Domowe sposoby na skręconą kostkę
Do skręcenia kostki najczęściej dochodzi gdy krzywo postawimy stopę na podłożu, zeskoczymy z dużej wysokości lub gdy ominiemy rozgrzewkę przed ćwiczeniami np. na siłowni. Najcięższym przypadkiem wymagającym interwencji chirurga jest zerwanie więzadeł, znajdujących się zaraz nad kostką, wtedy konieczna jest wyprawa do szpitala. Jednak, na lżejsze skręcenia czasem wystarczają domowe sposoby i produkty dostępne od zaraz. Sposoby na obolałą kostkę:
Sól Epsom czyli siarczan magnezu jest popularnym środkiem na skręcenia i obrzęki.
Moczenie stopy w roztworze z soli, łagodzi ból i zmniejsza opuchliznę, ponadto rozluźnia mięśnie. Do przygotowania potrzebne będzie głębokie i plastikowe naczynie, najlepiej miska. Wlewamy około dwóch litrów ciepłej ale nie gorącej wody, a następnie dodajemy jedną filiżankę soli. Zanurzamy stopę w wodzie i czekamy mniej więcej trzydzieści minut.
Czynność powtarzamy dwa razy dziennie, przez trzy do czterech dni, aż obrzęk i ból nie znikną.
Kolejnym z domowych sposobów są liście z kapusty. Zawierają wiele niezbędnych witamin i minerałów, które mogą przyczynić się do obniżenia obrzęku spowodowanego skręceniem stawu skokowego.
Aby odpowiednio przygotować nasz okład, należy sparzyć liście w gorącej wodzie przez około trzy minuty, a następnie przelać zimną wodą hamując tym samym proces gotowania. Sparzone liście przykładamy do opuchniętej kostki i obwijamy folią spożywczą na mniej więcej pół godziny. Cały proces powtarzamy dwa, trzy razy dziennie przez cztery dni.
Okład z lodu jest najbardziej popularnym sposobem na złagodzenie bólu i zmniejszenie opuchlizny. Powinniśmy go zastosować zaraz po urazie, aby ograniczyć stan zapalny.
Równie dobrze do zimnych okładów sprawdzą się mrożonki, które każdy z nas ma w zamrażarce. Wystarczy owinąć mrożonkę ręcznikiem i przyłożyć na obolałe miejsce.
Jednym z najszybszych metod leczenia skręceń kostki jest masaż ciepłym olejkiem kokosowym. Olej kokosowy jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych, dzięki czemu leczy urazy mięśni i ścięgien. Kilka łyżek olejku należy wlać do rondelka i podgrzać, a następnie przelać do czystego szklanego pojemnika.
Kolejnym krokiem jest namoczenie wacika w ciepłym olejku i przyłożenie do bolącej kostki. Teraz kiedy nasza kostka jest pokryta rozgrzanym olejkiem możemy zacząć ją delikatnie masować kolistymi ruchami przez około dziesięć minut. Masaż powtarzamy tak często, jak jest to tylko możliwe, aby szybko pozbyć się bólu i obrzęku.
Cebula jak wiadomo zawiera dużą dawkę witaminy C, jednak mało kto wie, że cebula ma właściwości, które wyciągają toksyny z organizmu. Stosując okład z cebuli, możemy zmniejszyć stan zapalny uszkodzonego stawu skokowego.
Cebulę należy posiekać, dodać łyżkę soli morskiej i wymieszać. Połączone składniki nałożyć na kawałek gazika, który przykładamy do kostki i obwinąć kawałkiem bawełnianej szmatki lub elastycznym bandażem. Całość obwinąć jeszcze ręcznikiem, aby ogrzać obolałe miejsce, po upływie godziny zdjąć okład. Dobrze jest powtarzać czynność, aż do momentu wyleczenia skręconej kostki.