Domowe sposoby na ostrogi piętowe
Ostroga piętowa to zwyrodnienie kości piętowej na skutek przewlekłego stanu zapalnego. Wywołuje przeszywający ból podczas chodzenia, który z czasem może się nasilać. W końcu nie ustępuje nawet podczas leżenia i siedzenia. Ostroga piętowa może ograniczyć lub pozbawić kogoś możliwości chodzenia, dlatego należy rozpoznać i leczyć tę przypadłość jak najwcześniej. Cierpiącemu na ostrogę poleca się zazwyczaj takie zabiegi jak ultradźwięki, jonofory czy fale uderzeniowe, a także leki przeciwzapalne na łagodzenie bólu. Nie dają one jednak gwarancji, że ostroga znów nie da o sobie znać. Warto więc wypróbować sprawdzone, domowe sposoby na uśmierzenie dolegliwości towarzyszącym temu schorzeniu. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
Ostroga piętowa powstaje na skutek przewlekłego stanu zapalnego przyczepu rozcięgna podeszwowego. Sprzyjają mu przeciążenia i urazy oraz różne dysfunkcje układu kostnego i stawowego, przez co jego elementy są coraz słabsze. Dlatego, gdy wykształci się u nas ostroga, należy szczególnie dbać o rozciąganie i zachowanie w dobrej kondycji okolic rozcięgna podeszwowego. Ważne jest m.in. noszenie wygodnego obuwia (unikanie całkowicie płaskich obcasów i twardych podeszw) oraz używanie wkładek ortopedycznych, które odciążają stopę i łagodzą ból. Podstawą są także ćwiczenia rozluźniające mięśnie stopy i rozciągające rozcięgno. Może to być np. toczenie butelki po podłodze gołą stopą lub rolowanie stopy piłeczką golfową.
Dobre efekty przynoszą także regularne masaże podeszwy stopy. Należy przez kilka minut dziennie delikatnie ugniatać i rozmasowywać stopę okrężnymi ruchami. Nie naciskajmy przy tym zbyt mocno na bolącą piętę. Do masażu warto użyć olejków eterycznych, np. lawendowego lub majerankowego, które przyniosą ukojenie.
Okłady z chrzanu
Skutecznym sposobem na ostrogi piętowe są okłady z chrzanu. Roślina ma właściwości rozgrzewające, a efekt cieplny łagodzi dolegliwości bólowe i przykurcze mięśni oraz poprawia zdolność ruchową stawów w kończynach. Wystarczy więc utrzeć drobno korzeń chrzanu i nałożyć powstałą miazgę na bolące pięty. Przed zabiegiem dobrze jest posmarować skórę tłustym kremem lub wazeliną, by uniknąć podrażnienia skóry. Po nałożeniu kompresu owijamy pięty folią, zakładamy skarpety i trzymamy całą noc. Rezultaty powinny być już zauważalne po 2-3 tygodniach.
Borowina to rodzaj torfu o dużym stopniu przetworzenia przez bakterie. Od lat wykorzystywana jest w uzdrowiskach i podczas rehabilitacji ze względu na swoje cenne właściwości. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, poprawia ukrwienie skóry i regeneruje uszkodzone tkanki. Pomaga na schorzenia kości, mięśni i stawów. Warto więc stosować w domu okłady z borowiny na ostrogi piętowe. W tym celu należy rozdrobnić kostkę borowinową i zmieszać ją z ciepłą wodą do uzyskania jednolitej masy. Naczynie z mieszanką trzymamy nad garnkiem gotującej się wody i ogrzewamy do temperatury ciała. Nakładamy borowinę na chorą piętę, owijamy bandażem elastycznym lub ręcznikiem i trzymamy przez 20 minut. Zabieg należy powtarzać raz dziennie.