Reklama

Dziurawiec: Właściwości lecznicze i przeciwwskazania

Znany głównie jako naturalny środek łagodzący objawy depresji, dziurawiec ma szereg innych właściwości zdrowotnych. Pomaga przy bezsenności, jest doskonałym antidotum na kłopoty metaboliczne, wspiera pracę wątroby, działa rozkurczowo. Niektórzy powinni go jednak unikać.

Choć rośnie dziko - na łąkach, leśnych polanach i bezdrożach, jest w Polsce niedocenianym zielem. Warto sobie o nim przypomnieć i - w razie potrzeby - stosować. Jednak mimo powszechnej dostępności i szeregu zalet, nie dla każdego będzie korzystny. Dziurawiec wchodzi w silne interakcje z niektórymi lekami. Jakimi? Wyjaśniamy!

Dziurawiec: Zdrowie na wyciągnięcie ręki

Przy odrobinie dobrych chęci zbierzesz ziele dziurawca samodzielnie. Roślina kwitnie latem, od czerwca do września. Jej jaskrawożółte kwiaty rzucają się w oczy, więc nie trzeba być wytrawnym zielarzem, by je dostrzec. O zrobieniu zapasów warto przypomnieć sobie za kilka miesięcy, a dziś kupić dziurawiec w sklepie ze zdrową żywnością albo zielarskim, sprawdzić jak smakuje i w jak wielu awaryjnych sytuacjach zdrowotnych może być pomocny.

Reklama

Nasze babki stosowały go przy kłopotach trawiennych, schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Dziś wiemy, że ziele dziurawca ma właściwości żółciopędne i żółciotwórcze. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Dziurawiec: Siła licznych składników

Dzięki licznym substancjom zawartym w zielu dziurawca, roślina może być pomocna w wielu dolegliwościach. Wśród najsilniejszych składników wymienić trzeba:

- uszczelniające naczynia włosowate rutynę i kwercetynę;

- hyperycynę - flawonoid, barwnik i przeciwutleniacz w jednym;

- hyperforynę - substancję o działaniu antybiotycznym;

- garbniki, dzięki którym dziurawiec działa bakteriostatycznie i przeciwbiegunkowo;

- olejki i kwasy eteryczne;

- pektyny (jedna z frakcji błonnika);

- niezbędną do niezakłóconej pracy systemu nerwowego i wątroby cholinę;

- liczne składniki mineralne i witaminy, z naciskiem na A i C.

Ziele dziurawca dla lepszego trawienia

Dziś  napary z dziurawca polecane są nie tylko przy kłopotach z wątrobą i zastojami żółci, ale też przy innych dolegliwościach trawiennych.

Jest polecany przy zaburzonym łaknieniu, braku apetytu, zgadze, refluksie, wzdęciach i biegunkach. Dziurawiec działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i przynosi ulgę przy bólach brzucha. Jest wskazany w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit.

Dziurawiec: Naturalne wzmocnienie systemu nerwowego

Szumnie nazywany zielem antydepresyjnym, dziurawiec jest dobrym wyborem dla wzmocnienia działania systemu nerwowego. Za sprawą wspomnianej już hyperycyny, działa uspokajająco. Jest skuteczny w łagodzeniu napięcia nerwowego, tyle że nie w postaci przygotowanego w domu naparu. Hyperycyna nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego picie herbatki z dziurawca nie pomoże w łagodzeniu objawów depresji.

Miłośnicy medycyny naturalnej zapewniają, że wyciągi z dziurawca (preparaty na ich bazie można kupić w aptece) są równie skuteczne w leczeniu łagodnych stanów depresyjnych, jak leki przeciwdepresyjne. 

Ziele dziurawca na ból gardła i do odkażania ran

Roślina ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, dlatego warto ją wykorzystać do płukania gardła, jak też przemywania ran. Napary i wyciągi z dziurawca zmniejszą dolegliwości bólowe, ograniczają stan zapalny i dezynfekują. Przyspieszą też gojenie ran.

Dziurawiec: Najbezpieczniej w monoterapii

Mimo szeregu wskazań leczniczych, nie wszyscy mogą z niego korzystać. Ziele dziurawca wchodzi w liczne, silne interakcje z preparatami farmaceutycznymi. W przypadku dziurawca najbezpieczniejsza będzie monoterapia. Leczysz choroby przewlekłe? Skonsultuj ewentualne włączenie do diety produktów na bazie dziurawca z lekarzem prowadzącym.

Kiedy trzeba zrezygnować z dziurawca?

Łączenie dziurawca z niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi może doprowadzić do wystąpienia tzw. "zespołu serotoninowego", czyli zbyt dużej ilość serotoniny w organizmie. Wzrasta wówczas ryzyko nadmiernego pobudzenia, gwałtownego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, może pojawić się ból głowy, drgawki, halucynacje, śpiączka. W skrajnych przypadkach śmierć.

Ziela dziurawca nie wolno łączyć z szeregiem preparatów przeciwnowotworowych i przeciwwirusowych - stosowanych u pacjentów z wirusem HIV. Łączenie go z lekami immunosupresyjnymi grozi odrzuceniem przeszczepu.

Dziurawiec zmniejsza skuteczność doustnych leków antykoncepcyjnych i zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych. Nie należy go pić przed wyjściem na ostre słońce.

Zobacz także:

8 ziół, które warto mieć domowym ogródku

Jak pielęgnować zioła doniczkowe kupione w sklepie?

Zioła, które zapewniają zdrowy sen

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dziurawiec | ziołolecznictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy