Duszności to nie tylko COVID-19
Duszności to objaw, którego nie należy lekceważyć. Może on wiązać się nie tylko z COVID-19, ale także i innymi poważnymi chorobami. Czujność powinny wzbudzić także towarzyszące objawy - m.in. kaszel, ból w klatce piersiowej czy wysoka gorączka.
Duszności: Kiedy zgłosić się do lekarza?
Duszności to jeden z tych objawów, który wiązany jest głównie z koronawirusem (COVID-19). Brak tchu czy problemy ze swobodnym oddychaniem mogą być objawem wielu innych chorób. Nie należy więc zwlekać z udaniem się do lekarza. Jeżeli duszności nie wynikają z wysiłku fizycznego, a stan ten utrzymuje się dłużej i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, konieczne jest wykonanie kompleksowych badań. Duszności świadczyć mogą bowiem m.in. o zapaleniu tchawicy, krtani, płuc, zatorowości płucnej i pylicy płuc.
Zapalenie tchawicy: Przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie tchawicy zwykle spowodowane jest przez wirusy. Nie ma jednak wątpliwości, że ryzyko choroby znacznie wzrasta u nałogowych palaczy. Objawy zapalenia tchawicy przypominają te, które towarzyszą nam podczas innych infekcji. Dodatkowo pojawić się może suchy i silny kaszel, a także duszności i ból w mostku. W przypadku wymienionych objawów należy pilnie zgłosić się do lekarza.
Nieleczone zapalenie tchawicy może przekształcić się w silne i znacznie groźniejsze zapalenie płuc. Pacjentowi choremu na zapalenie tchawicy zwykle zaleca się leczenie objawowe. Podaje się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. Te ostatnie mają na celu rozrzedzenie zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych, co znacznie ułatwi oddychanie.
Zapalenie krtani: Przyczyny, objawy, leczenie
Wirusowe podłoże ma także zapalenie krtani. U niektórych jednak choroba może pojawić się także w wyniku nadużywania głosu lub czynników drażniących, np. papierosów. Zapalenie krtani dzieli się na ostre zapalenie krtani (zwykle trwa do 3 tygodni) oraz przewlekłe (powyżej 3 tygodni). Główne objawy zapalenia krtani to chrypka, ból gardła, suchość gardła i suchy kaszel. Może pojawić się także utrata głosu lub znaczne osłabienie głosu, a także nieprzyjemne uczucie łaskotania podczas mówienia.
W niektórych przypadkach zapaleniu krtani towarzyszy gorączka i duszności. Chorym zaleca się stosowanie inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych, leków rozkurczających oraz ułatwiających odkrztuszanie. Ostre zapalenie krtani zwykle ustępuje po kilku dniach odpoczynku i oszczędzania głosu. W przypadku przewlekłej odmiany choroby konieczne jest wykluczenie czynnika powodującego zapalenie, np. dymu papierosowego.
***Zobacz także***
Zapalenie płuc: Przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie płuc spowodowane może być m.in. wirusami, bakteriami i grzybami. Wyszczególnić można także atypowe oraz chemiczne zapalenie płuc. Co je powoduje? Alergie, wrodzone wady układu oddechowego, choroby przewlekłe, nadużywanie papierosów, praca w trudnych warunkach, np. w szkodliwych pyłach. Objawy zapalenia płuc to najczęściej silny kaszel, gorączka i świszczący oddech. U pacjentów bardzo często występują także duszności utrudniające oddychanie.
Leczenie zapalenia płuc zależy od przebiegu choroby. Stosuje się antybiotyki, leki przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. Pacjent z zapaleniem płuc powinien zadbać o odpowiedni wypoczynek. Niewskazane jest jednak ciągłe leżenie, ponieważ może to pogorszyć stan chorego i osłabić serce.
Zatorowość płucna: Przyczyny objawy, leczenie
Zatorowość płucna to bardzo niebezpieczna choroba, która może zagrażać życiu. Wyróżnić można trzy rodzaje zatorowości płucnej - dużego (śmiertelność na poziomie 30-35 proc.), średniego i małego ryzyka. Choroba charakteryzuje się zwężeniem lub nawet całkowitym zamknięciem tętnicy płucnej. Może to skutkować dysfunkcją płuc, a w niektórych przypadkach nawet martwicą płuc. Za główną przyczynę choroby uznaje się odkrywające się od skrzeplin skrzepy, które wędrują do płuc.
Zdarza się jednak, że choroba powstaje także w wyniku cewnikowania czy podczas porodu (wówczas ma zwykle związek z przedwczesnym odklejeniem łożyska). Objawy zatorowości płucnej to przede wszystkim nagła duszność i silny ból w klatce piersiowej. Towarzyszyć im może krwioplucie, kaszel, poty i przyśpieszenie pracy serca. Zdarzyć się mogą także omdlenia.
Zatorowość płucna ze względu na swoje objawy bardzo często mylona jest przez chorych i ich bliskich z zawałem serca. Leczenie choroby przede wszystkim zależy od stanu pacjenta. W ciężkich przypadkach stosuje się zabiegi ratujące pacjentowi życie, można także podawać tlen, heparynę, podłączyć do respiratora czy wprowadzić leczenie trombolityczne, które ma na celu przywrócenie przepływu krwi w naczyniu krwionośnym. W lżejszych stanach wystarczające jest podawanie doustnych leków, które zahamują układ krzepnięcia.
Pylica płuc: Przyczyny, objawy, leczenie
Pylica płuc to przewlekła choroba układu oddechowego, spowodowana długotrwałym wdychaniem pyłów. Zazwyczaj dotyczy osób pracujących w trudnych warunkach, np. przy pyle węglowym. Nie bez powodu grupą najbardziej narażoną na pylice są górnicy. Trzeba wiedzieć, że choroba doprowadzić może do trwałych zmian w płucach, których efektem może być np. niewydolność oddechowa. Pacjenci z pylicą płuc narażeni są także na gruźlicę.
Objawy pylicy płuc to przede wszystkim duszności. Towarzyszyć im może kaszel oraz ropna lub śluzowa plwocina. Leczenie choroby jest bardzo trudne i, co najważniejsze, nie zawsze przynosi zamierzone efekty. Zmiany, które wywołuje pylica, są bowiem nieodwracalne. Pacjentom proponuje się leczenie objawowe, które ma na celu poprawienie komfortu życia. Zwykle podaje się leki przeciwkaszlowe, a także preparaty rozszerzające oskrzela. Niezbędne jest wykluczenie ze swojego otoczenia szkodliwych pyłów.
Zobacz więcej!