Dziewięć objawów nadciśnienia, które często ignorujesz
Badania pokazują, że co trzeci Polak ma za wysokie ciśnienie. Co więcej, prawdopodobnie tylko połowa z tych osób kontroluje swoje ciśnienie. Natomiast druga połowa często jest po prostu nieświadoma swoich problemów zdrowotnych. Dopiero wizyta u specjalisty uzmysławia nam, z czym mamy do czynienia. Objawy wysokiego ciśnienia nierzadko bywają bagatelizowane, ponieważ wydają się naturalne i powiązane z czynnikami, które codziennie na nas oddziałują. Przykładem może być zmęczenie, które tłumaczymy na przykład jako skutek pracy. Okazuje się jednak, że może być ono głównym objawem nadciśnienia, który bagatelizujemy. Poniżej przedstawiamy najbardziej charakterystyczne symptomy wysokiego ciśnienia, które zdarza nam się ignorować.
Nagła zmiana ciśnienia krwi bardzo często wywołuje krwotok z nosa. To jeden z najczęstszych objawów nadciśnienia. Jeśli doświadczasz ich systematycznie, warto zgłosić się do lekarza, a także wykonać podstawowe badania w celu wykrycia przyczyny krwotoków. Pamiętaj jednak, że krwawienie musi występować często. Jeżeli było jednorazowe, nie jest związane z nadciśnieniem.
2. Nawracające bóle głowy
Rzecz podobnie ma się z bólami głowy. Jeśli są silne i regularnie nam doskwierają, mogą świadczyć o zbyt wysokim ciśnieniu krwi. Bóle głowy u osób z nadciśnieniem często podobne są do migren. Ogromny ból utrudnia funkcjonowanie, a uśmierzyć można go tylko silnym środkiem przeciwbólowym. W przypadku nawracających bóli głowy wizyta u lekarza jest niezbędna.
3. Zawroty głowy
To wręcz klasyczny objaw nadciśnienia, choć może świadczyć również o obniżonym ciśnieniu lub zbyt małej ilości tlenu w mózgu. Trudno zatem samodzielnie postawić diagnozę, co nam dolega, jeśli miewamy częste zawroty głowy. Najlepszą decyzją będzie oczywiście wizyta u lekarza, który postara się zdiagnozować problem.
Przemęczenie organizmu to kolejny ważny objaw nadciśnienia, który często bagatelizujemy, ponieważ jesteśmy do niego przyzwyczajeni. Zmęczenie tłumaczymy często, jako wynik codziennej pracy, nauki i innych obowiązków. Jednak, gdy zauważysz, że mimo regularnego odpoczynku nadal odczuwasz zmęczenie, niezwłocznie udaj się do lekarza. By zapobiegać chronicznemu zmęczeniu, warto regularnie zażywać magnez.
5. Problemy z koncentracją
Zaburzenia koncentracji są powiązane z przewlekłym zmęczeniem. Uczucie przemęczenia może utrudniać nam skoncentrowanie się nawet na prostych czynnościach. Utrzymujący się problem z koncentracją może świadczyć o zbyt wysokim ciśnieniu krwi. Przy tego typu zaburzeniach zaleca się regularne spożywanie magnezu. Oczywiście, niezbędna będzie także wizyta u lekarza.
6. Niebieskie stopy
To jeden z najbardziej charakterystycznych i zarazem najbardziej niebezpiecznych objawów nadciśnienia krwi. W wyniku nieprawidłowej pracy układu krwionośnego, stopy przybierają brunatno-niebieską barwę. To znak, że ilość tlenu we krwi jest zbyt mała, by umożliwić jej prawidłowy przepływ. Jeśli zauważymy u siebie symptom niebieskich stóp, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza.
Opuchlizna stóp może sygnalizować wiele schorzeń, nie tylko problemy z nadciśnieniem. Często jest objawem nieprawidłowej pracy nerek. Nasze stopy puchną, gdy w przepływ płynów w organizmie jest nierównomierny. Jednym z powodów jest zbyt wysokie ciśnienie krwi. Jeśli opuchlizna na stopach utrzymuje się więcej niż dwa dni i jej przyczyną nie jest uraz mechaniczny, w pierwszej kolejności należy udać się do kardiologia lub nefrologa.
8. Rozdrażnienie
Rozdrażnienie i zdenerwowanie to częste objawy nadciśnienia. Nieprawidłowa praca układu krążenia bardzo często odbija się na naszym samopoczuciu i humorze. Bywamy wtedy sfrustrowani, a nawet nieco groźni. Dokuczliwe objawy może złagodzić regularne picie melisy.
9. Depresja
Jest łatwa do przeoczenia, ponieważ ataki depresji nie są regularne. Rzadko kojarzy się ją również z nadciśnieniem. Okazuje się jednak, że jeśli zostanie już zdiagnozowana jako choroba przewlekła, często towarzyszy jej nadciśnienie krwi. Jeśli cierpisz na depresję, powinieneś kontrolować również ciśnienie krwi, by móc w porę reagować. Inne objawy nadciśnienia mogą wzmagać depresję, dlatego warto jak najszybciej wykonać badania, które potwierdzą lub wykluczą nadciśnienie.
Zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu nadciśnienia krwi, lekarze zalecają:
• stosowanie odpowiedniej diety, która powinna być bogata w składniki odżywcze i tłuste ryby;
• regularne masaże ciała, które usprawniają przepływ krwi;
• aktywność fizyczną, która pozwoli dostatecznie dotlenić organizm.
Wysokie ciśnienie to problem, którego nie należy bagatelizować. Nieleczone nadciśnienie może być powodem zawału i wylewu, które przecież stanowią poważne zagrożenie dla naszego życia.