Fasolnik chiński (wspięga chińska). Dlaczego warto ją jeść?
Fasolnik chiński pochodzi z Afryki. Jest spokrewniony ze znanymi nam roślinami strączkowymi, takimi jak fasola, bób, czy groch. W Polsce trudno jest mu zapewnić odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu, jednak jeśli takie ma, odwdzięcza się ogromnymi jadalnymi strąkami oraz pięknymi, pachnącymi kwiatami. Fasolnik jest źródłem wielu witamin i minerałów, więc jego spożywanie jest korzystne dla zdrowia. Co takiego zawiera w sobie ta unikatowa roślina? Jak ją uprawiać?
Fasolnik chiński zwany również wspięgą chińską, jest rośliną z rodziny bobowatych. Choć nazwa wskazuje, że pochodzi z Dalekiego Wschodu, jej ojczyzną są ciepłe i słoneczne ziemie Afryki. W Kraju Środka uzyskała największą popularności i uprawia się ją na skalę masową, ale nierzadko rośnie też w tamtejszych przydomowych ogródkach. Choć wymaga trudnych do spełnienia warunków, coraz częściej można spotkać jej plony na aukcjach internetowych oraz niektórych targowiskach w Polsce. Niestety, większość pochodzi z importu, ponieważ nasz klimat nie sprzyja uprawie tej niezwykłej rośliny.
Jak wygląda fasolnik chiński
Fasolnik chiński przybiera formę niewysokiego krzewu, ale w szczególnie sprzyjających warunkach może rozrosnąć się do pokaźnych rozmiarów. Wtedy niektóre pędy mogą mieć długość nawet czterech metrów. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość pięcia się po różnych powierzchniach: pergolach, ogrodzeniach, słupkach czy ścianach. Fasolnik chiński posiada duże, zielone liście, wśród których pojawiają się ozdobne kwiaty o różnej barwie: od jasnoróżowej, po purpurową i fioletową. Najcenniejszą częścią rośliny są oryginalne strąki, które mogą osiągać nawet kilkadziesiąt cm długości.
Uprawa fasolnika chińskiego jest wymagająca i rzadko udaje się niedoświadczonym działkowiczom. Przede wszystkim potrzebuje odpowiednio wysokiej temperatury panującej przez kilka tygodni z rzędu oraz wyjątkowo dużej ilości światła słonecznego. Specjaliści zalecają sadzenie go w szklarniach albo tunelach foliowych. W niektórych wypadkach może urosnąć w nasłonecznionej (najczęściej południowej) części ogrodu. Fasolnik chiński uprawiany jest przede wszystkim w celach dekoracyjnych, choć jego strąki posiadają wyjątkowe walory smakowe.
Walory smakowe fasolnika chińskiego
Jadalną częścią fasolnika chińskiego są całe owoce (strąki) oraz dojrzałe nasiona. Spożywane się je w takiej samej formie, co znane nam gatunki roślin strączkowych. Idealnie komponują się z daniami głównymi: można je gotować w wodzie albo na parze. Niedojrzałe, ale dorodne strąki są jadalne na surowo (podobnie jak groszek). Co ciekawe, w porównywaniu do innych znanych strączków, fasolnik nie posiada twardego łyka, dlatego może być zjadany nawet przez dzieci.
Fasolnik chiński jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka. Odpowiada ono za regenerację tkanek organizmu, normowanie ciśnienia tętniczego krwi, tworzenie płynów ustrojowych ciała oraz odgrywa kluczową rolę w budowaniu odporności organizmu. Fasolnik szczególnie polecany jest dla osób, które stosują dietę wegetariańską oraz wegańską albo dla tych, którzy podejmują się na co dzień wytężonego wysiłku fizycznego.
Witaminy i minerały
Fasolnik chiński jest cennym źródłem wielu witamin, m.in. z grupy B oraz C. Zawiera również minerały, takie jak magnez, wapń i żelazo, które działają dobroczynnie na układ krążenia: wspomagają pracę serca oraz regulują ciśnienie tętnicze krwi. Jednak najcenniejszą substancją jest błonnik. Szczelnie wypełnia ścianki układu pokarmowego zapewniając na długo uczucie sytości. Ponadto reguluje procesy przemiany materii, oczyszcza jelita z toksyn oraz pomaga im wchłaniać cenne wartości odżywcze.