Reklama

Reklama

Efekt domina zdrowych nawyków

Badacze wykazują, że wystarczy zmienić jeden niezdrowy nawyk, aby ten wpłynął na zmianę kolejnych złych przypadłości. Specjaliści nazywają to efektem domina zdrowych nawyków.

Zatem wystarczy odejść od telewizora, aby zmniejszyć ilość spożywanych niezdrowych przekąsek - naukowcy twierdzą, że tak właśnie działa efekt domina w przypadku zdrowych nawyków. Rezygnacja z jednego złego przyzwyczajenia pociąga za sobą kolejne.

Co ciekawe, w trakcie badań naukowcy wskazali dwa najsłabsze ogniwa zdrowego stylu życia. Naukowcy sugerują, że zmiana tych nawyków w sposób najbardziej istotny wpływa na zmianę reszty naszych niezdrowych przypadłości. Po pierwsze, należy odejść do telewizora, po drugie należy zwiększyć codzienne spożycie warzyw i owoców. To zdaniem specjalistów dwie najważniejsze zmiany, jakie należy wprowadzić.

"Wystarczą te dwie, tak proste zmiany w stylu życia, aby w widoczny sposób wpłynęły one na nasz ogólny stan zdrowia i kondycję fizyczną. Ludzie wciąż powielają te same błędy i niezdrowe nawyki, które mają znaczący wpływ na zwiększenie chorób cywilizacyjnych. Równocześnie nie wiedzą, co i jak należałoby zmienić" - wyjaśnia prof. Bonnie Spring specjalista ds. medycyny prewencyjnej University Feinberg School of Medicine.

Reklama

Ta uproszczona strategia pozwala na wprowadzenie dużych zmian w stylu życia w stosunkowo krótkim czasie. "Nasze badania wykazały, że ludzie są zdolni do wprowadzenia w bardzo krótkim czasie bardzo dużych zmian w stylu życia i swoich codziennych nawykach. Co najważniejsze, te zmiany nie są tylko chwilowe, ale utrzymują się przez długi czas. Przeprowadzony przez nas eksperyment wykazał, że zmiana stylu życia jest prostsza niż nam się wydaje" - dodaje prof. Spring.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: zdrowe nawyki żywieniowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy