Dziesięć powodów ciągłego zmęczenia
Czekasz tylko, aż skończy się dzień i będziesz mogła wreszcie się położyć? Sprawdź, czy powtarzająca się zła forma nie ma poważniejszej przyczyny!
Świadczą o nim także: Bóle głowy - dolegliwości są umiarkowanie nasilone, ćmiące; suchość jamy ustnej, skóry, ale także np. włosów; oddawanie mniejszej ilości moczu lub prawie w ogóle.
Co powinnaś zrobić: Zwiększ spożycie płynów w ciągu dnia - przede wszystkim wody.
Jak sobie pomóc: Zgodnie z najprostszą zasadą - codziennie sięgaj po 8 szklanek wody mineralnej. Wybieraj tę, która zawiera w 1 litrze powyżej 600 (maks. 1000) mg wodorowęglanów. Specjaliści potwierdzają, że to dobroczynny składnik. Reguluje pH krwi i chroni przed nadkwasotą, a do pewnego stopnia także cukrzycą.
Świadczą o nim także: Dziwaczny apetyt - np. na kredę, glinę; bladość skóry, pękanie kącików ust; podatność na infekcje.
Co powinnaś zrobić: Morfologię krwi (ze skier. od lek. POZ).
Jak sobie pomóc: Zacznij regularnie (np. 2 razy w tygodniu) jeść wątróbkę, warzywa strączkowe, szpinak, natkę, orzechy oraz kakao. Mięso łącz z surówką (np. z kiszonej kapusty).
Świadczą o nim także: Ciągłe marznięcie - również w ciepłe dni; zaparcia, nadwaga ciała; sucha, łuszcząca się skóra i suche włosy; nieregularne miesiączki.
Co powinnaś zrobić: Badanie krwi na poziom hormonu TSH i ew. FT3 oraz FT4 (ze skier. od lek. POZ).
Jak sobie pomóc: Zalecane może być dla ciebie częste jedzenie ryb morskich i orzechów brazylijskich oraz nasion słonecznika, lnu i dyni. Unikaj warzyw krzyżowych (np. kapusty).
Świadczą o nim także: Chrapanie podczas snu - jest przerywane momentami ciszy i wstrzymania oddechu; pocenie się i częste oddawanie moczu w nocy; bóle głowy, drażliwość, senność w ciągu dnia.
Co powinnaś zrobić: Udać się do specjalistycznej poradni leczenia zaburzeń snu (ze skier. od lekarza POZ).
Jak sobie pomóc: Nie jedz wieczorem obfitej kolacji. Nie pij też alkoholu. Spróbuj spać na boku. Aby to na sobie wymusić, możesz wszyć w piżamę między łopatki np. piłkę tenisową. Jeśli masz nadwagę, postaraj się schudnąć.
Świadczą o nim także: Osłabienie mięśni,np. nóg.
Co powinnaś zrobić: Badanie krwi na poziom potasu (ze skier. od lek. POZ).
Jak sobie pomóc: Częściej jadaj ziemniaki, strączki, pomidory i banany oraz susz. morele. Warzywa gotuj ze skórką, w małej ilości wody i jak najkrócej.
Świadczą o niej także: Obniżony nastrój, uczucie zobojętnienia, pesymizm; różne bóle, np. pleców.
Co powinnaś zrobić: Zgłoś się do psychologa (ze skier. od lek. POZ).
Jak sobie pomóc: Stosuj tran lub preparaty z kwasami omega-3 (doradzone przez lekarza). Jedz brukselkę, brokuły, szpinak, orzechy arachidowe.
Świadczą o niej także: WHR, inaczej iloraz obwodu pasa i obwodu bioder równy 0,8 lub większy - wskazuje na szczególnie niepożądaną otyłość brzuszną.
Co powinnaś zrobić: Sprawdź ogólny stan zdrowia (u lek. POZ) - tycie może być skutkiem choroby, ale także sprzyjać niektórym schorzeniom (np. serca).
Jak sobie pomóc: Codziennie poświęć 45-60 min na wysiłek wytrzymałościowy (np. jazdę na rowerze) i 10-15 - na tzw. oporowy (np. ćwicz z ciężarkami).
Świadczą o nim także: Wzmożony apetyt, zwłaszcza na słodycze oraz w konsekwencji nadwaga ciała; nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu; zmniejszona odporność i np. łatwe przeziębiane się; podwyższony poziom złego cholesterolu we krwi.
Co powinnaś zrobić: Badanie stężenia glukozy we krwi (ze skier. od lek. POZ).
Jak sobie pomóc: Wprowadź do jadłospisu produkty z pełnego ziarna (i jeśli je gotujesz, to rób to krótko, by jeść np. makaron w postaci al dente). Sięgaj po łososia, ziemniaki ze skórką, grzyby oraz pieprz i tymianek. Przechowuj pokarmy w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.
Świadczą o nim także: Pobolewanie mięśni oraz stawów; uczucie mrowienia skóry; suchość w jamie ustnej; obniżony nastrój.
Co powinnaś zrobić: Badanie krwi na obecność przeciwciał anty-HCV (ze skier. od lek. POZ).
Jak sobie pomóc: Unikaj wątróbki i innych pokarmów bogatych w żelazo. Nie przeciążaj wątroby produktami konserwowymi ani też np. suplementami.
Świadczą o niej także: Przewlekłe bóle mięśni i stawów oraz występowanie tzw. tkliwych (wrażliwych na ucisk) punktów na ciele; uczucie sztywności ciała; mrowienie i drętwienie kończyn, ziębnięcie palców; zaburzenia snu i nastroju.
Co powinnaś zrobić: Zasięgnij porady reumatologa (ze skier. od lek. POZ).
Jak sobie pomóc: Unikaj wykonywania przez długi czas jednej czynności, rób przerwy np. na krótki spacer. Zapisz się na wodny aerobik (w ciepłej wodzie).