łyżek kory dębu. Następnie należy odczekać około 10 minut, aby całość przestygła i usiąść nad oparami na kilka minut. Można wzmocnić działanie nasiadówek, dodając olejek herbaciany.

Kluczowa jest dieta

Aby zminimalizować ryzyko występowania infekcji intymnych, należy dbać o zróżnicowaną dietę. Warto włączyć do jadłospisu fermentowane produkty mleczne, takie jak kefiry i jogurty, które są bogate w naturalne probiotyki. Znaleźć je można również w kiszonkach, czyli kapuście i ogórkach.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy