Reklama

Domowe sposoby na małe dolegliwości

Rozwiązanie niewielkich problemów zdrowotnych można znaleźć w spiżarni lub szafce w łazience. Stare, naturalne sposoby znane są od dawna i działają. Oto kilka najlepszych domowych sposobów na łagodne bóle i inne irytujące dolegliwości. Porady te nie mogą zastępić porady lekarskiej. Jeśli źle się czujesz przez dłużej niż 1-2 dni, skontaktuj się z lekarzem.

Miętowa herbata na gazy i wzdęcia

Jeśli masz wzdęcia, to spróbuj zaparzyć miętową herbatę. Mięta znana jest z tego, że niweluje skurcze jelit, co może przynieść ulgę w biegunce. Działa ona łagodząco na żołądek oraz pozwala zniwelować gazy.

Herbata miętowa odświeża także oddech oraz jest dobrym źródłem płynów, przez co eliminuje odwadniający efekt kofeiny czy alkoholu. Nie zawiera ona kalorii, oczywiście pod warunkiem, że nie będzie słodzona.

Czekolada na kaszel

Czy czekolada może pomóc w leczeniu kaszlu? Okazuje się, że tak. Związek teobromina znajdujący się w czekoladzie jest skuteczny w leczeniu kaszlu, nawet lepiej niż krople czy syrop.

Reklama

Lepiej zjeść czekoladę niż spożywać kodeinę, która jest składnikiem wielu syropów na kaszel. Wiele z nich zawiera także cukier, a osoby cierpiące na suchy kaszel raczej wolałyby dostarczyć go sobie w pysznej czekoladzie niż poprzez przesadnie słodkie krople na kaszel.

Jabłka na problemy z brzuchem

Czy kiedykolwiek rozmawiając z przyjacielem usłyszałeś, że receptą na problemy z żołądkiem czy kacem są jabłka? Jeśli wątpisz w taką możliwość, to wiedz, że jabłka, tak samo jak banany, są znakomitym źródłem pektyn. Pomagają one rozkładać oraz wydalać resztki jedzenia, które mogą podrażniać żołądek. Jabłka są dobre, ale sok jabłkowy może pogorszyć takie dolegliwości jak biegunka. Dzieje się tak, ponieważ zawiera on dużą ilość cukru. Jeśli jabłka są przyczyną problemów z żołądkiem, to spróbuj jeść je ugotowane, a nie surowe.

Solona woda na ból gardła

Jeśli czujesz ból gardła, zostaw tabletki i idź do kuchni. Rozpuszczona sól w ciepłej wodzie jest efektywną płukanką, którą powinno się płukać gardło przez co najmniej 30 sekund. Jeśli chodzi o przepis, to spróbuj rozpuścić 1/4 lub 1/2 łyżeczki w 230 ml ciepłej wody.

Płukanka ta może zabijać bakterie, które powodują ból gardła. Płukanie nią gardła może także pomóc w pozbyciu się wydzieliny. Pamiętaj, aby nie połykać wody i powtarzać zabieg wtedy, kiedy czujesz nadchodzący ból gardła.

Olejek lawendowy na sen

Saszetki suszonej lawendy w szafie na pościel na pewno sprawia, że ma ona słodki zapach i chroniona jest przez molami i innymi insektami. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego metoda ta stosowana jest od wieków. Badania pokazują, że lawenda pomaga niwelować ból głowy oraz napięcie, przez co ułatwia zapadnięcie w głęboki i relaksujący sen.

Olejek lawendowy jest skoncentrowaną formą, dlatego łatwiej jest korzystać z jego korzyści niż z formy suszonej. Olejek może być wdychany bezpośrednio lub dodany do bezzapachowego balsamu i wcierany w skórę. Olejek może być także dodany do nawilżacza lub można nim nasączyć waciki i położyć je na szafce obok łóżka.

Oliwa z oliwek na wybielenie zębów i lepszy oddech

Aby wykonać zabiegi oliwą z oliwek trzeba użyć produktu wysokiej jakości, czystej oliwy z kokosa, oliwek lub sezamu. Metoda ta wymaga płukania gardła łyżką oleju. Stara metoda ajurwedyjska wymaga, aby płukanie trwało 20 minut, jednak nie jest to wykonalne dla każdej osoby.

Dzięki temu możemy wybielić zęby, zredukować zapalenie dziąseł oraz odświeżyć oddech.

Olejek eukaliptusowy na przeziębienie i zapalenie oskrzeli

Eukaliptus pachnie niesamowicie i natychmiast przynosi uczucie relaksu. Zapach eukaliptusa pomaga uspokoić kaszel oraz otworzyć drogi nosowe i klatkę piersiową.

Aby użyć olejku eukaliptusowego, dodaj kilka kropli do wanny lub do otwartego pojemnika ustawionego pod prysznicem i pozwól, aby jego zapach i para wypełniły pomieszczenie. Możesz także wklepać niewielką ilość rozcieńczonego olejku w klatkę piersiową lub pod nos.

Miód na gojenie się ran

Miód jest dobry jako dodatek do herbaty z cytryną, która pomaga na ból gardła i kaszel. Jest on także przepysznym dodatkiem do skrzydełek z kurczaka oraz tostów. Jednak miód ma również inne terapeutyczne właściwości i zastosowania, jedną z nich jest leczenie ran. Miód jest także pomocny przy niwelowaniu bólu i dyskomfortu związanego z bólem jamy ustnej spowodowanym przez naświetlanie, a także w leczeniu oparzeń.

Istnieją także pewne dowody na to, że może on pomóc w uregulowaniu poziomu cukru oraz cholesterolu u osób z cukrzycą.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama