Dziesięć największych zagrożeń dla kobiecego zdrowia
Pierwszym krokiem do zapewnienia sobie zdrowia jest wiedza o tym, co może nam zagrozić, a następnie podjęcie odpowiednich środków zapobiegawczych, które ograniczą ryzyko wyrządzenia sobie szkody. Szczególnie święta i różnego typu uroczystości mogą sprawić, że zboczymy z kursu obranego na zdrowy tryb życia. Jeśli nie przywołamy się w porę do porządku, możemy narazić się na wysyp chorób zagrażających życiu. Poniżej znajdziesz listę dziesięciu największych zagrożeń dla zdrowia kobiety. Choroby serca Według badań choroby serca są częstszą przyczyną zgonów wśród kobiet niż nowotwory. W badaniu przeprowadzonym przez Australian Catholic University’s Mary McKillop Institute for Health zajęto się określeniem wpływu chorób serca na Australijki. Pod uwagę brano nie tylko same zawały i udary, lecz także choroby bezpośrednio z nimi powiązane, jak cukrzyca i niewydolność nerek. Objawem zawału serca, który najpowszechniej występuje u kobiet, jest ból i uczucie ucisku na klatkę piersiową. Nie zawsze są to jednak najjaskrawsze symptomy. Czasem można przejść zawał bez odczuwania bólu w klatce piersiowej. Kobiety w każdym wieku powinny bardzo poważnie podchodzić do chorób serca. Szczególnie te poniżej 65. roku życia i te, u których występuje historia chorób serca w rodzinie, powinny zwracać baczną uwagę na czynniki ryzyka.
Być może cię to zaskoczy, ale rak jelita grubego zbiera corocznie takie samo żniwo wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Ponadto na przestrzeni ostatnich 20 lat, szanse zachorowania na raka tarczycy wzrosły dwukrotnie. Według American Cancer Society, rak endometrium występuje dwukrotnie częściej u kobiet z nadwagą i ponad trzykrotnie częściej u kobiet otyłych. Komórki tłuszczowe wydzielają estrogen, którego nadmiar może uruchomić zmiany nowotworowe. Alarmującym faktem jest też to, że w okresie ostatnich czterech dekad przypadki raka płuc wzrosły wśród kobieto o porażające 98 procent. Natomiast począwszy od roku 2000, po wzroście przez ostatnie dwie dekady, liczba kobiet zdiagnozowanych z nowotworem piersi zaczęła maleć. Z roku 2002 do 2003 spadła o 7 procent, prawdopodobnie z powodu zaprzestania stosowania przez wiele kobiet terapii hormonalnej w okresie menopauzy. Od roku 2003 liczba zachorowań jest względnie stabilna. Co więcej, rak piersi - zdiagnozowany i leczony wystarczająco wcześnie - daje skuteczność leczenia w okresie pięciu lat po zachorowaniu na poziomie 100%. Rak, czy to tarczycy, endometrium, płuc czy piersi stanowi stałe zagrożenie dla populacji kobiet.
Udar
To trzecia główna przyczyna zgonów wśród kobiet (u mężczyzn, udar odpowiada za co piąty przypadek zgonu). Zasadniczo, kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, dlatego też udar będzie miał bardziej negatywny wpływ na ich życie. Więcej kobiet musi mieszkać sama po udarze i więcej z nich trafia do domów pomocy społecznej na skutek przebytej choroby. Kobiety również dłużej i trudniej wracają do zdrowia po przebytej chorobie. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, ciąże, stany przedrzucawkowe/rzucawki bądź cukrzyca ciężarnych, doustne środki antykoncepcyjne, palenie tytoniu i stosowanie terapii hormonalnej w okresie po menopauzie stanowią czynnik podwyższający ryzyko udaru u kobiet. Koniecznie przedyskutuj ze swoim lekarzem, co jest dla ciebie największym ryzykiem. Przemijające ataki niedokrwienne (TIA) są "udarami ostrzegawczymi", które wywołują objawy udaru, lecz nie wyrządzają trwałego uszkodzenia. TIA stanowią bardzo wyraźny znak nadchodzącego udaru. Osoba, która miała jeden lub więcej TIA ma niemal dziesięciokrotnie więcej szans na udar, niż ktoś w tym samym wieku i tej samej płci, kto nie przeszedł takiego ataku. Rozpoznanie i leczenie ataków niedokrwiennych może zmniejszyć ryzyko większego udaru. TIA powinny być uznane za poważny stan chorobowy i natychmiast skonsultowane z lekarzem. Jeśli miałeś zawał serca, masz też większą szansę na udar.
