Reklama

Reklama

​Domowe sposoby na wzdęcia

Przyczyną powstawania wzdęć jest gromadzenie się gazów w jelitach. Problem może pojawić się, gdy zbyt szybko jemy lub niedokładnie przeżuwamy kęsy. Domowymi sposobami na wzdęcia możemy im zapobiegać.

Domowe sposoby na wzdęcia: dieta

Wzdęcia mogą być efektem nieodpowiedniej diety. Jeżeli w naszym codziennym jadłospisie występują sute porcje, tłuste i ciężkostrawne potrawy to układ pokarmowy może nie radzić sobie z trawieniem. Niestrawione jedzenie będzie zalegać w jelitach i fermentować powoli, przez co wytworzy się więcej gazów.

Warto przy problemach ze wzdęciami stosować lekkostrawną dietę. Posiłki powinny być mniejsze i częstsze, dzięki czemu przyspieszymy przemianę materii. Powinno się jeść powoli, by nie dostarczać dużej ilości powietrza wraz z pożywieniem. W diecie lekkostrawnej należy ograniczyć tłuszcze zwierzęce i mięso. Lepiej unikać także warzyw strączkowych oraz dużej ilości pieczywa.

Reklama

Domowe sposoby na wzdęcia: zioła

Wśród domowych sposobów na wzdęcia warto wymienić zioła. Najlepiej stosować je profilaktycznie. Ziołowe napary pomogą w trawieniu i usuwaniu gazów z organizmu.

Odpowiednimi ziołami przy wzdęciach będą koper włoski, mięta, rumianek, melisa, imbir, bazylia. Można z nich przygotowywać herbatki ziołowe i pić codziennie. Do jedzenia możemy dodawać także majeranek, kminek, pietruszkę, pieprz turecki czy kardamon.

Domowe sposoby na wzdęcia: ćwiczenia

Osoby, które regularnie ćwiczą, mają rzadziej problemy z układem trawiennym. Aktywność fizyczna będzie wskazana przy problemach ze wzdęciami. Mogą to być treningi na siłowni, fitness, a nawet spacery. Na pracę jelit korzystnie oddziałuje pływanie.

Należy pamiętać, że siedzący tryb życia przyczynia się także do powstawania wzdęć. Warto w trakcie długiej pracy w pozycji siedzącej robić krótkie przerwy na rozciąganie lub spacer. 

Zobacz także:

7 Produktów łagodzących wzdęcia

Sposoby na uniknięcie wzdęć i dyskomfortu po posiłku

Ziołowe napary - korzystaj z głową!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje