Ekologiczna żywność dla maluszka
Co tak naprawdę kryje się za tym pojęciem? Na co zwracać uwagę, kupując słoiczki, by mieć pewność, że podamy dziecku zdrowy posiłek?
Wraz z rozwojem dziecka zmienia się jego zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. Dlatego z czasem niezbędne staje się wzbogacenie mlecznej diety brzdąca dodatkowymi posiłkami.
Około 5.-6. miesiąca życia przychodzi moment, by w menu dziecka zaczęły pojawiać się przeciery warzywne i owocowe, zupki, obiadki, soki, deserki. Jeśli będziesz przygotowywać je sama, wybieraj warzywa i owoce dobrej jakości, pochodzące z wiadomego, bezpiecznego źródła. Możesz też kupować gotowe dania w słoiczkach. Jeśli decydujesz się na to drugie rozwiązanie, zwróć uwagę, czy jest to produkt ekologiczny.
Warzywa, owoce i zboża, których używa się do produkcji ekologicznych posiłków dla niemowląt,pochodzą ze ściśle kontrolowanych upraw ekologicznych. Oznacza to m.in., że rosną na zdrowej, wolnej od różnych zanieczyszczeń glebie i nie zawierają składników modyfikowanych genetycznie (GMO).
Ich produkcja odbywa się bez użycia nawozów sztucznych oraz szkodliwych środków ochrony roślin. Chwasty z upraw usuwane są ręcznie lub mechanicznie. Na skrajach pól sadzi się rośliny, które wabią owady walczące ze szkodnikami. Sadownicy opryskują drzewa tylko wtedy, gdy jest to konieczne, i używają do tego naturalnych substancji, np. ekstraktów z ziół.
Również mięso, które zawierają ekologiczne dania dla niemowląt, pochodzi ze specjalnych hodowli. Zwierzęta nie mogą być karmione hormonalnymi środkami przyspieszającymi wzrost wagi, a do pasz nie dodaje się antybiotyków. Wszystkie są oznakowane i mają udokumentowane pochodzenie.
Ekologiczne dania dla maluchów są przygotowywane w taki sposób, aby podczas obróbki zachowały jak najwięcej witamin i składników odżywczych. Gotowane są na parze w specjalnych zbiornikach i w temperaturze nie wyższej, niż jest to niezbędne.
Nie zawierają środków konserwujących, dodatków smakowych i barwników. Na każdym etapie produkcji są poddawane kontrolom, podczas których sprawdza się wszystkie ważne cechy produktu, takie jak: konsystencję, wygląd, zapach, smak oraz zawartość witamin.
Ekologiczne słoiczki dla niemowląt dodatkowo spełniają jeszcze bardziej rygorystyczne normy i podlegają znacznie surowszym kontrolom niż żywność konwencjonalna - gwarancją bezpieczeństwa jest specjalny certyfikat, nadawany przez niezależną jednostkę kontrolną (np. Agro Bio Test).
Jeśli chcesz mieć pewność, że produkt, który kupujesz dla dziecka rzeczywiście jest ekologiczny, przed zakupem dokładnie obejrzyj jego opakowanie. Nie każda żywność reklamowana przez producenta jako naturalna jest zarazem ekologiczna. Produkt pochodzący z rolnictwa ekologicznego będzie miał na etykiecie odpowiedni znaczek (patrz: ramka), a oprócz nazwy i adresu producenta - nazwę i numer kodu jednostki certyfikującej.
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk z Centrum Zdrowia Dziecka. Tekst: Blanka Wolniewicz