Chociaż choroba Alzheimera nie jest wybredna i zapadają na nią ludzie ze wszystkich grup społecznych, wyniki niedawno przeprowadzonych badań wskazują, że to kobiety ponoszą dużo większy jej koszt. Przede wszystkim 60 procent osób zajmujących się chorymi to kobiety, a jedna na sześć kobiet w wieku 65 lat, sama zapada na tę chorobę. Dla mężczyzn proporcja ta wynosi jeden na jedenastu. Dodatkowo, wśród pięciu milionów chorych na chorobę Alzheimera w USA, 3,2 miliona to kobiety. Badania ujawniły, że kobiety w wieku 60 lat mają dwukrotnie większą szansę zachorowania na tę chorobę niż na raka piersi. Trzy badania zaprezentowane w lipcu 2015 r. podczas międzynarodowej konferencji poświęconej chorobie Alzheimera w Waszyngtonie, podkreśliły większą delikatność i przez to podatność na zachorowania mózgów kobiet. Badacze odkryli, że zdolność myślenia i zapamiętywania, u kobiet z lekkim upośledzeniem umysłowym (MCI) pogarszała się dwukrotnie szybciej niż u mężczyzn. MCI odnosi się do niewielkiego, lecz mierzalnego pogorszenia się zdolności poznawczych, do których zaliczamy zdolność zapamiętywania i myślenia. Osoby z MCI mogą funkcjonować samodzielnie, lecz mają podwyższone ryzyko rozwinięcia choroby Alzheimera lub demencji innego typu. Badania przeprowadzone przez Oregon Health & Science University sugeruje, że starsze kobiety mają większe szanse, w porównaniu ze starszymi mężczyznami, doświadczyć zaburzeń poznawczych, jeśli przeszły operację przy ogólnym znieczuleniu. Dodatkowo w grupie badawczej osób cierpiących na pooperacyjną dysfunkcję poznawczą, pogorszenie stanu kobiet będzie następowało dużo szybciej niż u mężczyzn. Trzecie badanie porównywało ilość płytek amyloidowych w mózgach osób zarówno zdrowych jak i chorych. Płytki amyloidowe stanowią znacznik choroby Altzheimera.
Cukrzyca
W Stanach Zjednoczonych 9,7 miliona kobiet choruje na cukrzycę. Trud związany z tą chorobą jest u kobiet szczególny, ponieważ może się ona pojawić się zarówno u matki, jak też u jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Cukrzyca może wywołać komplikacje w czasie ciąży, jak poronienia oraz wady u dzieci. Kobiety chorujące na cukrzycę mają też więcej szans na zawał serca, który może wystąpić u nich w dużo młodszym wieku niż u kobiet zdrowych.
Ciąża podwyższa ryzyko rozwinięcia cukrzycy ciężarnych - występuje ona u 2% do 5% wszystkich kobiet w ciąży, ale znika po porodzie. Kobiety, które przeszły cukrzycę ciężarnych lub urodziły dziecko o wadze powyżej 4 kg mają, większe szanse na rozwinięcie cukrzycy typu drugiego w późniejszym życiu. Kobiety pochodzące z mniejszości rasowych i etnicznych mają dwa do czterech razy większe ryzyko zachorowania na cukrzycę niż kobiety rasy białej. Ponieważ kobiety stanowią większą część populacji ludzi starszych oraz żyją z cukrzycą dłużej niż mężczyźni, starsze kobiety z cukrzycą przewyższają liczebnie starszych mężczyzn z tą chorobą. Cukrzyca to jedna z głównych przyczyn śmierci kobiet powyżej 65. roku życia.
Grypa i zapalenie płuc są chorobami wywołanymi przez wirus. Zarówno starsze, jak i młodsze kobiety, a także kobiety w ciąży mają podwyższone ryzyko rozwinięcia komplikacji związanych z grypą. Szczepionka przeciwko grypie może pomóc zapobiec infekcji. Zapalenie płuc jest wywoływane przez wirusy lub bakterie. Kobiety starsze niż 65 lat mają podwyższone ryzyko zachorowania na zapalenie płuc. Szczepienie przeciwko grypie, pneumokokom, krztuścowi, odrze, ospie wietrznej i Haemophilus influenzae typu B może pomóc zapobiec infekcji. Ryzyko obniża także prowadzenie higienicznego trybu życia.
Choroby nerek
W 2013 roku zaburzenia pracy nerek obejmujące zapalenie nerek, zespół nerczycowy i nerczycę, były odpowiedzialne za 47 112 zgonów w USA. Zapalenie nerek może być wywołane przez infekcję bądź reakcję alergiczną na lek. Zespół nerczycowy charakteryzuje się gromadzeniem się białka w moczu. Wśród przyczyn choroby należy wymienić: infekcje, reakcje na leki, nowotwory, zaburzenia odporności, cukrzycę i toczeń. Nerczyca jest natomiast uszkodzeniem wątroby, które może być wywołane przez leki przeciwbólowe lub choroby przewlekłe, jak cukrzyca, toczeń i wysokie ciśnienie krwi.